Batman

Co oglądać w święta – Netflix, HBO MAX, Amazon Prime, kina

Dawid Ilnicki | 14.04.2022, 22:00

W ten przedłużony, świąteczny weekend będzie można sprawdzić jak z roli Batmana wywiązał się Robert Pattinson, bo głośny obraz w reżyserii Matta Reevesa ląduje właśnie na HBO MAX. Amazon zaproponuje za to ciekawy serial, a z kolei w kinach królować powinna bardzo nietypowa pozycja rozrywkowa. 

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO MAX, Amazon Prime i kin. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Netflix

Wygląda na to, że mimo decyzji o skasowaniu dobrze zapowiadającego się serialu “Archiwum 81” moda na retro trwa w najlepsze. Obraz “Wybieraj albo umieraj” w reżyserii Toby Meakinsa ma bowiem wykorzystywać tajemniczą grę z lat 80., którą restartuje dwoje przyjaciół, zanurzając się przy tym w surrealistyczny świat grozy. Dla Meakinsa będzie to pełnometrażowy debiut, po serii krótkich filmów, a w jednej z głównych ról ma tu wystąpić Asa Butterfield, znany choćby z serialu “Sex Education”. Premiera tej produkcji w piątek.

Tego samego dnia premierę ma mieć również nowy mini-serial Netflixa, zatytułowany “Anatomia skandalu”. Produkcja została oparta na powieści Sary Vaughan i opowiada o losach pewnego wpływowego polityka, który nagle zostaje oskarżony o szokujące przestępstwo, a w centrum skandalu znajduje się również jego żona. Jeden z twórców tej serii David E. Kelley znany jest z niezwykle popularnych dzieł jak choćby “Ally McBeal”, “Boston Public” czy też w ostatnim czasie “Wielkie Kłamstewka” czy “Goliath”.

Miłośnicy powtórek z rozrywki powinni zwrócić uwagę szczególnie na dwa tytuły. Pierwszym z nich jest “Gattaca” Andrew Nicola. Znany film w gwiazdorskiej obsadzie (Ethan Hawke, Uma Thurman, Jude Law) to wciągająca antyutopia, w której o miejscu w hierarchii społecznej decyduje genetyka. Propozycją dla nostalgików jest zaś jeden z VHS-owych klasyków z Jean Claude’m van Damme'em, czyli “Uciec, ale dokąd?”, w którym obok sławnego Belga zagrali również Rosanna Arquette i młody Kieran Culkin.

W piątek premierę będzie miał również nowy serial “Dziedzice ziemi”, osadzony w XIV-wiecznej Barcelonie. Od środy można również oglądać nową polską produkcję “Poskromienie Złośnicy”, nietypową, bo rozgrywającą się na Podhalu komedię romantyczną. Ciekawie wygląda “Koniec trasy”, w którym Jesse Eisenberg gra dziennikarza, przeprowadzającego wywiad z wielkim pisarzem Davidem Fosterem Wallace’ m, w którego wciela się Jason Segel. 

HBO MAX

Choć spekulowano o przeniesieniu daty premiery na maj to jednak już w kwietniu, i to wcześniej niż pierwotnie planowano, od poniedziałku będzie można zobaczyć w streamingu “Batmana” Matta Reevesa. Film, na który czekali nie tylko fani Człowieka - Nietoperza, ze względu na spodziewane, świeże spojrzenie na dobrze znane uniwersum, a także na debiut w głównej roli Roberta Pattinsona. Obraz okazał się wielkim sukcesem, tak kasowym jak i artystycznym, gromadząc wokół siebie tłumy entuzjastów, rekrutujących się również wśród krytyków filmowych, którzy niemal zgodnie wystawili produkcji wysokie noty. Obok Pattinsona, Zoe Kravitz czy Jeffreya Wrighta interesująco wypadł również Colin Farrell i to nie tylko dlatego, że trudno go tu poznać.

Na przeciwległym biegunie ląduje “Film balkonowy”, o którym wspominałem już w zeszłym tygodniu. Obraz dokumentalny w reżyserii Pawła Łozińskiego to przykład ciekawego eksperymentu, tak formalnego jak i treściowego, w którym twórca postanawia zrealizować film złożony z rozmów z przechodniami, toczonych z własnego balkonu. Biorąc pod uwagę ilość pochwał jakie otrzymuje to skromne dzieło zdecydowanie warto się nim zainteresować. Innym dokumentem, który warto zobaczyć będzie “Sir Alex Ferguson: Never Give In”, opowieść o legendarnym trenerze Manchesteru United.

Amazon Prime

Tymczasem w piątek premiera nowego serialu Amazon Prime, którego gwiazdą jest Josh Brolin. W “Poza granicą” wcielił się w rolę ranchera pochodzącego z Wyoming, który pewnego razu odkrywa niesamowite zjawisko na skraju pustkowia. Za tą serią stoi bliżej na razie nieznany Brian Watkins, a określana jest ona mianem thrillera, zaś obok Brolina zagrają m.in. Lili Taylor i Imogen Poots. 

Kina

Do kin wchodzi w ten weekend niezwykle interesująca pozycja rozrywkowa jaką jest film “Wszystko wszędzie naraz”. Najnowsze dzieło Dana Kwana i Daniela Scheinerta, odpowiedzialnych za pamiętnego “Człowieka scyzoryka”, to świeże podejście do tematu multiversum, a jednocześnie produkcja, w której odnajdą się widzowie wielu serialowych pozycji w typie “Legiona” czy nawet “Holistycznej agencji detektywistycznej Dirka Gently’ego”, ze względu na podobny humor. Brawurowa mieszanka przeróżnych filmowych konwencji, która co chwila zaskakuje i którą warto obejrzeć w kinie, bo to rzadki przypadek niezależnego filmu, tematycznie mieszczącego się jednak w absolutnym mainstreamie. Poza tym do kin ponownie wchodzi jeden z najważniejszych filmów klasyka, nie tylko azjatyckiego kina, Wong-Kar Waia, czyli “Chungking Express”.

Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper