Forza Horizon 5

Forza Horizon 5. Najciekawsze samochody z charakterem

Bartosz Dawidowski | 23.01.2022, 09:00

Forza Horizon 5 została już obwołana przez kilka znanych redakcji najlepszą grą 2021 roku (m.in. przez serwis IGN). Trudno się temu dziwić - to najlepsza dotychczasowa odsłona serii, piękny graficznie tytuł i przede wszystkim gra zapewniająca ogromne pokłady rajcowności.

Jednym z elementów składowych decydujących o tej ogromnej frajdzie, płynącej z rozgrywki w Forza Horizon 5, jest niesamowicie bogata i ciekawa oferta samochodów, oddanych nam do dyspozycji. W grze do rozbijać możemy się ponad 500 wozami. Wiele z nich to cudowne zabytki motoryzacji, egzotyczne maszynki i naprawdę ciekawe konstrukcje. Właśnie takim maszynom, często nie najszybszym, ale po prostu fascynujący swoimi charakterami, poświęcamy dziś uwagę.

Dalsza część tekstu pod wideo

BMW Isetta

Poznajcie maszynkę do stawiania "na koło", zachowującą się prawie jak motocykl. Malutka BMW Isetta jest tak lekka, że nietrudno po przeróbkach uczynić z niej wóz ciągle podnoszący przednią oś w powietrze przy przyspieszaniu. Mała masa zapewnia przy tym mikrusowi niezwykle dobre przyspieszenie na prostych. Autko da się też zaskakująco dobrze ustawić pod drift.

Lola T70

Prototyp z 1969 roku od brytyjskiej firmy Lola Cars zachwyca swoimi możliwościami w Forza Horizon 5. Samochód wyprodukowany w bardzo małej serii trzyma się drogi, jakby był do niej przyklejony, zadziwiając przy tym mocą silnika. Wóz zaskakująco dobrze prowadzi się przy tym w grze w warunkach off-roadowych.

Shelby Cobra Daytona Coupe

Ten wóz z 1965 roku kosztuje zatrważające pieniądze (30 mln CR!), ale - jak na realia historyczne - prowadzi się niezwykle dobrze i radzi sobie, z odpowiednim tuningiem, praktycznie w każdej sytuacji w Forza Horizon 5. Wóz oferuje świetnie wykonany widok z kokpitu i brzmi przy tym bardzo realistycznie.

Lexus LFA

Lexusem LFA trzeba jeździć z jednego powodu w Forza Horizon 5: ze względu na zadziwiająco realistyczny dźwięk silnika. Auto brzmi lepiej, niż większość samochodów w grze, zbliżając się bardzo mocno do tego, co słychać w rzeczywistości. Polecam odpalić poniższy filmik, by się o tym przekonać.

BMW M3 E36

BMW M3 E36 ma wielu fanów w realu i trudno się temu dziwić – to świetnie przemyślana i trwała konstrukcja. Warto wypróbować ten wóz w wydaniu E36 z 1997 roku również w Forza Horizon 5. Niemiecki samochód prowadzi się lepiej od wszelkich oczekiwań, zapewniając przy tym satysfakcjonującą moc i nie rujnując jednocześnie naszego budżetu (maszyna kosztuje zaledwie 33000 CR). Świetny i bardzo niedoceniany samochód.

Opel Manta

Opel Manta to niedoceniana maszynka z lat 70., której warto dać szansę. Jeśli szukacie taniego, fantastycznie się prowadzącego wozu nie tylko do warunków rajdowych, to trafiliście dobrze. Nawet w kompletnie fabrycznej konfiguracji ten niemiecki wóz potrafi zaskoczyć swoim przyjemnym prowadzeniem. Z przeróbkami rozpędzić się można natomiast bez problemów do prędkości powyżej 300 km/h. Opel Manta to budżetowa perełka, którą warto posiadać w swoim wirtualnym garażu.

Napier Railton

Napier Railton to jedna z najciekawszych maszyn dostępnych w Forza Horizon 5. Ten samochód z 1933 roku dysponuje silnikiem lotniczym Napier XIA W12 o pojemności 24 litrów (!), który w latach 30. pozwalał temu supersamochodowi na bicie rekordów prędkości. Wóz jest bardzo ciężki (2049 kg), co wpływa oczywiście negatywnie na prowadzenie, ale jazda tym ogromnym "silnikiem na kółkach" to przeżycie jedyne w swoim rodzaju (niestety za dużą cenę, aż 1,5 mln CR). Silnik Napier XIA W12, zasilający samochód wykorzystywano w takich samolotach jak Mitsubishi B1M, Vickers Vernon czy Fokker D.XIII.

Hoonigan Ford RS 200 Evolution 

Hoonigan RS200 odtwarza specyfikacje prawdziwego wozu Kena Blocka w grze. Maszynka posiada dobry rozkład masy, ogromną moc silnika i doskonałe zawieszenie, co sprawia, że sprawdza się praktycznie wszędzie - nie tylko w warunkach rajdowych na szutrach. Wiele osób twierdzi nawet, że samochód jest ZBYT mocny, deklasując inne pojazdy. Co chyba najważniejsze - Hoonigan RS 200 brzmi i prowadzi się jak marzenie. Spędzanie w nim długich godzin to po prostu przyjemność.

Lotus 3-Eleven

Wszystkie Lotusy brzmią w Forza Horizon 5 jak marzenie. Jedna maszyna przyprawia jednak kierowcę za każdym razem o ciarki. To strzelający z wydechu i wyjący trochę jak bolid F1 Lotus 3 Eleven. Kupcie to auto dla samego dźwięku! Świetne prowadzenie i mocny silnik dostaniecie w gratisie.

Toyota Trueno AE86

W Forza Horizon 5 nie mogło zabraknąć jednej z największych motoryzacyjnych ikon wszech czasów, spopularyzowanej w mandze i anime "Initial D". Chodzi oczywiście o Toyotę Trueno AE86 (w Europie "Corolla Sprinter Trueno"), produkowaną od 1983 do 1987 roku. Ta tylnonapędowa maszynka nie dysponuje może najwyższą mocą, ale za to zachwyca swoim zacięciem w kierunku driftowania. Niestety zdobycie tego cudeńka w FH5 nie jest proste; AE86 to jedno z trudniej dostępnych aut w FH5. Warto jednak próbować!

Interesuje Cię ten tytuł? Sprawdź nasz poradnik do Forza Horizon 5.

Bartosz Dawidowski Strona autora
Dla PPE pisze nieprzerwanie od momentu założenia portalu w 2010 roku. Przygodę z interaktywną rozrywką zaczynał od gier na kasetach magnetofonowych, by później zapałać miłością do Amigi i PlayStation. Wciąż tęskni za złotą erą najlepszych japońskich RPG-ów z lat 90. Fan strategii, gier oferujących symulacyjne elementy i bogatą immersję. Miłośnik lotnictwa w każdej postaci.
cropper