MŚ Katar 2022

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej startują! Powspominajmy najlepsze mundialowe gry w historii

Kajetan Węsierski | 18.11.2022, 21:00

Mundial to zawsze ogromne wydarzenie - niekoniecznie zależne od tego, czy jest się fanem piłki nożnej, czy też nie. Za każdym razem wiąże się to z ogromnym poruszeniem, a niekiedy można odnieść wrażenie, że jest to impreza sportowa, która swoją rangą, prestiżem i przede wszystkim marketingowo przerasta Igrzyska Olimpijskie. Czy tak jest? Cóż, nie mi oceniać - pewne jest to, że mówimy o ogromnym wydarzeniu na skalę globalną. 

Co ważne, samym meczom towarzyszy oczywiście cała masa rzeczy mniej lub bardziej związanych z piłką nożną i Mistrzostwami Świata sensu stricte. Mamy przecież masę albumów od Panini czy Topps, przeróżne nowe książki w księgarniach traktujące o historii rzeczonego wydarzenia, a także oczywiście dziesiątki piosenek i - co z naszej perspektywy bardzo ważne - gry wideo. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Tymi ostatnimi chciałbym zająć się przy okazji dzisiejszego tekstu. Przygotowałem dla Was dziś zestawienie kilku produkcji nawiązujących do Mundialu, które ukazywały się w minionych dekadach. Niektóre były bardziej, inne mniej znane - jedne okazywały się kapitalne, a drugie ciut gorsze. Niemniej - każdy z projektów dawał zastrzyk tej mundialowej magii, której za każdym razem się poszukuje. Nie przedłużając, pora na gwizdek! 

World Cup USA ’94

Pierwsza gra i od razu spota ciekawostka. Mowa bowiem o produkcji stworzonej przez niejakie Tiertax Design Studios, która wydana została pod szyldem U.S. Golds. Tytuł oferował nam licencjonowane grupy, zespoły i oczywiście terminarz związany z Mundialem, który rozgrywany był 22 lata temu w Stanach Zjednoczonych. W ramach interesującej informacji warto dodać, że są to ostatnie Mistrzostwa Świata FIFY wydane przez kogoś innego, niż EA. 

World Cup Italia ’90

Teraz natomiast cofniemy się jeszcze bardziej - do Włoch z przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku, gdy właśnie tam odbywały się Mistrzostwa Świata. Za grę odpowiada Virgin Mastertronic, a wydana została ona na konsole, które dziś uznawane są za klasykę retro - Amigę, Amstrada, Atari ST, C64, czy ZX Spectrum. Wszystko przedstawione było z lotu ptaka (prócz akcji w polu karnym) i miało wielu fanów. 

FIFA 06: Road to FIFA World Cup

Nie można wspomnieć także o nietypowej pozycji od EA Sports, która wydana została na Xboksy 360. Nie mamy tu bowiem do czynienia z pełnoprawną grą mundialową na 2006 rok (do niej jeszcze przejdę), ale coś na wzór prequela? Rozgrzewki? Przygotowania? Trudno jasno to określić - dostępne były wyłącznie grupy kwalifikacyjne. Niemniej, w ramach ciekawostki muszę wspomnieć, że to tutaj pierwszy raz pojawiło się granie 1 na 1 z bramkarzem na arenie podczas ładowania meczów. 

World Soccer Jikkyou Winning Eleven 3: World Cup France ’98

Kolejna intrygująca odsłona, o której mogło słyszeć stosunkowo niewiele osób. Ów tytuł pochodzi od Konami, które miało za zadanie stworzenie gry opartej na Mundialu z 1998 roku i wydanie jej na PlayStation. Produkcja została wydana poza Japonią jako ISS Pro 98, ale z zasadniczą różnicą - w innych miejscach, niż Kraj Kwitnącej Wiśni, nie było mowy o licencjach, brandingu czy nazwiskach graczy, które dostępne były właśnie tam. 

2002 FIFA World Cup Korea & Japan

Ta gra ukazała się pomiędzy FIFA 2002 a FIFĄ 2003 i w praktyce okazała się właśnie swego rodzaju pomostem pomiędzy obiema odsłonami. Po części bazowała na dawnych założeniach, a po części oferowała rozwiązania, które w pełni weszły dopiero po kilku miesiącach. Jeśli chodzi o samą grę, bardzo dobrze oddawała klimat Mistrzostw Świata i jest to dla mnie świetna opcja, aby poczuć trochę tamtej magii (bo w rzeczywistości byłem za mały). 

World Cup 98

Pierwsza oficjalna gra związana z Mistrzostwami Świata w serii FIFA od Electronic Arts! Premiera miała miejsce na miesiąc przed startem Mundialu i zaledwie kilka miesięcy po tym, jak udało się nabyć licencje. To zaowocowało oczywiście realnymi grupami, możliwością gry czterdziestoma licencjonowanymi zespołami i całą stadionową oprawą, która nawiązywała do najważniejszego wydarzenia tamtego okresu. 

2014 FIFA World Cup Brazil

Mały skok w przyszłość i lądujemy w 2014 roku, a więc „zaledwie” osiem lat temu. Wtedy też po raz ostatni Electronic Arts zdecydowało się na wydanie osobnej gry skupionej na głównym piłkarskim turnieju. Dostaliśmy produkcję, gdzie głównym elementem był oczywiście tytułowy turniej, a tym, co robiło największe wrażenie, była znakomita oprawa wizualna, rodem z państwa zwanego często kolebką futbolu. 

2006 FIFA World Cup Germany

Obiecałem, że wrócimy do tematu Mistrzostw Świata w Niemczech z 2006 roku i tak też robimy. P tym, jak FIFA rozgrzała nas grą poprzedzającą wydanie pełnoprawnej produkcji mundialowej, dostaliśmy to, na co tak bardzo czekaliśmy. Co ważne, nie mieliśmy tu wyłącznie samej fazy finałowej, ale nawet kwalifikacje, gdzie był dostęp do ponad 120 reprezentacji krajowych z całego świata. Kapitalna sprawa! 

2010 FIFA World Cup South Africa

Na koniec musiałem zostawić mojego prywatnego faworyta! Mistrzostwa Świata z RPA wspominam chyba najbardziej magicznie ze wszystkich (a Waving Flag czy Waka Waka tylko to umacniają) i sama gra również się do tego przyczyniła. Świetna oprawa wizualna, znakomity klimat afrykańskiej zabawy i głośne trybuny podczas meczów rozgrywanych reprezentacjami pełnymi gwiazd. Znakomita gra i do dostania nawet dzisiaj po taniości - polecam! 

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper