Callisto

10 najlepszych survival horrorów na horyzoncie. Gry, które nastraszą nas już w 2022 i 2023 roku

Bartosz Dawidowski | 03.07, 09:00

Fani survival horrorów nie mogą narzekać na posuchę w swoim ulubionym gatunku. Na rynek konsolowy i pecetowy zmierza wiele bardzo obiecujących, doskonale zapowiadających się produkcji tego typu, które mają szansę solidnie nas nastraszyć. Przed wami lista 10 tytułów z tego gatunku robiących najlepsze wrażenie, które zostaną wydane już w 2022 lub 2023 roku.

10. Choo-Choo Charles

Kto powiedział, że wszystkie survival horrory muszą być superpoważne? Przed wami Choo-Choo Charles, którego autorzy zrywają z wieloma ustalonymi w gatunku konwencjami, serwując nam coś świeżego. W grze zapowiedzianej na razie tylko na PC (premiera na konsolach może się odbyć później) zmierzymy się z prześladującą nas krwiożerczą... lokomotywą. W tytule sami poruszamy się małym pociągiem po systemie szyn na pewnej tajemniczej wyspie. By pokonać bestię będziemy rozwijać nasz pojazd (tu zadziała rozbudowany system rzemieślniczy) i wybierać się też na piesze wędrówki, tam gdzie kończą się tory. Brzmi to może jak żart, ale sprawdźcie gameplayowy zwiastun Choo-Choo Charles. W tym survivalowym szaleństwie, które przygotowuje w dużej mierze jeden deweloper, jest metoda!

Data premiery: IV kwartał 2022
Platformy: PC

9. Ad Infinitum

Strasznie długo czekamy już na Ad Infinitum, grę w której przeniesiemy się do okopów I Wojny Światowej. Produkcja studia Hekate została zapowiedziana już w 2015 roku i wygląda na to, że jej autorzy potrzebują jeszcze trochę czasu na dopieszczenie swojego survival horroru (aktualne okienko wydawnicze to 2023 rok). W Ad Infinitum wcielimy się w niemieckiego żołnierza, doświadczającego okropieństw Wielkiej Wojny. Nie tylko z ręki wrogich żołnierzy, ale przede wszystkim za sprawą załamania się rzeczywistości, co doprowadza do przedostania się na Ziemię demonów i innych strasznych stworów.

Data premiery: 2023 
Platformy: PS5, XSX/XSS, PC

8. Aftermath

Debiutująca ekipa One-o-One Games przygotowuje w środowisku Unreal Engine 5 bardzo ładną graficznie pozycję, zatytułowaną Aftermath. W tym survival horrorze prześledzimy losy Charlie Gray, astronautki, która po długim gwiezdnym kursie wraca na powierzchnię Ziemi, nagle zniszczonej przez obcą cywilizację. Bohaterka próbuje odszukać swoją córkę Sammy, walcząc o przetrwanie w zrujnowanym środowisku miejskim, ukazywanym z ujęcia TPP. Niestety na ten świetnie zapowiadający się tytuł jeszcze trochę poczekamy – przynajmniej do przyszłego roku.

Data premiery: 2023
Platformy: PC, XSX/XSS, PS5

7. Sons of the Forest

The Forest od studia Endnight Games okazało się pierwszorzędnym tytułem, łączącym motywy survival horroru z elementami rzemieślniczymi. Jeszcze w tym roku, już w październiku, dostaniemy sequel hitu z 2018 roku, który na Steam może się pochwalić niesamowicie wysoką średnią (95%). W części drugiej horroru eksplorować będziemy nową, tajemniczą wyspę – w lepszej oprawie i z bardziej dopracowanym mechanizmem walki. Co ważne – również w kooperacji, bo zaraz po premierze Sons of the Forest doczeka się wydania aktualizacji, wprowadzającej tryb multiplayerowej współpracy dla 4 osób.

Data premiery: październik 2022 r.
Platformy: PC

6. Scorn

Subskrybenci Xbox Game Pass już ostrzą sobie ząbki na premierę Scorn (Microsoft potwierdził, że gra trafi w dniu premiery do game-passowej biblioteki). Za tworzenie tego survival horroru nie odpowiada wielkie i znane studio, ale rzecz inspirowana dziełami Zdzisława Beksińskiego i H. R. Gigera (autora stylistyki z „Obcego” Ridleya Scotta) wygląda tak ciekawie na zwiastunach, że trudno się tym debiutanckim projektem serbskiego zespołu Ebb Software nie emocjonować. Jeśli lubicie horrory z kamerą FPP i lekko surrealistyczną, demoniczną (piekielną?) atmosferę, to Scorn ma wielkie szans idealnie wpasować się w wasz gust. 

Data premiery: 21 października 2022 roku
Platformy: PC, XSX/XSS

5. Resident Evil 4 Remake

Capcom udowodnił już, że bardzo poważnie podchodzi do realizacji remake’ów swojej flagowej serii survival horrorów. Nie inaczej powinno być z zapowiedzianym niedawno Resident Evil 4 Remake, które zrobiło świetne wrażenie na czerwcowym State of Play. Silnik RE Engine doskonale radzi sobie w prawie każdych warunkach a deweloperzy pracujący nad tym projektem do grupa weteranów, więc można być spokojnym o najwyższą jakość grafiki i wykonania.

Data premiery: 24 marca 2023 r.
Platformy: PS5, XSX/XSS, PC

4. Alan Wake II

Na drugą część Alan Wake czekamy już nieprzyzwoicie długo. Na szczęście sprawdzony wielokrotnie w bojach zespół Remedy Entertainment nie zawodzi fanów i ogłosił, że znajduje się już w zaawansowanej fazie prac nad sequelem rewelacyjnego horroru z 2010 roku. Niestety szczegóły na temat Alan Wake II w większości utrzymane są wciąż w tajemnicy. Wiadomo, że gra wykorzystuje autorski silnik Remedy, czyli Northlight Engine i będzie stawiać zdecydowanie mocniej na motywy survivalowe, niż pierwsza odsłona marki. Kamera w tytule pozostanie w konfiguracji TPP.

Data premiery: 2023
Platformy: XSX/XSS, PS5, PC

3. STALKER 2: Heart od Chornobyl

STALKER 2 to może nie pełnokrwisty survival horror, ale hybryda tego gatunku ze strzelanką FPP. Mimo wszystko tytuł szykowany przez zespół GSC Game World powinien spodobać się właśnie fanom klimatów grozy, co udowodnił już zresztą pierwszy STALKER.

W związku z oczywistymi czynnikami (wojną na Ukrainie) tworzenie STALKER 2 znacząco się wydłuży. Studio GSC Game World planowało wprowadzić na rynek tytuł działający w środowisku Unreal Engine 5 w grudniu 2022 roku, ale wiemy już, że to nieaktualna informacja. Studio poinformowało, że do premiery dojdzie dopiero w 2023 roku - bez dokładniejszych informacji. Wiadomo natomiast, że pozycja już w momencie premiery wleci do biblioteki Xbox Game Pass.

Data premiery: 2023
Platformy: XSX/XSS, PC

2. Dead Space Remake

Liczni miłośnicy Dead Space od lat prosili o odświeżoną wizualnie wersję hitu stworzonego przez Glena Schofielda, wydanego w 2008 roku. I w końcu się doczekali – w formie, która przekracza najśmielsze marzenia fanów. Wiemy już, że Dead Space otrzyma pełnoprawny remake, w formule tworzonej od zera (na sprawdzonym silniku Frostbite). Dead Space Remake tworzy Motive Studio, sprawdzona kanadyjska ekipa, odpowiedzialna za Star Wars: Squadrons z 2020 roku. Zapowiada się zatem niesamowita frajda dla wszystkich fanów klimatów science fiction i survival horrorów. Pozostaje nam wykazać się jeszcze tylko odrobiną cierpliwości (premiera odbędzie się w styczniu 2023 roku).

Data premiery: 27 stycznia 2023 r. 
Platformy: PC, PS5, XSX/XSS


1. The Callisto Protocol

The Callisto Protocol to najświeższe dzieło Glena Schofielda, autora Dead Space. Już sam ten fakt ogromnie podnosi napięcie przed premierą tego survival hororu science fiction, który czerpie całymi garściami z klimatu i estetyki Dead Space (choćby pod względem mininalistycznego designu HUD). Wiemy już, że tytuł zaoferuje zaawansowaną destrukcję ciał oponentów, których kończyny będzie można nie tylko ucinać, ale również je łamać. W systemie walki nastawionym mocno na potyczki w zwarciu, na bliskim dystansie (przez ciągłe niedobory amunicji), uniki wykonywać będziemy przez wychylanie lewej gałki analogowej z dobrym timingiem, co samo w sobie jest ciekawą odmianą od typowego schematu sterowania, znanego z innego gier. Zademonstrowane fragmenty gameplayu wyglądają fantastycznie, więc pod względem oprawy powinno być też bardzo dobrze. Szykuje się być może najlepsza gra 2022 roku!

Data premiery: 2 grudnia 2022 r.
Platformy: PC, PS4, PS5, XOne, XSX/XSS

cropper