Nadchodzą pamięci DDR5 - osiągną zawrotne prędkości dochodzące do 12600 MHz

Nadchodzą pamięci DDR5 - osiągną zawrotne prędkości dochodzące do 12600 MHz

Maciej Zabłocki | 20.08.2021, 21:30

Być może jeszcze w tym roku na półki sklepowe wskoczą pamięci DDR5, których średnia częstotliwość taktowania przekroczy 8000 MHz, a pojawią się też zauważalnie szybsze modele. Te olbrzymie wartości znacznie zwiększą wydajność naszych komputerów i przyczynią się do zauważalnie wyższej liczby klatek w najnowszych grach.

Tajwańska firma ADATA zapowiedziała ostatnio kompletnie nowe moduły pamięci DDR5, których prędkość dojdzie do 12600 MT/s. Sklepowy debiut ma ponoć nastąpić jeszcze w tym roku, ale trudno mi w to uwierzyć. Dalej mamy globalne, ogromne problemy z dostępnością półprzewodników do produkcji takich kości, więc nie nastawiałbym się jeszcze na normalną dostępność w sklepach (i przystępne ceny). Za kilka miesięcy do sklepów, zgodnie z planem, powinny trafić nowe procesory Intela 12. generacji, a wraz z nimi nowa podstawka LGA 1700, która obsłuży już kompletnie nowy format. Wsparcie dla DDR5 zapowiedziało też AMD, więc szykuje się kompletnie nowy rozdział w historii pamięci RAM w komputerach stacjonarnych. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Corsair, Geil czy ADATA - wszystkie firmy gotowe do wprowadzenia pamięci DDR5

Już jakiś czas temu Corsair zapowiedział pamięci DDR5, których częstotliwość taktowania przekroczy 6400 MHz. Taka prędkość zagwarantuje przepustowość na poziomie 51 GB/s. Dla porównania, przeciętne kości DDR4 o taktowaniu 3200 MHz nieznacznie przekraczają 30 GB/s. Producent pochwalił się także, że format DDR5 pozwoli na zastosowanie nawet 128 GB w jednym module. To informacja szczególnie istotna dla profesjonalistów, bo klasyczna płyta główna nowej generacji pozwoli na zainstalowanie oszałamiającej ilości 512 GB pamięci RAM. Oczywiście takie wartości są dosłownie absurdalne dla graczy, ale przy olbrzymich, złożonych projektach w studiach montażowych czy graficznych mogą mieć kluczowe znaczenie. 

Nadchodzą pamięci DDR5 - osiągną zawrotne prędkości dochodzące do 12600 MHz

Firma Geil także nie pozostaje bierna i zapowiada moduły DDR5 Polaris RGB, których taktowanie dojdzie do 7200 MHz, ale podstawowy wariant sprzedawany będzie z częstotliwością 4800 MHz. To wartości, do których docierały najbardziej wykręcone, konsumenckie pamięci RAM DDR4, ale ich zakup był jedynie sztuką dla sztuki. Kości Geil DDR5 w standardowej konfiguracji zadziałają przy napięciu 1,1V (a więc niższym, niż 1,5V dla DDR4) oraz opóźnieniach rzędu CL40-40-40. Wariant taktowany z prędkością 7200 MHz osiągnie natomiast opóźnienia w wysokości CL36-44-44. Nowe pamięci zaoferują, rzecz jasna, obsługę techniki DDR5 PMIC, zaprojektowaną z myślą o efektywniejszym zarządzaniu energią i odprowadzaniem ciepła. Kości kompatybilne będą z procesorami Intela 12. generacji oraz AMD Ryzen z serii 6000. 

Najciekawiej zapowiadają się produkty tajwańskiej firmy ADATA, która na rynku pamięci szeroko rozpycha ramiona. Najbardziej gamingowe warianty z serii XPG wyposażone zostaną w atrakcyjny pasek LED RGB oraz elegancki, aluminiowy radiator. Nie znamy co prawda opóźnień, ale prędkość taktowania w najbardziej dopasionym wariancie dojdzie do 12600 MT/s przy napięciach rzędu 1,6V. Oczywiście najnowsze kości otrzymają pełne wsparcie dla technologii ECC, czyli korekcji błędów. ADATA chwali się, że standardowy wariant kości DDR5, taktowany z prędkością 8400 MHz, będzie o 163% szybszy od podstawowych pamięci DDR4. Padają jasne deklaracje o premierze jeszcze w tym roku, ale trudno mi w to uwierzyć. Tym bardziej, że wszyscy producenci wycofują się powoli ze swoich planów. Toyota, w krainie motoryzacji, zmniejszyła liczbę możliwych do wytworzenia pojazdów i z planowanych 900 tysięcy, dostarczy na rynek "jedynie" 540 tysięcy z powodu niedostępności półprzewodników.

Nadchodzą pamięci DDR5 - osiągną zawrotne prędkości dochodzące do 12600 MHz

Pamięci DDR5 to nowy rozdział w historii rozwoju komputerów stacjonarnych. Wraz z premierą nowych procesorów i kart graficznych, będą stanowić o sile PC w 2022 roku. Pisałem o tym wcześniej. Każdy z wielkich gigantów zbroi się na nadchodzące miesiące, a w ciągu najbliższych 12 miesięcy czeka nas wiele różnych premier od każdego z największych producentów. Swoje nowe gamingowe GPU zaprezentuje Intel, a NVIDIA ze swoim RTX 40x0 i AMD z Radeonami z serii 7x00 nie pozostaną dłużne. Co ciekawe, analitycy przewidują, że DDR5 do 2023 roku będzie mieć większy udział na rynku od DDR4. To odważne wskazania, ale ponoć rynek spragniony jest nowości i wyraźnego przeskoku technologicznego. 

Corsair z kolei utrzymuje, że nowy, szybszy format pamięci RAM będzie wiązał się ze znacznie bardziej wykręconymi radiatorami, bo nowe kości wymagają zauważalnie lepszego odprowadzania ciepła. Już teraz w niektórych konfiguracjach stosuje się chłodzenie wodne kości pamięci, ale to rzadko spotykana rozbudowa. Po premierze DDR5 dedykowane bloki wodne mogą być zdecydowanie chętniej wybieranymi komponentami. Dostawca kości - SK Hynix poinformował ponadto, że na początku znajdziemy w sklepach pamięci taktowane z prędkością 4800-6400 MHz, a dopiero po upływie kilku lub kilkunastu kolejnych miesięcy do konsumentów trafią najwydajniejsze warianty. Wszystko dlatego, że zarówno technologia jak i sposób jej implementacji muszą dojrzeć do najszybszych wartości. Tutaj zadam pytanie wszystkim PCtowym graczom na naszym portalu - jak często inwestujecie w rozbudowę swoich komputerów? 

Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper