Crusader Kings 3 na konsolach nie zawiedzie. Graliśmy w produkcję, która pochłonie wielu graczy

Crusader Kings 3 na konsolach nie zawiedzie. Graliśmy w produkcję, która pochłonie wielu graczy

Wojciech Gruszczyk | 26.01, 23:04

Crusader Kings 3 to jedna z najlepszych gier 2020 roku, która zebrała znakomite oceny. Seria dotychczas nie bez powodu omijała konsole, ale wszystko zmieni się już w marcu. Tytuł trafi na PlayStation 5 oraz Xboksy Series X|S i po spędzeniu z produkcją kilku godzin mogę ze spokojem wyczekiwać na premierę. Twórcy zadbali o podstawy, które zapewnią odpowiednie doświadczenie.

Strategie czasu rzeczywistego coraz częściej pojawiają się na konsolach, ale nie bez powodu seria Crusader Kings aktualnie nie jest dostępna na sprzęcie Sony, Microsoftu czy też Nintendo. Problemem w tym wypadku było dostosowanie rozgrywki do kolejnych platform, więc gdy usłyszałem, że Paradox chce opracować nowe wydanie Crusader Kings 3 dla PlayStation 5 i Xboksów Series X|S, to z jednej strony poczułem dużą ekscytację, a z drugiej trudno mi było wyobrazić sobie, by ten tytuł mógł odnieść sukces na tych urządzeniach. Nawet na spotkaniu z przedstawicielami studia patrzyłem na ich rozgrywkę i nie czułem, by opracowanie tego portu miało większy sens. Dopiero po pobraniu plików na Xboksa Series X i chwyceniu kontrolera w dłonie poczułem jedno – to się naprawdę może udać.

Crusader Kings 3 to niby ta sama gra, a jednak inna

Crusader Kings 3 - 1

Paradox w 2020 roku wrzuciło na rynek kolosa, który nawet w przypadku rozgrywki na PC wymaga odpowiedniego podejścia. Twórcy pozwalają nam wcielić się w jednego ze średniowiecznych władców, by następnie rządzić twardą ręką, rozpoczynać wojny lub wydawać najróżniejsze dekrety, które wpływają na dziesiątki decyzji i cała produkcja jest w zasadzie przeładowana zawartością. Wielu graczy rozpoczyna sesje od oglądania poradników, a kolejni przeglądają materiały YouTuberów, by móc w ciekawy sposób rozwijać swoje królestwa. To właśnie z tego powodu nie byłem pewien, czy Crusader Kings 3 na konsolach ma sens, ale deweloperzy podeszli do rozgrywki z należytym zrozumieniem.

Twórcy zdali sobie sprawę, że w tym wypadku nie wystarczy tylko dostosować gameplay do kontrolera, ponieważ produkcja potrzebowała odpowiednich zmian w systemach, by rozgrywka była odpowiednio satysfakcjonująca. To właśnie z tego powodu opracowano zupełnie nową mechanikę powiadomień, która informuje gracza o najróżniejszych wydarzeniach w trakcie gry – na dole ekranu pojawia się informacja, która pozwala nam w prosty sposób reagować. Wiadomość przypomina o przykładowo zakończonej budowie czy też kolejnym etapie dyplomatycznego starcia.

Jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywki w konsolowe wydanie Crusader Kings 3 zastanawiałem się, jak deweloperzy poradzą sobie z kontrolą armii i w tej sytuacji także zdecydowano się na opracowanie odpowiedniego systemu. Deweloperzy pozwalają SI przejąć kontrolę nad działaniami wojennymi i choć pewnie nie każdy będzie zainteresowany takim rozwiązaniem, to jednak zrzuca to z barku gracza problematyczną mechanikę. Czy jest to idealny pomysł? Szczerze mówiąc jeszcze nie jestem przekonany, bo choć gracz ma okazję wybrać, jak jego rycerze mają reagować (są przykładowo bardziej agresywni, decydują się na defensywę lub równoważą swoje działania), to przyglądając się zachowaniu sztucznej inteligencji czasem miałem wrażenie, że mógłbym lepiej zareagować. Muszę jednak podkreślić, że autorzy portu pozwalają nam ręcznie sterować armią – choć akurat w tym wypadku znacznie lepiej zarządzać oddziałami za pomocą myszki.

Crusader Kings 3 na PS5 i XSX|S będzie dobrą opcją dla wielu

Crusader Kings 3 - 2

Studio wsłuchało się także w opinie społeczności z PC i deweloperzy zdecydowali się na pewne zmiany związane ze stresem – twórcy zrezygnowali z małego paska, który pewnie nie sprawdzałby się na dużym telewizorze i teraz zmianę samopoczucia bohatera możemy dostrzec przez wygląd jego portretu. Ten zmienia kolor na czerwony, gdy wydarzenia zaczynają się komplikować. To jest oczywiście drobny detal, który jednak pokazuje, że Paradox oraz Lab42 (zespół stworzył port) pomyśleli nad małymi szczegółami, by poprawić doświadczenie graczy.

Pewnym pytaniem jest oczywiście działanie Crusader Kings 3 na konsolach, ale nawet podczas dłuższej rozgrywki nie czułem, by Xbox Series X mierzył się z problemami – akcje odbywają się szybko, nie doświadczyłem przestojów czy też większych błędów. Jest to na pewno dobra wiadomość dla graczy, którzy nie mogą pozwolić sobie na mocniejszego PC-ta, by zapewnić sobie grę w odpowiednich warunkach – sprzęt Microsoftu (a pewnie podobnie będzie w przypadku PS5) radzi sobie z tytułem.

Twórcy nie mogli oczywiście zapomnieć o samym dostosowaniu kontrolera – w Crusader Kings 3 podczas zarządzania otwieramy kolejne elementy menu, w których szczegóły zostały dobrze zaprezentowane. Nigdy nie czułem się zagubiony w zakładkach, a dzięki płynnemu przechodzeniu do kolejnych kart szybko wydawałem następne polecenia. Deweloperzy w ciekawy sposób wykorzystują przyciski, bo przykładowo triggery pełnią podwójną funkcję – zwykłe kliknięcie pozwala przeskakiwać pomiędzy przykładowo wojskiem i królestwem, ale przytrzymując przycisk otwiera się menu postaci. Przed rozgrywką w konsolowe wydanie pozycji Paradoxu obawiałem się, że deweloperzy opracowali zbyt przeładowane rożnymi elementami podstawy, które nie sprawdzą się na konsolach, ale na szczęście w tym wypadku zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony.

Stratedzy? Czekajcie na premierę konsolowego Crusader Kings 3!

Crusader Kings 3 - 3

Jest jeszcze zbyt wcześnie, by wydawać ostateczny wyrok, ale konsolowe wydanie Crusader Kings 3 rozbudziło moje oczekiwania. Nie sądziłem, że ten tytuł zostanie tak dobrze i podkreślę to jeszcze raz mądrze dostosowany do nowych realiów. Deweloperzy nie tylko zajęli się podstawami (kontrolą), ale poszli o kilka kroków dalej, by dostosować rdzeń rozgrywki. To nadal ten sam tytuł, którym fani gatunku zachwycają się od 2020 roku na PC, ale przystosowany dla nowych odbiorców.

Zdaję sobie sprawę, że pewnie nie było to łatwe zadanie, ale Crusader Kings 3 pokazuje, że nawet przeładowane treścią strategie mają racje bytu na konsolach. Szykujcie się do gry, bo ten tytuł pochłonie Was na wiele długich godzin.

Crusader Kings 3 zadebiutuje na konsolach za 62 dni (29.03).