Rodzina Addamsów

Wednesday zachwyciło. A pamiętacie inne produkcje o Rodzinie Adamsów?

Kajetan Węsierski | 08.12.2022, 21:30

Co jakiś czas dochodzi do sytuacji, że pewien serial na Netflixie osiąga niesamowitą popularność. I bardzo często ma to miejsce w przypadku tytułu, po którym niewielu by się tego spodziewało. Trudno znaleźć jedną odpowiedzieć na to, z czego to wynika, albowiem bardzo często na tak ogromny sukces składa się kilka ważnych elementów - jakość, potencjał marketingowy, rozgłos w mediach społecznościowych, tematyka, nastroje społeczne i tak dalej…

Najnowszym fenomenem, którego popularność wręcz eksplodowała kilka dni po premierze, jest serial „Wednesday”. Jeśli sam tytuł jakiś cudem niewiele Wam mówi, to warto dodać - z dziennikarskiego obowiązku - iż jest to spin-off popularnej Rodzinki Adamsów. W tym przypadku nie skupiamy się bowiem na całej mrocznej familii, a wyłącznie jednej z córek - tytułowej Wednesday - która zawsze wyróżniała się enigmatycznym charakterem. 

Dalsza część tekstu pod wideo

A biorąc pod uwagę skalę zainteresowania, jest bardzo prawdopodobne, iż po serial sięgną także osoby, dla których będzie to pierwsza świadoma styczność z marką „The Addams Family”. Pozwólcie więc, że przedstawię Wam inne produkcje z tego uniwersum, które zdecydowanie warto nadrobić. Jeśli jesteście w tym nowi - koniecznie sprawdźcie, a jeśli mniej-więcej orientujecie się w mrocznym świecie, sprawdźcie, jak dobrze wszystko pamiętacie! 

Halloween with the New Addams Family (1977)

Zacznijmy od produkcji z końcówki lat 70., w której mogliśmy oglądać większość obsady z serialu, który emitowany był w latach 60. Całkiem ciekawy film, satysfakcjonujący seans i nawet dziś można się na nim pośmiać. Choć nie ma formuły sitcomu jak produkcja epizodyczna wydawana ponad dekadę wcześniej, to wciąż jest sporo momentów, gdzie ten charakterystyczny humor po prostu robi robotę. 

The Addams Family (1964-1966)

To właśnie tu wszystko zaczęło się na ekranie. Dwa sezony komedii familijnej o nietypowej rodzince szybko podbiły serca fanów na całym świecie, prezentując coś niepodobnego do czegokolwiek innego wcześniej. Na swój sposób sadystyczna familia potrafiła w każdym odcinku dostarczyć dziwnych spraw, które przeciętny widz przyjmował ze śmiechem (a niekiedy przerażeniem). I nie mam pojęcia, kto wpadł na pomysł Rączki… 

Addams Family Reunion (1998)

Sequel bardzo znanej produkcji z początku lat 90. nie został przyjęty z otwartymi ramionami przez fanów, ale niektórym dostarczył tego, czego im brakowało - porządnej dawki czarnej komedii. Przy okazji „Spotkania po latach” (bo tak brzmiał tytuł w polskiej wersji językowej), cała rodzinka Addamsów spotyka się na ogromnym zjeździe, gdzie pojawi się masa dalszych i bliższych krewnych. A to oczywiście owocuje niecodziennymi sytuacjami. 

The Addams Family (1973-1975)

Pora na pierwszą animację w naszym zestawieniu! Jeśli jednak wychowywaliście się w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, to na 100% ją kojarzycie! Nie była to kreskówka na wzór wielu najgłośniejszych produkcji tamtych czasów, ale coś zupełnie innego. Kapitalnie wzorowała się na serialu aktorskim sprzed dziesięciu lat i oferowała wyśmienity vibe Halloween, który po prostu jarał dzieciaki na całym świecie. 

The Addams Family: The Animated Series (1992-1993)

A ta animacja to już moje dzieciństwo - choć debiutowała jeszcze zanim sam się urodziłem. I tu również mamy do czynienia z bazowaniem na serialu z lat 60. - choć w nieco odświeżonym wydaniu i odpowiednio dostosowanym pod nowych odbiorców. To jednak dalej Gomez, Moticia, Wednesday, Pugsley oraz masa postaci z otoczenia, których doskonale znamy. Niezwykła rodzinka walcząca ze zwykłymi problemami. 

The Addams Family 2 (2021)

Najnowsza pozycja w całym zestawieniu, a jednocześnie taka, o której trudno było nie słyszeć. Debiutowała wszak rok temu i bardzo szybko dała o sobie znać ze względu na… Dość średnie przyjęcie w środowisku fanów. Podobnie jak w pierwszej odsłonie z 2019 roku, dostosowano wszystko pod młodzież XXI wieku - tu jednak zrobiono jeszcze mocniejszy krok w tym kierunku, a na tematykę wybrano młodzieńczy buty i dorastanie. 

The New Addams Family (1998-1999)

Pod koniec ubiegłego stulecia dostaliśmy także bardzo interesujący serial familijny, w którym każdy odcinek przedstawiał nam inne tajemnicze wydarzenie z codziennego życia nietypowej Rodziny Addamsów. Osobiście wspominam tę produkcję bardzo ciepło i pamiętam, że gdy tylko jakimś cudem trafiłem na jej emisję na Jetfixie, to z uśmiechem oglądałem co tam się wyprawia - choć nie brakowało odcinków, które omijałem szerokim łukiem. 

The Addams Family (2019)

Dwie pozycje wyżej wspomniałem o sequelu tego filmu animowanego, a teraz pora na niego samego. Tu udało się całość przedstawić znacznie lepiej, niż przy okazji kontynuacji, albowiem pomimo lżejszych tonów i nastawienia na młodszego odbiorcę, udało się utrzymać tajemniczą atmosferę i wciągającą fabułę. W zasadzie nawet starsze osoby powinny się przy tym dobrze bawić - nie brakowało zabawnych momentów. 

The Addams Family (1991)

Dla wielu to właśnie ten film od Barry’ego Sonnenfelda jest najlepszym, co dostaliśmy w tematyce Rodziny Addamsów. I nie zamierzam się z tym kłócić - sam oglądałem tę pozycję mnóstwo razy (czy to wypożyczoną na VHS, czy w polskiej telewizji jako wieczorowy hit), za każdym razem bawiąc się naprawdę nieźle. Powrót zaginionego wujka Festera to gratka dla każdego fana luźnych, czarnych komedii. 

Addams Family Values (1993)

Nieczęsto mamy sytuację, gdzie kontynuacja jest lepsza od oryginału - a w tym przypadku właśnie tak się stało. Najlepsza produkcja z całej filmowej trylogii lat 90. o Addamsach zaserwowała nam nowo narodzonego potomka rodzinki, a także całą masę fenomenalnych scen między dwójką starszego rodzeństwa. Zresztą, pokuszę się o stwierdzenie, że gdyby nie ten film, sama Wednesday mogłaby dziś nie powstać… Polecam seans, jeśli będziecie mieli okazję! 

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper