God of War 2018

Streszczenie God of War - najważniejsze kwestie przed zagraniem w God of War Ragnarok

Mateusz Wróbel | 06.11.2022, 10:00

Premiera God of War Ragnarok odbędzie się już za 3 dni i nie ma lepszej pory na to, aby przypomnieć sobie krok po kroku wydarzenia z God of Wara z 2018 roku. Opis poniższych wydarzeń pomoże Wam wejść z przytupem w tytułowy Ragnarok, wojnę nordyckich bogów, która ma wszystko wywrócić do góry nogami. Zbędnie nie przedłużając, przejdźmy do konkretów.

Pierwsze i najważniejsze - God of War (2018) zainicjował nową "podserię", w której pierwsze skrzypce odgrywa nie mitologia grecka (jak w oryginalnych odsłonach), a mitologia nordycka. Kratos, w którego żyłach płynie spartańska krew, po wielu latach (dokładnie 75) życia w samotności, spotyka kobietę, z którą postanawia się związać, a owocem ich związku jest Atreus. Podczas zabawy nie mamy możliwości dokładnego poznania miłości boga wojny, bo fabuła zaczyna się od jej śmierci i przedstawieniem ostatniego życzenia - rozsypania jej prochów na najwyższej górze w Dziewięciu Światach.

Dalsza część tekstu pod wideo

Ostatnie życzenie Faye

God of War

Kratos stawia sobie za cel spełnienia ostatniego życzenia ukochanej, a w międzyczasie zajmuje się również wychowaniem swojego syna, przed którym do tej pory udawało mu się ukryć swoją krwawą przeszłość. Protagonista nigdy nie chciał, aby jego pociecha dowiedziała się, że to on odpowiada za śmierć wielu greckich bogów, ba, za zniszczenie ich świata. W tym też celu ukrył swoją główną broń z tamtych czasu - ostrza chaosu - chcąc rozpocząć nowy rozdział w podróży za pomocą topora Lewiatan, broni Faye. 

Podróż na najwyższą górę w Dziewięciu Światach wywraca się do góry nogami, gdy do domu Kratosa i Atreusa w zachodniej części Midgardu trafia Nieznajomy. Później okazuje się, iż jest nim Baldur, który na rozkaz Odyna - boga bogów - próbuje złapać głównego bohatera serii. Wszystko po to, aby zatrzymać zbliżający się wielkimi krokami Ragnarok. Odyn uważał, że to Kratos będzie właśnie tym motorem napędzającym owe wydarzenie i chciał zawczasu tego uniknąć.

Jednakże Baldur działał również ze swoich pobudek - nałożono na niego klątwę, przez którą w ogóle nie czuł bólu. Baldura przypadłość (tak możemy ją nazwać, bo finalnie nordycki bóg nie jest zadowolony ze swojej "umiejętności") sprawia, że ten za wszelką cenę chce znaleźć swoją matkę, która de facto rzuciła na niego taki, a nie inny urok. Syn Odyna działa więc na dwa fronty, chcąc zaimponować swojemu ojcu i jednocześnie próbuje pozbyć się klątwy, która nie pozwalała antagoniście nawet poczuć zapachu świeżego powietrza.

Nieznajomy działający z różnych pobudek

God of War Polowanie

Po spotkaniu Baldura i ostrym starciu, podczas którego dowiadujemy się, że zabicie tego syna Odyna jest niemalże niemożliwe, Kratos i Atreus wyruszają w podróż przez Midgard, wiedząc już, że ich dom nie jest bezpiecznym miejscem. Na swojej drodze spotykają dwóch krasnoludów - Broka i Sindriego - którzy, jak się potem okazuje, są braćmi. Zapewniają bogowi wojny pomoc w chociażby ulepszaniu elementów wyposażenia i jednocześnie przedstawiają swoje opowieści, z których dowiadujemy się, że rodzeństwo jest ze sobą pokłócone.

Na swojej spotykamy także wiedźmę z Lasu, która jest aż nadto chętna do współpracy. Pod jej przewodnictwem Kratos i Atreus trafiają na najwyższy szczyt w Midgardzie, gdzie zauważają Baldura (oraz synów Thora: Magniego i Modiego) wypytującego Mimira o rzeczy związane z bogiem wojny. 

Pierwsze spojrzenie na Mimira jest dość nietypowe, ponieważ niegdyś był on doradcą Odyna, a teraz za podejrzenie zdrady odbywa karę, która sprowadziła się do wiecznego potępienia w drzewie. Postać ta nie mogła cieszyć się już swoim zwykłym ciałem, a ponadto na początku dość mocno zirytowała Kratosa, gdy ujawniła, że chociaż Spartanin zdobył najwyższy szczyt Midgardu, to nie osiągnął on jeszcze najwyższej góry we wszystkich królestwach, bo pod tym względem góruje Jotunheim - kraina gigantów, z której wywodziła się m.in. Faye, wspomniana już wyżej żona Kratosa.

Freya wiedźmą z lasu

God of War Freya

Kratos i Atreus postanawiają uwolnić Mimira i zabierają go w dalszą podróż. Bohater służy za przewodnika - finalnie bardzo kluczowego, bo dotarcie do Jotunheimu wymaga wiedzy dotyczącej podróżowania między światami. W tym celu główni bohaterowie ponownie udają się do wiedźmy z lasu, która wyjaśnia, w jaki sposób główny bohater może używać Bifrostu - magicznego narzędzia służącego do przemierzania wybranych krain z Dziewięciu Światów.

W międzyczasie to właśnie Mimir przypadkowo ujawnia, że czarownica z południa Midgardu nie jest zwykłą osobą, a Freyą - boginią wywodzącą się z rodu Wanów, starszej dynastii władców nordyckich z krainy Vanaheim. W przeszłości poślubiła ona Odyna z nadzieją, że oba rody zaczną lepiej się dogadywać, lecz przez naganne zachowanie Odyna, kobieta postanowiła go opuścić i nie była już mile widziana w Asgardzie. Ba, zostało na niej nałożone zaklęcie, które przez cały czas wymusza na niej pozostanie w obrębie Midgardu (w skrócie: nie mogła podróżować w swojej zwykłej postaci do innych krain nordyckich).

Gdy Kratos poznaje prawdziwą naturę wiedźmy z lasu, staje się bardzo nieufny do Frei, która za każdym razem podkreśla, że chce dobrze dla boga wojny i jego syna, a także zrobi wszystko, aby im pomóc - o ile cele głównych bohaterów będą dotyczyć utarcia nosa Odynowi i jego poplecznikom. Co jednak najważniejsze, Freya jest matką Baldura i radzi Kratosowi, aby jak najszybciej wyjawił swoje sekrety synowi (dot. przeszłości w mitologii greckiej), zanim będzie za późno.

Synowie Thora w natarciu

God of War Świątynia

Kratos nie zgadza się z Freyą i wspólnie z Atreusem oraz Mimirem ruszają w podróż, na końcu której mają znaleźć narzędzia służące do otwarcia przejścia do krainy Jotunheimu. Na drodze staje im Magni oraz Modi, których widzieli już na najwyższym szczycie w Midgardzie. Protagoniści walczą zaciekle z synami Thora (boga piorunów - kolejnej po Baldurze pociesze Odyna), a bóg wojny zadaje pod koniec starcia śmiertelny cios Magniemu, co sprawia, że jego brat - od początku bardziej tchórzliwy - ucieka z pola bitwy. 

Modi zostawia jednak za sobą ślady i później stacza drugą walkę z Kratosem. Ta zakończyłaby się porażką głównego bohatera, lecz jego syn, widząc ojca w niebezpieczeństwie, aktywuje coś w rodzaju "spartańskiego szału Kratosa" i ciska Modiego w pobliskie przeszkody, mocno go raniąc. Syn Thora ucieka, a Atreus - przez użycie wymienionego wyżej spartańskiego szału - musi zmagać się z chorobą z dzieciństwa.

Przestraszony Kratos zabiera chłopca do Frei, mimo tego, że początkowo nie chciał mieć już z byłą żoną Odyna żadnej styczności. Ta wyjawia mu, że Atreus będzie musiał zmagać się z tą przypadłością, dopóki bóg wojny nie zdecyduje się ujawnić mu jego boskiej natury, a dokładniej spartańskiej części Kratosa, którą odziedziczył. 

To jednak nie wszystko, bo aby uleczyć Atreusa, Kratos potrzebuje serca pewnego stworzenia z Helheimu - krainy skutej lodem. Wiedząc, że sługi Hel specjalizują się w mrozie, topór Lewiatan nie zda się tutaj na nic konkretnego. Bóg wojny rusza do swojego domu w Midgardzie i wyciąga ostrza chaosu - ujawnia mu się w tym momencie nawet jedna z greckich bogiń, która tylko potwierdza protagoniście, że od przeszłości nie da się uciec. 

Prawdziwa natura Baldura

God of War Topór

Po ciężkiej przeprawie w Helheimie Kratos zdobywa wymagany przedmiot i wręcza go Frei, która koniec końców uzdrawia Atreusa. Po tym jego ojciec wyjawia chłopakowi prawdę - wraz z tym Atreus staje się dużo bardziej arogancki, bo uważa, że z racji swojej boskości, może i wręcz musi dawać z siebie więcej. Pokazuje to kawałek dalej, gdy pobity przez swojego ojca Modi (za m.in. dopuszczenie do śmierci Magniego) wraca do Kratosa i próbuje go zabić.

Gdy syn Thora zostaje kolejny raz ranny, prowokuje Atreusa słowami oczerniającymi jego matkę. Chłopak nie wytrzymuje i dźga osłabionego Modiego - wbrew rozkazom Kratosa - i rozprawia się z tymże bogiem nordyckim raz na zawsze. Kratos zauważa, że ujawnienie boskiej przeszłości chłopcu było złe, krytykuje swojego syna za nieprzemyślane zachowanie, nie chcąc jednocześnie, aby stał się on zabójcą bogów - tak, jak sam główny bohater w przeszłości. Spartanin wie, że musi być bardziej oschły dla syna i nauczyć go, aby był lepszy, zanim będzie za późno.

Słowa Kratosa na nic się nie zdały. Kawałek dalej, gdy narzędzia do podróży do Jotunheimu zostały już zebrane - po powrocie na szczyt Midgardu całej trójce bohaterów stawia czoła po raz kolejny Baldur. Atreus, zamiast słuchać się swojego ojca, postanawia samotnie walczyć z Baldurem, co mogło skończyć się dla młodego bohatera bardzo niefortunnie. Kratos w ostatniej chwili interweniuje, ale tym samym uszkodzony zostaje portal do Jotunheimu, więc bohaterowie muszą zacząć niemalże wszystko od zera.

Chcąc uciec od Baldura, trafiają do Helheimu. W królestwie umarłych postacie te stają przed widmami przeszłości nie tylko Kratosa, ale również Baldura. To tutaj dokładniej dowiadujemy się, że to Freya rzuciła klątwę na Baldura, chcąc dla niego jak najlepiej. Kobieta usłyszała w okolicach narodzin swojego syna od Norn (Pań przewidujących przyszłość/przepowiednie), że ten umrze i aby zapobiec takiemu rozwojowi sytuacji, rzuciła na niego wyżej wymienione zaklęcie, które finalnie wyrządziło synowi Odyna więcej szkód niż korzyści. Baldur w młodości prosił swoją matkę o cofnięcie klątwy, ale ta się na to nie zgodziła, przez co zaczął żywić do niej ogromną urazę, pragnął nawet jej śmierci.

Ku końcowi

God of War Smok

W Helheimie Kratos i Atreus nie tyle, co dowiadują się wiele rzeczy nt. Baldura, Frei oraz Odyna, ale również wyjaśniają sobie wiele kwestii i postanawiają bardziej sobie ufać. Dowiedziawszy się o tym, że Baldur nie jest odporny na jemiołę, w kolejnej walce z Baldurem Atreus dźga syna Frei strzałą z jemioły, którą wcześniej otrzymał od Sindriego. Tym samym syn Odyna odzyskuje "wolność" i nareszcie czuje ból. Freya, będąc w centrum kolejnego starcia, przypomina sobie przepowiednię Norn i domyśla się, że chcąc zmienić bieg wydarzeń, tylko do niego zbliżyła. Prosi Kratosa o to, aby nie zabijał Baldura - po tym, jak jej syn zostaje ranny, bóg wojny zostawia mężczyznę i chce odejść.

Gdy bóg wojny się odwraca, po chwili słyszy, że Baldur resztkami sił chwyta swoją matkę i ma zamiar ją zaraz zabić. Freya stwierdziła, że jest pogodzona ze swoim losem i wręcz przyznała, że jeśli jej śmierć pomoże Baldurowi się ustabilizować, jest gotowa na pożegnanie się z życiem. Kratos nie mogąc patrzeć na śmierć osoby, która wcześniej uratowała jego syna i nigdy nie życzyła mu źle, łapie Baldura wbrew jej woli i skręca mu kark. Freya jest w szoku i przysięga zemstę na Kratosie za to, że odebrała życie jej jedynemu dziecku.

Fimbulwinter poprzedza ragnarok

God of War Syn i Ojciec

Po pozbyciu się Baldura Kratos, Atreus, jak i Mimir w końcu docierają do Jotunheimu, gdzie wspólnie rozsypują prochy matki. Podróż nie kończy się jednak happy endem, bo po spojrzeniu na wyrytych przepowiedniach na ścianach świątyni olbrzymów, bohaterowie dowiadują się, że Faye była gigantką. Atreus (imię nadane przez Kratosa), czyli tak naprawdę Loki (imię nadane przez Faye), odkrywa prawdę o swoim dziedzictwie i zdaje sobie sprawę z tego, że jest nie tylko pół-bogiem, ale również gigantem. Ponadto bóg wojny zauważa, że jego przeznaczeniem jest umrzeć.

Oboje wracają do swojego domu w Midgardzie, chcąc odpocząć i przygotować się na nadchodzący Ragnarok, który poprzedza Fimbulwinter, rozpoczęty wraz ze śmiercią Baldura. Kratos wie, że musi przygotować syna na męczącą "wojnę" z przepełnioną żądzą zemsty Freyą, a także na wielkie wydarzenie, w którym najprawdopodobniej pożegna się z życiem. Zmienia swoje nastawienie, zmusza syna do ciągłego trenowania, lecz przede wszystkim nie jest już tak oschły, jak wcześniej, mając ciągle na uwadze, że zostało mu coraz mniej czasu. Wszystko przerywa Thor, syn Odyna, który składa Kratosowi po trzech latach po wydarzeniach z God of War (2018) niezapowiedzianą wizytę w Midgardzie.

Źródło: Opracowanie własne
Mateusz Wróbel Strona autora
Na pokładzie PPE od połowy 2019 roku. Wielki miłośnik gier wideo oraz Formuły 1, czasami zdarzy mu się sięgnąć również po jakiś serial. Uwielbia gry stawiające największy nacisk na emocjonalną, pełną zwrotów akcji fabułę i jest zdania, że Mass Effect to najlepsza trylogia, jaka kiedykolwiek powstała.
cropper