Elden Ring

TOP 15 wielkich gier RPG na zimowe wieczory

Mateusz Wróbel | 25.11.2022, 21:45

Kończący się już tydzień można uznać za ten, który rozpoczął zimowy sezon na zimne, długie wieczory. W takich sytuacjach najlepiej zainteresować się jakimś ogromnym RPG-iem, który dzięki ciekawym mechanikom, fabule i funkcjom powinien nas "rozgrzać". Oto moje osobiste TOP 15 gier RPG z tej, jak i poprzedniej generacji:

15. Yakuza: Like a Dragon

Dalsza część tekstu pod wideo

Zestawienie otworzy jRPG wyprodukowany przez studio Ryu Ga Gotoku. Tytuł zabiera nas w podróż do dzielnicy Yokohamy, którą zwiedzamy z perspektywy Ichibana, bohatera, który poszedł do więzienia za namową. Jego decyzja miała sprawić, że po odsiedzeniu wyroku stanie się głową jednej z mafijnej rodzin. Finalnie tak się nie stało i co więcej, staje się nawet celem jednego z patriarchów.

14. GreedFall

GredFall przedstawia nam intrygujący świat fantasy. Przejmujemy kontrolę nad manualnie stworzonym bohaterem, który zostaje wysłany na wyspę Teer Fradee w celu pogodzenia rodów i odnalezienia lekarstwa na nieuleczalną chorobę Malichor. Opowieść jest pełna wyborów, ciekawie napisanych towarzyszy i z pewnością przypadnie (ze względu na pewne ograniczenia w mechanikach czy animacjach) do gustu graczom, którzy wychowali się na RPG-ach z poprzednich dekad.

13. Final Fantasy XV

Akcja Final Fantasy XV toczy się w świecie Eos i pozwala nam wcielić się w Noctisa, księcia Lucis, a więc ostatniego kryształu królestwa Eos. Bohater ma wziąć ślub z pewną osobą, lecz wszystko komplikuje się wtedy, gdy rozpoczyna walkę o odzyskanie tronu. Produkcja stawia nacisk na otwarty świat, w którym zauważymy m.in. system zmiennych pór dnia i pogody. Spory nacisk postawiono też na efektowne starcia z wrogami.

12. Elden Ring

Elden Ring to produkcja, którą powinni zainteresować się szczególnie fani wymagających gier. Mamy do dyspozycji otwarty świat, który zwiedzamy narzuconym przez siebie tempem. Głównym elementem są tutaj natomiast wymagające walki z bossami, których pokonanie nie należy do najłatwiejszych zadań.

11. Mount & Blade 2: Bannerlord

Mount & Blade 2: Bannerlord można śmiało włożyć do kategorii RPG-o strategicznej produkcji, gdzie tworzymy postać, a następnie bierzemy udział w scenariuszu "od zera do bohatera". Ćwiczymy, wykonujemy zadania, a z czasem będziemy posiadać własną armię, pobawimy się w dyplomatę czy zajmiemy się nawet własnymi dziećmi. Wszystko to jest opanierowane niezapomnianym średniowiecznym klimatem.

10. Expeditions Rome

Odbiorcy mający chrapkę na konkretnego turowego RPG-a zdecydowanie powinni sięgnąć po Expeditions Rome. Jak sama nazwa wskazuje, deweloperzy zabierają nas w podróż do starożytnego Rzymu, gdzie wcielamy się w protagonistę i przeżywamy rozbudowaną, pełną zwrotów akcji fabułę towarzyszącej dobrze zaprojektowane lokacje i wymagająca walka.

9. Tales of Arise

Tales of Arise jest kolejnym jRPG-iem (i nie ostatnim!) w tym zestawieniu. Wydawca Bandai Namco tym razem oddał do naszej dyspozycji przepiękne, zróżnicowane lokacje, podczas których zwiedzania możemy zapoznawać się z wątkiem głównym lub poszerzać relacje z towarzyszami, wykonując questy opcjonalne. Największą rolę odgrywa tutaj eksploracja i walka, aczkolwiek nie można powiedzieć, że Tales of Arise ma nijaką fabułę.

8. Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 może i nie odniósł takiego sukcesu, jak Wiedźmin 3, ale to wciąż bardzo dobra, angażująca produkcja, która w dzisiejszej wersji powinna zadowolić każdego fana rozbudowanych pozycji. Przejmujemy kontrolę nad najemnikiem V, którego życie wywraca do góry nogami jedno ze zleceń. Podejmujemy się wielu zadań, poznajemy ważnych bohaterów, angażujemy się w romanse, dbamy o ekwipunek, a także zwiedzamy przepełnione neonami Night City.

7. Disco Elysium

Disco Elysium, mimo niezbyt dużego budżetu, skradło serca osób lubiących bardzo emocjonalne, zmuszające do refleksji opowieści. Tytuł porusza wiele tematów, a my wcielamy się w znużonego życiem detektywa, który otrzymuje arcyważne zlecenie - od niego zależy, jak dalej potoczy się jego życie.

6. Final Fantasy VII Remake

Final Fantasy VII Remake to pełne odświeżenie pewnej części oryginalnej siódmej odsłony serii Square Enix. Przejmujemy kontrolę nad Cloudem, który wspólnie z niespodziewanymi towarzyszami musi rozprawić się z korporacją Shinrą, chcącą zniszczyć Midgar w imię czegoś dziwnego. Gra jest pełna zwrotów akcji i wyróżnia ją z pewnością niezwykła oprawa graficzna.

5. Wasteland 3

Expeditions Rome to nie jedyny taktyczny RPG. Warto też zainteresować się Wasteland 3, które ze słonecznego starożytnego Rzymu zabiera nas w podróż do skutego lodem Kolorado. Tworzymy dwóch bohaterów, którzy jako jedyni przeżyli z oddziału Team November - zbieramy ekipę, a potem walczymy z rozmaitymi kultystami i wykonujemy bardzo ciekawe zadania poboczne wymieszane z taktyczną walką, podczas której wynagradzany jest nasz spryt w działaniu.

4. Seria Divinity Original Sin

Osoby chcące spędzić nawet z jedną marką przeszło sto godzin powinny nabyć serię Divinity Original Sin. Tytuł jest RPG-iem z krwi i kości, ponieważ oferuje niesamowicie rozbudowane dialogi, intrygującą opowieść dla pojedynczego gracza, wiele klas postaci wpływających na gameplay, przymus zarządzania swoimi itemkami czy kooperację, dzięki której całą przygodę możemy przeżyć razem ze znajomymi.

3. Kingdom Come Deliverance

Czeskie studio Warhorse ma swojego Wiedźmina 3, a jest nim Kingdom Come Deliverance. Wyśmienita produkcja opowiadająca o losach syna kowala - Henryka - który poprzysięga zemstę na zabójcach jego rodziny, jest niesamowitą pozycją, która wyróżnia się przede wszystkim bardzo rozbudowanymi wątkami pobocznymi, których niewykonanie nie jest karane, ale trzeba wiedzieć, iż wiele przy tym tracimy. Ponadto spotkamy się tutaj z dość zaawansowanym, wymagającym systemem walki.

2. Wiedźmin 3

Robiąc zestawienie o najlepszych RPG-ach, nie mogło oczywiście zabraknąć rodzimego Wiedźmina 3. O tejże grze wiele mówić nie trzeba, bo jest ona zjawiskowa pod każdym aspektem - czy to fabularnym, czy gameplayowym. Co warto natomiast zaznaczyć, już 14 grudnia tego roku ukaże się next-genowa wersja owego produktu, dzięki czemu posiadacze PS5 czy XSX zagrają w nią z wieloma ulepszeniami graficznymi.

1. Mass Effect: Edycja Legendarna

Najlepszym RPG-iem jest w mojej opinii Mass Effect: Edycja Legendarna, która zawiera w sobie wszystkie trzy gry z serii Mass Effect - wraz z rozszerzeniami, tymi fabularnymi, jak i kosmetycznymi. Kosmiczna przygoda Sheparda jest już wręcz kultowa, co jednak nie jest przeszkodą dla fanów owego gatunku, aby zapoznać się z nią raz jeszcze. W końcu to jedna z nielicznych produkcji, w których narracja, wypełniający ją towarzysze oraz niepodważalny klimat stoją na jak najwyższym poziomie.

Źródło: Opracowanie własne
Mateusz Wróbel Strona autora
Na pokładzie PPE od połowy 2019 roku. Wielki miłośnik gier wideo oraz Formuły 1, czasami zdarzy mu się sięgnąć również po jakiś serial. Uwielbia gry stawiające największy nacisk na emocjonalną, pełną zwrotów akcji fabułę i jest zdania, że Mass Effect to najlepsza trylogia, jaka kiedykolwiek powstała.
cropper