Peripheral amazon

Co oglądać w weekend – Netflix, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime, Apple TV+, kina

Dawid Ilnicki | 20.10.2022, 22:00

W tym tygodniu na Netflixie pojawi się kontynuacja historycznej serii, osadzonej w czasach Imperium Rzymskiego. Pierwsze odcinki niezwykle interesująco zapowiadającego się serialu science fiction będzie można zobaczyć na Amazon Prime. W kinach z kolei królować powinno kino superbohaterskie, choć pojawi się tu również głośna, polska produkcja.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime, Apple TV+ i kin.

Netflix

Już w piątek powracają “Barbarzyńcy”, niemiecki serial historyczny, którego akcja została osadzona w pierwszych latach nowej ery, w trakcie panowania Imperium Rzymskiego na terenach dawnej Germanii. Głównym bohaterem pierwszego sezonu uczyniono rzymskiego oficera, rozdartego pomiędzy powinnościami wobec miejsca gdzie go wychowano a własnym ludem, a tę część kończyła całkiem nieźle zrealizowana inscenizacja Bitwy w Lesie Teutoburskim, mającej miejsce w 9. roku naszej ery. Co prawda serii na razie nie sposób umieścić w czołówce dzieł osadzonych w tych czasach, ale być może w kolejnych sezonach będzie lepiej.

Polską produkcją, promowaną przez streamingowego giganta, jest w tym tygodniu “Gang Zielonej Rękawiczki”. Serial zapowiadający się na mix kryminału z komedią, w której trzy, bardzo nietypowe włamywaczki po nieudanym napadzie trafiają do pewnego domu opieki. Starając się tam ukrywać przed ścigającą je policją, natrafią na wielką tajemnicę sprzed lat. W głównych rolach Małgorzata Potocka, Anna Romantowska i Beata Bandurska. Reżyser serii, Tadeusz Śliwa, wcześniej wyreżyserował wysoko oceniany film “Nieznajomi” z 2019 roku. Premiera serialu miała miejsce w środę.

Tego samego dnia premierę miał nowy familijny film fantasy “Akademia Dobra i Zła”, który zwraca na siebie uwagę obsadą. Zagrali w nim m.in. Charlize Theron, Laurence Fishburne i Michelle Yeoh, a sama produkcja opowiada o dwóch przyjaciółkach, które trafiają do magicznej szkoły dla przyszłych pozytywnych i negatywnych bohaterek baśni. Zupełnie inną produkcją jest nowy film “Nieznajomy”, w którym Joel Edgerton i Sam Harris grają policjanta i osobę podejrzaną o morderstwo, uwikłanych w grę mającą na celu zdobycie przez pierwszego z nich dowodów obciążających oskarżonego. Ciekawą propozycją wydaje się również miniseria “Notre Dame”, opowiadająca o wpływie pożaru z 2019 roku na życie kilku mieszkańców Paryża.

Jak co tydzień Netflix przygotował również kilka propozycji dokumentalnych. Pierwszą jest miniseria “Dziewczyna z Watykanu”, traktująca o nagłym zniknięciu 15-letniej Emanueli Orlandi w 1983 roku. W piątek swą premierę będzie miał również serial o wszystko mówiącym tytułem “High: Wyznania przemytniczki z Ibizy”. Z drugim sezonem powraca serial “Niewyjaśnione tajemnice”, a poza tym od piątku można również oglądać film “Potomkowie”, opowiadający o odkryciu wraku okrętu, na którym przybyli do Ameryki potomkowie głównych bohaterów produkcji.

HBO MAX

Dwie nowe produkcje trafiają w najbliższym czasie na HBO MAX. Pierwszą z nich jest “Zaginione Miasto” braci Nee, które z pozoru wygląda na kolejną próbę wykorzystania popularności produkcji w stylu “Indiany Jonesa”, bliżej jej jednak raczej do komediowych odsłon kina nowej przygody,  znanych już z lat 80’. Produkcja ma jednak całkiem dobrą obsadę, bo parę głównych bohaterów grają Sandra Bullock i Channing Tatum, a obok nich w filmie można zobaczyć m.in. Brada Pitta, Daniela Radcliffe’a czy Oscara Nuneza. Propozycja na niezobowiązujący, weekendowy seans.

Drugą nowością jest kryminał “Mój syn”, który koncentruje się na próbach odnalezienia tytułowego bohatera, siedmiolatka, który zaginął na kempingu. W rolę ojca wciela się tu James McAvoy, który - co ciekawe - ponoć nie znał scenariusza do tego obrazu, tak więc musiał improwizować wszystkie swoje kwestie. Całość sprawia więc wrażenie filmowego eksperymentu.

Disney+

Tymczasem na Disney+ będzie można zobaczyć pierwszy odcinek drugiego sezonu serialu “American Horror Stories”, stworzonego przez Ryana Murphy’ego. To rodzaj antologii, należącej do gatunku horroru, będący jednocześnie spin-offem do wcześniej zrealizowanej serii “American Horror Story”. Niespecjalnie wysoko ocenianego, mówiąc oględnie. Poza tym firma reklamuje również pierwszy sezon serii “Ikony popkultury”, o którym niewiele wiadomo konkretnie, a także trzeci sezon “Wojny światów”, opartej luźno na dziele H. G. Wellsa, z Gabrielem Byrne’m w roli głównej.

Amazon Prime

Od piątku na Amazon Prime można będzie zobaczyć nowy serial, przy którym pracowali Lisa Joy i Jonathan Nolan, znani głównie jako twórcy “Westworld”. “Peripheral” znów ma opowiadać o niedalekiej przyszłości, której wizję oparto na powieści Williama Gibsona, twórcy “Neuromancera” i “Rozpoznania wzorca”, rozpoczynającej jeszcze nie zakończoną “Jackpot trilogy”. W roli głównej, młodej kobiety odkrywającej połączenie z alternatywną rzeczywistością, wystąpiła tu Chloe Grace Moretz.

Apple TV+

W piątek premierę na Apple TV+ będzie miał nowy film, w którym w tytułowe role wcielili się Ewan McGregor i Ethan Hawke. W filmie “Raymond & Ray” grają parę przyrodnich braci, którzy spotykają się po śmierci swojego ojca, z którym stracili kontakt. Okazuje się, że ich rodziciel miał przed śmiercią jedno, bardzo nietypowe życzenie. Obraz wyreżyserował Rodrigo Garcia, mający na swoim koncie kilka filmów i seriali. 

Kina

W tym tygodniu do kin wraca kino superbohaterskie, tym razem jednak nie za sprawą kolejnej odsłony obecnej fazy MCU. Swojego nowego bohatera przedstawi bowiem DC i mowa tu o zapowiadanym od dłuższego czasu “Black Adamie”. Heros, obdarzony boskimi mocami budzi się po pięciu tysiącach, bynajmniej jednak nie po to, by zaprowadzić na Ziemi pokój. W widowisku Jaume Collet-Serry główną rolę zagrał Dwayne Johnson, a obok niego występują również m.in. Pierce Brosnan i Aldis Hodge. 

Z nowym superherosem od DC rywalizację o uwagę widzów pewnie przegra zwycięzca Konkursu Głównego na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, czyli “Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, który jednak warto zobaczyć. Polska reżyserka zrealizowała obraz na podstawie książki Marjorie Wallace, opowiadającej o dwóch siostrach: June i Jennifer Gibbons, które przez długi okres życia nie kontaktowały się z nikim poza sobą. Smoczyńskiej udało się barwnie odtworzyć przebogaty świat wyobraźni sióstr, a zwłaszcza znanej jako autorka powieści June, odtwarzanej w filmie głównie przez Laetitię Wright.

Innym filmem z Gdyni, który ma w tym tygodniu premierę kinową jest “Brigitte Bardot cudowna” Lecha Majewskiego, który osobiście był jednak dla mnie chyba najsłabszym filmem z Konkursu Głównego, który widziałem na Festiwalu. Czy gorzej od niego wypadła nowa komedia Andrzeja Saramonowicza “Bejbis”? Jest na to całkiem spora szansa! W kinach jeszcze jednak, ciekawie zapowiadająca się rodzima produkcja “Anatomia”, a także dwa filmy dla najmłodszych “Kopciuszek i Kamień Życia”, a także “Vinski i pył niewidzialności”.

cropper