Stary człowiek

Co oglądać w weekend – Netflix, Disney+, kina

Dawid Ilnicki | 29.09.2022, 22:00

W tym tygodniu na Netflixie pojawił się głośny film, na który czekało wielu kinomanów. Tydzień na Disney+ stanie pod znakiem powtórki z rozrywki, bo pojawi się tam drugi sezon znanego serialu, nawiązującego do wielkiego hitu sprzed lat, jak i sequel znanej produkcji z lat 90. W kinach z kolei będzie można zobaczyć polskiego kandydata do Oscara.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, Disney+ i kin.

Dalsza część tekstu pod wideo

Netflix

Już w środę na Netflixie pojawił się długo oczekiwany film “Blondynka”, którego główną bohaterką jest, grana przez Anę de Armas, Marylin Monroe. Obraz w reżyserii Andrew Dominika, który zasłynął już wysoko ocenianymi filmami “Chopper” czy “Zabójstwo Jessego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda” ekranizuje tu quasi-biografię wielkiej gwiazdy starego Hollywood, autorstwa Joyce Carol Oates, uchwytującej nie tylko fenomen jednej z najważniejszych aktorek XX wieku, ale również bezwzględny przemysł rozrywkowy tych czasów. Produkcja była już pokazywana w Wenecji, teraz trafia do widzów na całym świecie za sprawą streamingowego giganta.

Niedługo do polskich kin wejdzie mocno reklamowany, a pokazywany już w tym roku w Cannes austriacki film “W gorsecie”, będący kolejną próbą pokazania dziejów nietypowej władczyni Elżbiety Bawarskiej, o której w przeszłości opowiadało już kilka produkcji. Netflix ubiegając tę produkcję pokaże w czwartek serial “Cesarzowa Sisi”, który opowiada o tym samym okresie historycznym. Skupi się jednak zapewne na typowych wątkach związanych z tego typu narracją, czyli pałacowych intrygach politycznych. W głównej roli wystąpi tu mało znana aktorka Devrim Lingnau. 

Od piątku będzie można zobaczyć nietypową, animowane dzieło “Entergalactic”. Początkowo zaplanowana na serial produkcja rapera Kid Cudiego, znanego choćby z tegorocznego horroru “X”, miała być dodatkiem do nowego albumu muzyka, ostatecznie jednak zostanie pokazana w całości. Raper zaprosił w niej do współpracy takie nazwiska jak Timothee Chalamet, Christopher Abbott, Keith David, jak również kilku młodych artystów muzycznych.

Z kolejnym sezonem powraca dobrze znana dokumentalna seria “Jak przeżyć w najcięższych więzieniach świata”, której twórcy tym razem zabierają widzów do Mołdawii, Bośni i Hercegowiny, Grecji i na Cypr. Inną ciekawą propozycją z tego gatunku jest miniserial “Pożreć bogatych. Saga GameStop”, która opowiada o sprawie, którą jeszcze kilka miesięcy temu żył cały świat, dotyczącej firmy, która niespodziewanie zaczęła zyskiwać na giełdzie, mimo iż początkowo nikt się tego nie spodziewał.

Disney+

Tymczasem Disney+ pokaże w tym tygodniu nowe odcinki seriali. Pierwszym jest “Stary człowiek”, nowa produkcja FX z Jeffem Bridgesem w roli głównej. Amerykański gwiazdor odtwarza w nim emerytowanego agenta CIA, spędzającego wolny czas na odludziu, który jak to zwykle bywa w takich wypadkach, będzie musiał się skonfrontować z własną przeszłością, gdy na jego drodze stanie płatny zabójca. Oprócz Bridgesa w serialu grają John Litgow, Alia Shawkat i pamiętany choćby z “The Wire” Gbenga Akinnagbe.

Poza tym premierę będą miały dwa pierwsze odcinki drugiej serii “Potężnych Kaczorów: sezonu na zmianę”. Podobnie jak “Cobra Kai” tak i najnowsza produkcja czerpie z popularności znanego filmu z 1992 roku, który doczekał się kilku kontynuacji. W serii do roli Gordona Bombaya powraca oczywiście Emilio Estevez.

Filmową premierą tygodnia jest z kolei zapowiadany od dłuższego czasu sequel znanego filmu z 1993 roku, czyli “Hokus Pokus 2”. Reżyseruje go Adam Shankman, a w główne role wcielają się w nim Sarah Jessica Parker, Bette Midler, Kathy Najimy w roli trzech czarownic, a także Doug Jones. 

Kina

W kinach będzie można od piątku zobaczyć polskiego kandydata do Oscara, najnowszy film Jerzego Skolimowskiego “IO”, który na niedawno zakończonym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - dość zaskakująco - nie zdobył ani jednej nagrody. Po siedmiu latach od swego ostatniego filmu “11 minut” polski artysta powraca obrazem bardzo nietypowym, w otwarty sposób nawiązującym do klasyka “Na los szczęścia, Baltazarze” Roberta Bressona z 1966 roku, bo podobnie jak w nim główną rolę gra tu osioł, przemierzający różne miejsca, nie tylko w Polsce. W filmie wystąpili m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz, a także Isabelle Huppert. 

Z kolei na zwolenników najmocniejszych doznań czeka “Niewidzialna wojna”, nowy projekt Patryka Vegi, ponoć pomyślany jako jego autobiografia. W rolę reżysera wciela się tu Rafał Zawierucha, z kolei jego matkę gra Anna Mucha. Już sam trailer dostarcza wrażeń i choć spora grupa potencjalnych widzów pewnie zechce poczekać na premierę VOD to jednak zapewne znajdą się także i tacy, którzy zafundują sobie seans na dużym ekranie.

Całkiem wysokie oceny zbiera na serwisach horror “Smile”, Parkera Finna, dla którego jest to pełnometrażowy debiut, po kilku krótkometrażówkach. Dużo mniej interesująco prezentuje się film “Bilet do raju” w gwiazdorskiej obsadzie. Grana przez George’a Clooneya i Julię Roberts rozwiedziona para będzie próbowała w nim odwieźć swoją córkę od błędnej, w ich przekonaniu, decyzji o poślubieniu pewnego mężczyzny. Wielu zwolenników powinien mieć fiski dramat “Dziewczyny”, opowiadający historię kilku młodych przyjaciółek. 

W kinach premierę będzie miał również film “Simona” jedna z najgłośniej komentowanych rodzimych produkcji na festiwalu Docs Against Gravity, opowiadający o Simonie Kossak, polskiej biolożce i popularyzatorce nauki, mieszkającej przez długi czas w Puszczy Białowieskiej. W kinach również propozycja dla najmłodszych “Mia i ja”, a także inny dokument “Zobacz Anioła”

Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper