SKLEP
Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 24.12.2016
Najciekawsze polskie gry 2017 roku
5366V

Najciekawsze polskie gry 2017 roku

Polska branża gier rozrasta się z każdym miesiącem. Firmy tworzą fenomenalne produkcje, które podbijają cały świat, a w 2017 roku nie będzie inaczej. Jesteście ciekawi, jakie mięsko przygotowują kucharze znad Wisły? Zapraszam na krótkie podsumowanie nadciągającego dobra z Polski! 

Agony

Przerażająca opowieść twórców z Bydgoszczy intryguje od wielu miesięcy. Studio wrzuciło projekt na Kickstartera i potrzebowało wymowne 66,666 dolarów na stworzenie gry. Formacja zgarnęła 182 tysiące dolarów, więc ze spokojem możemy oczekiwać przygody w samym sercu piekła. W tytule będziemy jedną z zabłąkanych dusz, która za wszelką cenę musi uciec z domu wszystkich demonów. Podczas tej nietypowej podróży przedrzemy się przez kolejne partie piekła i będziemy omijać kolejne przerażające bestie. Produkcja wygląda obłędnie.

 • Twórcy: Madmind Studio
 • Platformy: PlayStation 4, Xbox One, PC

Badass Hero

Dynamiczna akcja, komiksowa oprawa, wielkie giwery, świat generowany losowo, permanentna śmierć i hardkorowi bohaterowie? Te słowa najlepiej opisują grę kreowaną przez Awesome Games Studio. Formacja przygotowuje bardzo ciekawą pozycję dla fanów strzelanek platformowych, bo projekt łączy kilka interesujących patentów. Trudno też nie zakochać się w tych przerysowanych „wojakach”.

 • Twórcy: Awesome Games Studio
 • Platformy: PlayStation 4, Xbox One, PC

Beat Cop

Czy ktoś powiedział pączki? W produkcji studia Pixel Crow wcielimy się w typowego krawężnika, który nie może zaliczyć ostatnich miesięcy swojego życia do najbardziej udanych. Jack Kelly był do niedawna szanowanym detektywem, ale przez kilka błędów został wrobiony w morderstwo, wszyscy najbliżsi się od niego odwrócili, a teraz każdego dnia wlepia mandat, wcina donaty i w wolnej chwili stara się zawalczyć o dobre imię. Sprawa nie jest łatwa, a twórcy kreując opowieść inspirują się amerykańskimi serialami kryminalnymi z lat 70-tych i 80-tych, więc możemy oczekiwać wielu humorystycznych akcentów.

 • Twórcy: Pixel Crow
 • Platforma: PC

Book of Demons

Diablo z papieru to początek nowego uniwersum, które już na starcie intryguje. Rodzime Thing Trunk tworzy RPG akcji, w którym naszym zadaniem będzie eliminowanie kolejnych hord demonów, a podczas tak przyjemnej zabawy odwiedzimy liczne podziemia. Deweloperzy nie boją się eksperymentować i oferują „papierową oprawę”, wrzucając do pozycji karty z umiejętnościami, a na deser serwując specjalny system dostosowujący rozgrywkę do gracza. A wiecie, co jest najlepsze? To może się udać. Gra jest pierwszym projektem z cyklu Return 2 Games, który będzie stanowił hołd dla wielu produkcji ostatniego stulecia.

 • Twórcy: Thing Trunk
 • Platformy: Xbox One, PC

Bulletstorm: Full Clip Edition

Gdy wszyscy marzyli o kontynuacji, gdy wszyscy spekulowali na  temat ewentualnych nowości, a nawet odliczali dni do potencjalnej premiery… Otrzymujemy kotlet. Gra jednak może zainteresować wielu graczy, którzy pokpili sprawę i nie wypróbowali zakręconej pozycji na poprzedniej generacji. Do zestawu dojdzie jeszcze Duke Nukem, ale czy ten księciunio jest tutaj potrzebny? Wątpię. Na szczęście możemy mieć nadzieję, że tytuł będzie tylko pretekstem do zapowiedzi Bulletstorm 2. Oby!

 • Twórcy: People Can Fly
 • Platformy: PlayStation 4, Xbox One, PC

Detached

Polacy nie boją się wirtualnej rzeczywistości, a Anshar Studios wpadło na ciekawy pomysł. Wyobraźcie sobie daleką przyszłość, odkrywanie kosmosu i… Walkę dwóch potężnych korporacji o wpływy. Ludzie ponownie zamiast cieszyć się technologią i doświadczać nowego, zatracili się w rywalizacji. To stracie kończy się katastrofą, którą tylko nieliczni przetrwali. My wcielimy się w szczęśliwców, którzy starają się przetrwać. Twórcy wrzucą graczy do wielkiego, otwartego świata, a podczas opowieści postaramy się o bezpieczny powrót do domu.

 • Twórcy: Anshar Studios
 • Platforma: PC

Frostpunk

Była niszczycielska wojna i trudne wybory, a teraz będzie niszczycielski klimat i jeszcze trudniejsze decyzje. 11 bit studios powróci z produkcją, w której ponownie społeczeństwo popisze się najgorszymi cechami. Tym razem największym przeciwnikiem jest mroźny klimat, który zniszczył znaną nam cywilizację, a ludzie muszą kombinować. Gra skupia się na aspektach survivalowych, choć autorzy postanowili dodać do pozycji jeszcze mocny akcent strategiczny oraz oczywiście trudne wybory. Szykuje się kolejny bardzo ciekawy tytuł, w którym będziemy badać granicę własnych możliwości.

 • Twórcy: 11 bit studios
 • Platforma: PC

Get Even

Gliwickie The Farm 51 zaoferowało graczom przechadzkę po Czarnobylu, ale najwyższy czas na konkretny gameplay. Get Even zostało zapowiedziane wiele miesięcy temu i o grze trochę ucichło, ale mocny wydawca (Bandai Namco) zwiastuje kawał porządnej produkcji. W tytule wykorzystano innowacyjną oprawę graficzną, która została przygotowana na podstawie trójwymiarowych skanów rzeczywistych lokacji. Autorzy opowiedzą historię człowieka od zadań specjalnych – mężczyzna zajmuje się zatajaniem niewygodnych faktów, ale podczas pewnej misji pojawia plany spalają na panewce. Wydarzenia zostaną przedstawione z dwóch perspektyw.

 • Twórcy: The Farm 51
 • Platformy: PlayStation 4, Xbox One, PC

Gwint: Wiedźmińska gra karciana

Dla wielu będzie to jedna z najbardziej oczekiwanych produkcji 2017 roku. CD Projekt RED powraca z uniwersum Wiedźmina serwując graczom rozbudowaną karciankę. Tytuł wciąż znajduje się w fazie beta testów, z których płyną tylko pozytywne informacje. Studio dopracowuje karty, przygotowuje nowe, a w dodatku tworzy rozbudowane, fabularne historie. Gra może zamieszać na rynku e-karcianek.

 • Twórcy: CD Projekt RED
 • Platformy: PlayStation 4, Xbox One, PC

Hollow

Polacy mogą zapełnić lukę po Dead Space. Twórcy zaskoczyli prezentując przerażającą stację kosmiczną, na którą trafia pewien pilot. Facet nawet w najczarniejszych snach nie mógł spodziewać się, że jego podróż zakończy się w tak paskudnym miejscu, które jest przepełnione przerażającymi stworami. Ekipa dość wyraźnie inspiruje się marką Visceral Games, ale jest to tylko i wyłącznie dobra wiadomość, bo jak wiadomo ta formacja została oddelegowana do tworzenia nowej gry w uniwersum Gwiezdnych Wojen. W Hollow będziemy eksplorować wielką stację kosmiczną, szukać odpowiedzi na trudne pytania, ulepszać kombinezon, próbować nowych broni i walczyć z bestiami.

 • Twórcy: Forever Entertainment
 • Platformy: PlayStation 4, Xbox One, PC

Husk

Alan Wake, Alone in the Dark i Silent Hill polskiego UndeadScout? Ta gra może się udać, bo nawet pierwszy materiał opublikowany przez deweloperów jest przesiąknięty klimatem wspomnianych tytułów. W grze poznamy historię Palmera, który po katastrofie pociągu stara się za wszelką ceną odnaleźć rodzinę, a na nieszczęście trafia do mrocznego miasteczka Shivercliff. To miejsce skrywa wiele sekretów, których nie brakuje również w wielu zakamarkach osobowości bohatera.

 • Twórcy: UndeadScout
 • Platformy: PC

Immortal Planet

Tomasz Wacławek w 2015 opublikował świetny slasher 2D – Ronin. Deweloper nie traci czasu! Immortal Planet to izometryczny RPG, w którym wcielimy się w nieśmiertelnego wojownika. Heros budzi się w grobowcu i zamierza poznać tajemnicę nieśmiertelności, na którą jest skazany wraz z wszystkimi mieszkańcami tytułowej planety.

 • Twórca: Tomasz Wacławek
 • Platformy: PlayStation 4, Xbox One, PC

Inner Chains

Doświadczony zespół deweloperów przygotowuje strzelankę w klimacie horroru, w którym gracz trafi do tytułowego świata i będzie musiał zmierzyć się z jego mroczną, biomechaniczną odsłoną. Głównym bohaterem został jeden z mieszkańców tych przygnębiających okolic, który pewnego dnia postanawia wyrwać się z koszmaru i dostać do legalnego „Last Hope”. Według wierzeń w tym miejscu znajduje się ratunek wraz z obiernicami o lepszym życiu. Podczas rozgrywki wykorzystamy najróżniejsze spluwy i będziemy walczyć z potworami z najgorszych koszmarów.

 • Twórca: Telepaths Tree
 • Platformy: PlayStation 4, Xbox One, PC

Kursk

W 2000 roku z niewyjaśnionych przyczyn pod wodą wybuchła rosyjska łódź podwodna K-141 Kursk, a produkcja kreowana przez katowickie Jujubee przedstawi tę owianą tajemnicą katastrofę. To właśnie zadaniem gracza będzie poznanie wydarzeń i jednocześnie przyczyn śmierci ponad stuosobowej załogi. Deweloperzy zapowiadają naprawdę mocną i intrygującą fabułę.

 • Twórcy: Jujubee
 • Platformy: PlayStation 4, Xbox One, PC

Lovecraft Tales

Deweloperzy coraz to chętniej sięgają po twórczość Howarda Phillipsa Lovecrafta, a rodzime Crystalvision postanowiło zaoferować przygodówkę z perspektywy 2D, w której tematem przewodnim będzie oczywiście mitologia Cthulhu. Twórcy wrzucą śmiałków do otwartego świata, w którym na własną rękę będziemy odkrywać historie, zaspokajać potrzeby postaci, czy też podejmować bardzo trudne wybory moralne. 

 • Twórcy: Crystalvision
 • Platforma: PC

Observer

Bloober Team nie rezygnuje z horrorów. Po udanym i przerażającym Layers of Fear, studio tym razem zdecydowało się na cyberpunkową stylistykę. Produkcja została osadzona w Europie Wschodniej, a głównym bohaterem został członek specjalnej grupy policyjnej, który posiada zdolność wpływania na ludzkie umysły.

 • Twórcy: Bloober Team
 • Platforma: PC

Realpolitiks

Strategia czasu rzeczywistego przypominająca kultowe Europa Universalis, ale podejmująca współczesną tematykę? Katowiczanie oddadzą w nasze łapy jeden z krajów XXI wieku, a naszym zadaniem będzie zajmowanie się polityką wewnętrzną, podejmowanie skomplikowanych decyzji strategicznych, zarządzanie gospodarką, szpiegostwo innych nacji, rozbudowa wojska, a dodatkowo nie możemy zapomnieć o rozbudowanej dyplomacji. Szykuje się kawał ciekawej pozycji dla fanów gatunku.

 • Twórcy: Jujubee
 • Platformy: PC, urządzenia mobilne

Regalia: Of Men and Monarchs

Turowy RPG z rozbudowanym aspektem strategicznym? O tej grze nie można zapomnieć. Pixelated Milk przedstawi historię nieszczęśliwego, młodego szlachcica, który odziedzicza po ojcu wielką krainę pełną długów. Zadaniem gracza będzie spłata wierzycieli, a podczas rozgrywki weźmiemy udział w wielu walkach, odbudujemy miasto, zajmiemy się rozwojem technologii i wyszkolimy małą armię. Tytuł urzeka oprawą i atmosferą, a w dodatku autorzy zapowiadają historię na 30 godzin i sporo dodatkowych atrakcji.

 • Twórcy: Pixelated Milk
 • Platformy: PlayStation 4, PC, PlayStation Vita

Ruiner

Debiutancki projekt Reikon Games od pierwszej zapowiedzi wywołał spore poruszanie. Twórcy zaoferowali mroczny, cyberpunkowy świat przyszłości, w której musi odnaleźć się główny bohater. Facet nie zamierza jednak patrzeć na problemy najbliższych, a bierze sprawy we własne ręce i za pomocą broni palnej oraz białej eliminuje kolejnych przedstawicieli korporacji rządzącej miastem. Nie będzie to łatwa przeprawa, ale główny bohater bez najmniejszych problemów miażdży czaszki kolejnych przeciwników. Tytuł powinien spodobać się fanom Hotline Miami, ale tutaj możemy liczyć na zdecydowanie mocniejsze akcje.

 • Twórcy: Reikon Games
 • Platforma: PC

Sand is the Soul

Głównym bohaterem tego RPG akcji jest misjonarz, którego zadaniem jest dostarczenie depeszy do władz hrabstwa CrossHill. Liczycie na łatwą zabawę w miłym klimacie? Michał Neugarten ma jednak zupełnie inną koncepcję na produkcję. Deweloper inspiruje się między innymi Bloodborne i oferuje wymagającą walkę, dodatkowo wrzucając do produkcji mnóstwo moralnych wyborów wpływających na fabułę oraz głównego bohatera. Pojawi się 10 możliwych zakończeń, a istotnym elementem projektu jest tytułowy piasek, dzięki któremu heros powraca do życia, choć jego nadmierna ilość prowadzi do zatracenia. Szykuje się konkretna i wymagająca opowieść.

 • Twórca: MGP Studios (Michał Neugarten)
 • Platforma: PC

Serial Cleaner

Ekipa z Krakowa tworzy idealną produkcję dla fanów Dextera Morgana. Choć w grze nie będziemy zabijać z zimną krwią, to będziemy czyścić juchę. Głównym bohaterem został profesjonalny sprzątacz, którego zadaniem jest ogarnięcie kolejnych miejsc zbrodni. Problemem jest jednak fakt, że heros działa wbrew policji, więc podczas rozgrywki musimy unikać stróżów prawa, wynosić trupy, szukać narzędzi zbrodni i ogarnąć wielki bajzel. Tytuł został utrzymany w stylistyce lat 70. ubiegłego stulecia, a autorzy podeszli do mrocznej tematyki w luźny, humorystyczny sposób.

 • Twórcy: iFun4all
 • Platforma: PC

SEVEN: The Days Long Gone

Byli twórcy Wiedźmina tym razem postawili na RPG, w którym wcielimy się w samotnego wędrowca przemierzającego Imperium Veterall. W tym postapokaliptycznym świecie, ludzie zaczynają podnosić się po bolesnym upadku i odkrywają zapomnianą technologię. Studio zajęło się stworzeniem ogromnego, otwartego świata, po którym będziemy dowolnie się przemieszać – heros może dynamicznie przedzierać się przez kolejne przeszkody, a podczas opowieści wielokrotnie będzie walczył z kolejnymi rywalami.

 • Twórcy: Fool’s Theory i IMGN.PRO
 • Platforma: PC

Shadow Warrior 2

Jedna z największych niespodzianek 2016 roku z komputerów osobistych w końcu trafi na konsole. Flying Wild Hog przygotowało wyjątkową produkcję, która poradziła sobie w naprawdę paskudnym terminie, więc możemy mieć pewność, że zespół nie zawiódł. Gra oferuje kawał przyjemnej rozgrywki, a posiadacze PlayStation 4 i Xboksów One muszą wyczekiwać na premierę.

 • Twórcy: Flying Wild Hog
 • Platformy: PlayStation 4, Xbox One

Sniper: Ghost Warrior 3

Snajper od CI Games powraca, ale autorzy na każdym kroku pokazują, że odrobili zadanie domowe. Wielki, otwarty świat o powierzchni 27 km2, świetna grafika, współczesna Gruzja, kampania na 15 godzin, mnóstwo zadań pobocznych i intrygująca tematyka. Bohaterem opowieści został Jon North, emerytowany, amerykański żołnierz, którzy nie ma szczęścia, bo wplątał się w wojnę domową. Na każdym materiale tytuł prezentuje mroczną atmosferę i taka zabawa może się podobać. Na premierę musimy zaczekać trochę dłużej, ale studio zamierza dodatkowo przygotować tryb sieciowy, dzięki któremu pozycja zawalczy o fanów Battlefielda i Call of Duty.

 • Twórcy: CI Games
 • Platformy: PlayStation 4, Xbox One, PC

Symmetry

Ekipa badawcza rozbiła się na obcej, skutej lodem planecie i tylko my możemy ich uratować. W trakcie rozgrywki należy dbać o specjalistów, zaspokajać ich wszystkie potrzeby, a dodatkowo naprawiać uszkodzony statek. Rozgrywka nie będzie łatwa, za to możemy oczekiwać kilku ciekawych zwrotów akcji.

 • Twórcy: Sleepless Clinic
 • Platforma: PC

The Karters

Polski Mario Kart? The Karters zapowiada się na przyjemną produkcję, która umili graczom wiele wieczorów. Twórcy nadal dopracowują animacje, przygotowują nową zawartość, ale akurat w tym gatunku wciąż są pewne braki, więc możemy mieć pewność, że wielu graczy skusi się na propozycję deweloperów.

 • Twórcy: Cmoar Studio
 • Platforma: PC

Tower 57

Słyszeliście o legendarnej Wieży 57? To miejsce zinfiltrują gracze, którzy będą chcieli poznać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Pixwerk przedstawia zniszczony świat, w którym ludzie żyją wyłącznie w wielkich wieżach – wszystkie inne miejsca nie nadają się do zamieszkania przez radiację. W tytule na śmiałków czekają hordy przeciwników oraz wielki arsenał.

 • Twórcy: Pixwerk
 • Platformy: PlayStation 4, Xbox One, PC

UBOOT

Symulator okrętu podwodnego warszawskiego Deep Water Studio wygląda obiecująco. Twórcy korzystają ze znanych schematów i potrafią je w ciekawy sposób przetworzyć – w pozycji będziemy wykonywać najróżniejsze misje, które są inspirowane prawdziwymi wydarzeniami z czasów II wojny światowej, a w dodatku naszym zadaniem będzie opiekowanie się załogą.

 • Twórcy: Deep Water Studio
 • Platforma: PC

 

 

To by było na tyle? Szczerze… Nie jestem tego pewien. Wyżej wypisałem tytuły, o których czytałem, miałem okazję zagrać lub rozmawiać z deweloperami. Jestem jednak pewien, że wśród rodzimych deweloperów powstaje przynajmniej jeszcze kilka(naście?) intrygujących projektów i to jest piękne. Bo polski gamedev rośnie w siłę w zatrważającym tempie i mijemy nadzieję, że będzie tylko i wyłącznie lepiej.

Jak Wam się podoba to zestawienie – macie swoje perełki, na które czekacie od dłuższego czasu? A może teraz poznaliście takie małe brylanty? Będąc szczerym przygotowanie tego tekstu dało mi mega pozytywnego kopa i jeśli będzie zainteresowanie, to chętnie pociągnę temat… Wywiady z twórcami, przedstawienie kolejnych produkcji, a może nawet odwiedziny polskich ekip? Dajcie znać, czy takie teksty są oczekiwane na PPE. 

Miesięcznik PSX Extreme