Najlepsze filmy Romana Polańskiego - TOP 10 

Najlepsze filmy Romana Polańskiego - TOP 10 

Kajetan Węsierki | 28.10.2021, 21:30

Dzisiejszy ranking filmów dotyczy persony bardzo kontrowersyjnej. I choć oczywiście za życie prywatne oceniać go będą odpowiednie organy, to my zajmiemy się jego dorobkiem w świecie kina. Oto najlepsze filmy Romana Polańskiego - prawdopodobniej najbardziej znanego reżysera z kraju nad Wisłą. Zapraszamy do lektury! 

W dzisiejszym rankingu filmów raz jeszcze wracamy do reżyserów. Tym razem postać, która wywołuje tyle samo zachwytów, co kontrowersji. Te pierwsze w związku ze swoimi dziełami, a drugie - ze swoją osobą. Jedno natomiast trzeba mu oddać - obok jego produkcji zwyczajnie nie da się przejść obojętnie, a wiele z nich kojarzy się doskonale na całym świecie. Po tytule wiecie, o kogo chodzi. 

Na tapet weźmiemy dziś najlepsze filmy Romana Polańskiego, a więc reżysera, któremu udało się spełnić „Amerykański Sen” i podbić Hollywood. Wśród jego produkcji znajdziemy całą masę dramatów, ale także nieco inne gatunki filmowe. Jeśli więc szukacie czegoś właśnie od niego, poniższa dziesiątka bez wątpienia będzie odpowiedzią na Wasze poszukiwania. Bez zbędnego przedłużania, zacznijmy od miejsca dziesiątego. 

Gorzkie Gody (1992) - TOP 10 - Roman Polański filmy 

Zestawienie otwórzmy jednym z najlepszych filmów erotycznych, jakie kiedykolwiek pojawiły się w kinie. Jako widzowie, jesteśmy świadkami rozkwitu znajomości dwóch par - pewnego małżeństwa z Ameryki oraz brytyjskiej pary. Jeden mężczyzna decyduje się opowiedzieć drugiemu, jak wygląda jego związek, aby skonfrontować rzeczywistość z oczekiwaniami. Na ekranie możemy podziwiać Petera Coyote czy Hugh Granta - warto! 

Gorzkie Gody (1992) - Roman Polański filmy

Autor Widmo (2010) - TOP 9  - Roman Polański filmy 

Najnowszy film w rankingu, ale nie można go pominąć - zwłaszcza że w głównej roli występuje tu Evan McGregor. Wciela się w pewnego ghostwritera, którego zadaniem jest napisać pamiętnik ex-premiera Wielkiej Brytanii. I choć początkowo wydaje się to zadaniem bardzo interesującym, przyjemnym i opłacalnym, szybko okazuje się, że będzie to niebywale niebezpieczne przedsięwzięcie, które może kosztować go nawet życie. 

Autor Widmo (2010) - Roman Polański filmy

Lokator (1976) - TOP 8 - Roman Polański filmy 

Znakomity psychologiczny thriller sprzed lat na pozycji ósmej! Jeśli chcecie lepiej zrozumieć, czym jest schizofrenia i jak może wyglądać życie z nią, koniecznie dajcie szansę tej produkcji. Opowiada bowiem o pewnym imigrancie, który wprowadza się do mieszkania opustoszałego po samobójczej śmierci poprzedniej lokatorki. Szybko zaczyna podejrzewać, że sąsiedzi niespecjalnie cieszą się jego przeprowadzką. 

Lokator (1976) - Roman Polański filmy

Tragedia Makbeta (1971) - TOP 7 - Roman Polański filmy 

Adaptacji Makbeta w kinie i teatrze mieliśmy już całe mnóstwo - ta jest jednak bez wątpienia jedną z lepszych. Roman Polański przedstawia nam losy doskonale znanego bohatera literackiego od Williama Szekspira z małą nutką zmian. Reżyser kapitalnie podchodzi do kwestii mentalnych u postaci w filmach, więc jak możecie się domyślać, wątek ten będzie miał niemałe znaczenie również tutaj. 

Tragedia Makbeta (1971) - Roman Polański filmy

Wstręt (1965) - TOP 6 - Roman Polański filmy 

Lata sześćdziesiąte, a więc kino czarno-białe! Bardzo mocna produkcja psychologiczna o pewnej Carol, która zostając sama w mieszkaniu, zaczyna popadać w obłęd. Błyskawicznie wariuje, a jej życie wali się dosłownie z dnia na dzień. Powoli odcina się od świata zewnętrznego i z „nie do końca wiadomych” przyczyn, postanawia zabarykadować się w mieszkaniu. Sytuacja robi się tylko gorsza i gorsza…

Wstręt (1965) - Roman Polański filmy

Tess (1980) - TOP 5 - Roman Polański filmy 

Tym razem melodramat, który rzuca nas do XIX wieku, a dokładnie do Anglii tamtych czasów. Właściwie trudno jakkolwiek racjonalnie opisać fabułę tego filmu, albowiem dzieje się naprawdę sporo. Główną bohaterką jest Tess, która - nieco z własnej woli, a nieco z przymusu - próbuje ułożyć sobie życie. Gdy jednak wplata się w łaski wyższych klas społecznych, a żeby zaraz potem upaść na dno, zaczyna rozumieć, czego naprawdę chce. 

Tess (1980) - Roman Polański filmy

Nóż w wodzie (1961) - TOP 4 - Roman Polański filmy 

Za podium mamy najstarszy tytuł z naszego zestawieniu - ów debiutował przecież ponad sześćdziesiąt lat temu! Gdy mamy dwóch mężczyzn i jedną kobietę, to można być prawie pewnym, że dojdzie do konfliktu. Tak też było tym razem, a ów rozkwitł do niewyobrażanych rozmiarów. Co wyjątkowo ciekawe, w filmie możemy zobaczyć nawet samego Polańskiego, który wciela się w bezimiennego chłopca. 

Nóż w wodzie (1961) - Roman Polański filmy

Pianista (2002) - TOP 3 - Roman Polański filmy 

Ten tytuł pojawiał się już w całej masie zestawień na naszym portalu - od historycznych, przez biograficzne, aż po - wreszcie - te od konkretnego reżysera. Jakby bowiem na to nie spojrzeć, w pełni zasługuje, by zawsze piastować wysokie miejsca w rankingach filmów. Mówimy o czymś, co chwyta za serce i pokazuje, że czasem pasja jest naszą jedyną nadzieją, a przy tym szansą, by odnaleźć w nienormalnej codzienności trochę normalności. 

Pianista (2002) - Roman Polański filmy

Dziecko Rosemary (1968) - TOP 2 - Roman Polański filmy 

Nie czarujmy się - chyba każdy przynajmniej kiedykolwiek słyszał o tym tytule, prawda? Bez wątpienia najgłośniejsza pozycja od Romana Polańskiego i horror, któremu przynajmniej należy dać szansę. Oscarowy film opowiada o tytułowej Rosemary, która otruta, zaczyna miewać halucynacje. Gdy dochodzi do siebie, okazuje się, iż jest w ciąży. Problemem jest jednak to, że nie wiadomo, jak do tego doszło. 

Dziecko Rosemary (1968) - Roman Polański filmy

Chinatown (1974) - TOP 1 - Roman Polański filmy 

Pierwsze miejsce - dla niektórych zapewne nieco kontrowersyjne. Ja jednak uwielbiam ten film i uważam, że to jedna z najlepszych pozycji z Jackiem Nicholsonem, jakie możemy obejrzeć (o czym pisałem w innym rankingu). W filmie śledzimy losy J.J. Gittesa, detektywa, który próbuje rozwiązać nietypową sprawę pewnej rodziny. Klimat noir wręcz wylewa się z każdej sceny, co robi pionujące wrażenie. Pozycja obowiązkowa. 

Chinatown (1974) - Roman Polański filmy

Roman Polański filmy - Podsumowanie 

Kolejny ranking filmów już za nami. Jestem pewien, że jeśli szukacie kina nastawionego na artyzm i potrafiącego chwycić za serce, to wiele z powyższych produkcji przypadnie Wam do gustu. Jeśli natomiast Waszym zdaniem jakiś tytuł powinien znaleźć się wśród najlepszych filmów Romana Polańskiego, a go tu nie ma, koniecznie wspomnijcie o tym w sekcji komentarzy. Wszak warto pamiętać, iż niektóre opcje są dyktowane subiektywnym wyborem. Miłego seansu!