Spider-Man Wersje

Spider-Man w różnych wymiarach. Najciekawsze wersje popularnego bohatera

Kajetan Węsierski | 20.04.2022, 21:30

Jednym z nieodłącznych elementów Marvela od kilku dekad jest multiwersum i przeróżne koncepcje związane z wieloma wymiarami. Wplecenie tego elementu do komiksów w gruncie rzeczy nie jest żadnym zaskoczeniem - bardzo wielu twórców decyduje się na taki krok, gdy trzeba uzasadnić jakieś konkretne działania, albo po prostu dać sensowną podwalinę pod nowych bohaterów i antagonistów.

A w pozycjach Marvela mieliśmy tego prawdziwe zatrzęsienie. Autorzy całymi garściami czerpali z dobrodziejstw innych wymiarów i generowali nam nowe postaci na potęgę. Zaczęło się od konceptów zupełnie nowych i takich, których nie mieliśmy wcześniej, a ostatecznie przeszło w kreowanie alternatywnych wersji znanych osób. W tym segmencie zdecydowanie króluje Spider-Man, który miał swoich „klonów” dziesiątki. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Dziś chciałbym przedstawić Wam dziesięć wersji Pajączka, które moim zdaniem były najciekawsze, a przy tym naprawdę godne zapamiętania. Pojawiały się bowiem także zupełnie pokręcone i naciągane, ale te zostawię sobie na inny tekst - w tym miejscu zaprezentuję te intrygujące, a przy tym posiadające naprawdę spory potencjał, aby przez wiele kolejnych lat powracać do kanonu. Ile z nich kojarzycie? 

Ezekiel Sims

Zacznijmy od bardzo nietypowej postaci - mowa o leciwym przyjacielu Spider-Mana z Ziemi-616. Choć sam nigdy nie przyznał się, jak zdobył swoje moce, w jednej z retrospekcji mogliśmy zobaczyć, iż stało się to w wyniku tajemniczego obrzędu religijnego z wykorzystaniem pająków. Z tego względu jego zdolności niewiele różnią się od tych, które posiada sam Peter. Może sprawiać wrażenie obłąkanego, ale zdecydowanie warto go bliżej poznać.

Ezekiel Sims

The Spider

Kolejna persona to Peter Parker z Ziemi-15. Warto jednak zacząć od tego, iż nie możemy w tym przypadku mówić o bohaterze. Ta wersja znanej postaci charakteryzuje się osobowością socjopatyczną, która objawia się poprzez przyjemność z krzywdzenia ludzi. W swoim jestestwie bardzo przypomina Deadpoola, ale bez jakichkolwiek oznak empatii. Dość powiedzieć, że kilkudziesięciokrotnie był skazywany prawnie. Ani jednego wyroku nie wykonano. 

The Spider

Spider-Man Noir

Kolejny Peter pochodzi z Ziemi-90214 i - jak możecie się domyślić - nawiązuje do klasyki kina noir z lat 30. ubiegłego wieku. Co ciekawe, wersja ta nie posiada żadnych pajęczych mocy, a sam strój również mocno odbiega od tego, który znamy z oryginału. Niemniej, mówimy tu o bardzo ciekawym bohaterze, który pod względem charakteru i sposobu działań łączy w sobie Herkulesa Poirot z Punisherem. Nietypowa fuzja, co? 

Spider-Man Noir

Six-Armed Spider-Man

Ten Spider-Man to prawdziwy kozak! Mowa oczywiście o Peterze Parkerze z Ziemi-92100, którego cechą charakterystyczną były dodatkowe ramiona. W liczbie 4. Jak do tego doszło? Cóż, gdy mężczyzna pracował nad tym, aby pozbyć się swoich własnych mocy, przez przypadek wyprodukował serum, które sprawiło, że wyrosły mu nadprogramowe kończymy. To tylko bardziej zbliżyło go do pająka, ale przy tym naprawdę wzmocniło. 

Six-Armed Spider-Man

Scarlet Spider

Tu w gruncie rzeczy nie mówimy o Peterze z innego wymiaru, a po prostu klonie - zaprogramowanym przez Bena Reilly’ego oraz Jackala. Powstały w ten sposób Scarlet Spider zbuntował się swoim twórcom i zamiast działać na niekorzyść oryginalnego Spider-Mana, postanowił walczyć ze złem i pomagać ludzkości w Bostonie, gdzie osiadł na stałe. Bardzo ciekawa persona - warto się z nią zapoznać.

Scarlet Spider

Ultimate Spider-Man

Uniwersum Ultimate przyniosło wielu świetnych bohaterów - a jednym z nich była zmodernizowana odsłona popularnego Petera. Można śmiało powiedzieć, że to właśnie ta wersja tchnęła w Pajączka drugie życie. Co więcej, do tego uniwersum jeszcze wrócimy, albowiem przyniosło ono postać, która weszła do podstawowego kanonu Marvela na dobre… Wiecie, o kogo chodzi?

Ultimate Spider-Man

Spider-Gwen

Bardzo interesującą alternatywną wersją Spider-Mana jest Spider-Woman z Ziemi-65. Gwen Stacy, którą doskonale znamy także z oryginalnych opowieści o Pajączku, została w innym wymiarze ugryziona zamiast Petera. To sprawiło, iż to właśnie ona stała się obrończynią ludzkości i „ścianołazem” z sąsiedztwa. Przyznam, że osobiście jestem sporym fanem tej wersji i uwielbiam jej cięty charakter. 

Spider-Gwen

Superior Spider-Man

W tym przypadku również nie możemy mówić o Peterze z innego wymiaru. Superior Spider-Man zrodził się z ostatecznego planu Otto Octaviusa, który na łożu śmierci zamienia się ciałami z Parkerem, którego znamy. Spowodowało to, iż to on stał się nowym Pajączkiem. I choć początkowo zamierzał czynić zło, a ponadto dalej rozwijać swoje niecne imperium, to bardzo szybko podświadomość zaczęła płatać mu pozytywne figle, a on przechodził na “dobrą stronę mocy”. Świetna postać i sama seria komiksów - musicie przeczytać. 

Superior Spider-Man

Spider-Man 2099

Tworząc takie zestawienie, nie można pominąć najnowocześniejszego Spider-Mana - tego z przyszłości. Ów nazywa się Miguel O’Hara i żyje w - bez zaskoczenia - 2099 roku, w Nowym Jorku. Jest genialnym naukowcem, który przez przypadek sam doznał wypadku i tak też dostał swoje moce. Co warto zaznaczyć, jest pierwszą latynoską postacią, która strzela siecią. Jak się jednak zaraz przekonacie, oczywiście nie ostatnią. 

Spider-Man 2099

Miles Morales

Ta-dam! Oto odpowiedź na zagadkę sprzed paru akapitów, gdzie wspomniałem o uniwersum Ultimate. To właśnie stąd pochodzi Miles Morales, a do głównej osi przeniósł się przez ogromny burdel związany z multiwersum. Po czasie po prostu tam już został i zaczął działać wspólnie z tym oryginalnym Spider-Manem, który towarzyszy nam już od kilkudziesięciu lat. Znakomita wersja, chyba się zgodzicie? 

Miles Morales

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper