10 gier z next-genowych konsol wydanych z największą liczbą bugów

10 gier z next-genowych konsol wydanych z największą liczbą bugów

Bartosz Dawidowski | 21.11.2021, 09:00

Nowa generacja konsol wprowadziła ładniejszą oprawę wizualną, ale z pewnością nie uwolniła nas od plagi bugów, która przetacza się przez branżę z coraz większą mocą. Przed wami lista tytułów, które zostały wprowadzone na PlayStation 5 i Xbox Series X w stanie dalekim od ideału.

10. Aliens: Fireteam Elite (PS5, XSX)

Aliens: Fireteam Elite cierpiało w dniu premiery na mniej błędów technicznych, niż wiele tytułów z tej listy, ale gra i tak "zasłużyła" sobie na obecność w tej topce - głównie ze względu na fakt, że areny w tej strzelance są małe a gameplay strasznie monotonny. Trudno wybaczyć przy tak małej skali wybaczyć tutaj niedociągnięcia.

9. Watch Dogs Legion (PS5, XSX)

Niestety nowe Watch Dogs wbiło się next-genowy rynek z pakietem bugów. O tyle poważne to były błędy, że powodowały u wielu graczy regularne zawieszanie gry. Oprócz tego w premierowych tygodniach wielu graczy narzekało na typowe glitche, czyli przede wszystkim przeróżne wpadki związane z błędami fizyki, detekcji kolizji. Ich kompilacja czeka na was poniżej.

8. Returnal (PS5)

Returnal to ciekawy i mocny tytuł, ale niestety trudno zapomnieć o poważnych bugach, które trapiły go w okolicach premiery. Housemarque tak szybko próbowało naprawić poważne błędy techniczne w tym tytule (np. zawieszanie trapiące niektórych graczy), że wprowadziło nieopatrznie przez aktualizację zmiany w kodzie gry, które powodowały... psucie plików z save'ami. Oprócz tego produkcja cierpiała na zawieszanie i inne upierdliwe dolegliwości. Na szczęście, po wielu patchach, obecnie Returnal jest już wolny od błędów i zdecydowanie godny polecenia.

7. Destruction AllStars

Exclusive, który trafił na PS5 w lutym 2021 roku okazał się bardzo niedopracowany. Nie tylko pod względem samych zrębów gameplayowych, ale również w kategorii zbyt wielu potknięć technicznych i zaskakująco mizernej oprawy graficznej, jak na ekskluzywną produkcję.

6. Madden NFL 22

Nie tylko Konami udało się przemienić widowisko sportowe w komedię i festyn bugów. W zaskakująco kiepskim stanie EA Sports wprowadziło na rynek Madden NFL 22. Gra we wszystkich wydanych wersjach (nie tylko na PS5 i XSX) cierpiała w sierpniu 2021 na masę błędów technicznych - wiele z nich wpływało na samą rozgrywkę. Stąd też miażdżąca krytyka gry, która uzyskała na Metacritic średnią ocenę 0,6/10 od użytkowników serwisu.

5. Assassin's Creed Valhalla (PS5, XSX)

Ubisoft niestety nadal ma problemy z bugami w swoich grach. Wydawca pospieszył się z wprowadzeniem Assassin's Creed Valhalla na rynek, tak by zdążyć na premierę PS5 i XSX. Zawocowało to wieloma błędami. Grę dało się przejść w dniu premiery, ale wiele misji pobocznych było zepsutych, a niewłączające się skrypty wymagały ponownego ładowania save'ów. Na szczęście obecnie Valhalla to o wiele lepiej działająca produkcja, rozwinięta względem premiery o wiele nowych, atrakcyjnych funkcji. Duże postępy Ubisoft zrobił też na PS4 i XOne, gdzie ogromnie poprawiono płynność animacji względem premiery.

4. Battlefield 2042 (PS5, XSX)

To nie żadne "bombardowanie ocenami" czy czysta złośliwość graczy odwiedzających Metacritic. Debiutujący w ostatnich dniach Battlefield 2042 w dużej mierze zasłużył sobie na średnią użytkowników na poziomie 2,4/10. Gra cierpi na masę błędów technicznych i trudnych do wytłumaczenia ograniczeń/uwstecznień względem poprzednich wydań serii. Trudno powiedzieć czy deweloperom uda się jeszcze uratować sytuację patchami. W tej chwili najlepiej wstrzymać się na kilka miesięcy z ewentualnym zakupem tej strzelaniny.

3. Disco Elysium (PS5)

Posiadacze XOne, XSX oraz Switch mogli początkowo kręcić nosem, że muszą czekać wiele miesięcy na swoje wydanie wspaniałego Disco Elysium. Humor posiadaczom konsol Microsoftu poprawił się jednak, kiedy wyszło na jaw w marcu 2021 roku, jak potwornie zabugowany na konsolach Sony jest ten roleplay. W pierwszych tygodniach po premierze Disco Elysium nie dało się na PS4 i PS5 w ogóle ukończyć wielu ważnych questów, a gracze musieli kombinować, jak ominąć poważne błędy, blokujące postępy w narracji i powodujące zawieszanie PS5. O sprawie pisaliśmy szerzej w jednym z newsów.

2. GTA The Trilogy - The Definitive Edition (PS5, XSX)

To miało być spełnienie marzeń fanów starszych odsłon Grand Theft Auto. Niestety GTA The Trilogy zostało wprowadzone na rynek w stanie dalekim od ideału. Problemy z frameratem występujące na PS5 w trybie 60 fps to tylko wierzchołek góry lodowej błędów, które czają się na nas w tych remasterach. Od dziwnych zniekształceń sylwetek postaci, przez przenikanie obiektów przez siatkę geometryczną świata aż po znikające efekty dźwiękowe. GTA The Trilogy wymaga w obecnym stanie bardzo wielu poprawek.

1. eFootball 2022 (PS5, XSX)

Grom free-to-play wybacza się znacznie więcej, niż tytułom kosztującym ponad 200 zł. Mimo wszytko Konami wprowadziło do dystrybucji eFootball 2022 w tak opłakanym stanie, że aż trudno uwierzyć, że ktoś w firmie nie powiedział "stop" przed decyzją o premierze. Problemy eFootball 2022 nie ograniczają się tylko do komicznych błędów detekcji kolizji, zniekształceń ciał sportowców czy dziwacznych "cieszynek" zawodników. Ten tytuł jest zepsuty na najbardziej fundamentalnym, gameplayowym poziomie. Na patch 1.0.0 naprawiający te kompromitujące wpadki poczekamy aż do... wiosny 2022 roku, jak poinformował ostatnio japoński wydawca.

Bartosz Dawidowski Strona autora
Dla PPE pisze nieprzerwanie od momentu założenia portalu w 2010 roku. Przygodę z interaktywną rozrywką zaczynał od gier na kasetach magnetofonowych, by później zapałać miłością do Amigi i PlayStation. Wciąż tęskni za złotą erą najlepszych japońskich RPG-ów z lat 90. Fan strategii, gier oferujących symulacyjne elementy i bogatą immersję. Miłośnik lotnictwa w każdej postaci.
cropper