Najdroższe gry w historii. Te egzemplarze kosztowały najwięcej

Najdroższe gry w historii. Te egzemplarze kosztowały najwięcej

Kajetan Węsierski | 19.07.2021, 22:30

Kolekcjonerstwo to często pasja, która nie zna słowa "za drogo". W przypadku niektórych sprawy przekraczają granice, które normalny człowiek byłby w stanie ogarnąć. Spójrzcie tylko na stawki, za jakie nabywano rzadkie egzemplarze gier. 

W ostatnich miesiącach bardzo głośno zrobiło się o kilku niebywale drogich egzemplarzach gier wideo. Rekord bił rekord i to w perspektywie zaledwie paru tygodni. Choć można odnieść wrażenie, że po takim czasie człowiek powinien być już do tego przyzwyczajony, to za każdym razem poziom cen niesamowicie zaskakuje. Rozumiem pojęcie bycia kolekcjonerem (o czym napisałem tekst w tym miejscu), ale to jest poprzeczka, której chyba nigdy nie przeskoczę. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Zdaję sobie jednak sprawę, że są ludzie, którzy po prostu tym żyją - zwłaszcza gdy mogą sobie pozwolić na tego typu wydatki. Jeśli jednak często wchodzimy w dyskusje, czy 350 złotych za gry nie jest przypadkiem za wysoką ceną, to co można powiedzieć o tych sytuacjach, jakie Wam zaraz przedstawię?! Bez zbędnego przedłużania, sprawdźcie, na jakie gry wideo kolekcjonerzy wydawali najwięcej pieniędzy

Final Fantasy III (SNES) - 96 000 dolarów

Zestawienie otwiera gra z 1994, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać - a na pewno nie fanom gatunku jRPG. Co wyjątkowo ciekawe, jest to jedyna pozycja na liście, której cena nie przekroczyła 100 tysięcy dolarów. Niemniej, wciąż mówimy o ogromnej kwocie - nabywca musiał sięgnąć głęboko do kieszeni, aby powinąć egzemplarz dla siebie. Ten jest oczywiście w naprawdę dobrym stanie. 

Super Mario Bros. (NES) - 120 000 dolarów

Grę, która pierwszy raz debiutowała w 1985 roku dostać dziś jest już prawie niemożliwe - a zwłaszcza w bardzo dobrym stanie. W gruncie rzeczy po wpisaniu tytułu w Google, jedyne oferty kupna, jakie ukażą się naszym oczom, dotyczą plakatów i obrazów (które same w sobie również trochę kosztują). Nie może więc dziwić fakt, jak wiele trzeba było zapłacić za ów tytuł w prawie nienaruszonej wersji fizycznej. 

Contra (NES) - 150 000 dolarów 

W tym samym roku na NES-a ukazała się także kultowa już gra o komandosie, który musiał radzić sobie z poważnymi przeciwnikami. Tytuł stał się swego rodzaju ikoną gatunku i nawet dziś jest ciepło wspominany przez całe tabuny ludzi. Nie jestem więc zaskoczony, że za prawie idealną wersję przyszło zapłacić komuś całe 150 tysięcy dolarów. Mówimy o naprawdę dużych pieniądzach. 

Super Mario Bros. 3 (NES) - 156 000 dolarów 

Za sześć tysięcy dolarów więcej pewien kolekcjoner nabył Super Mario Bros. 3. Czas pędzi i w zasadzie nie jestem zdziwiony, że ktoś był w stanie wydać tak wiele pieniędzy za ten tytuł. Dla sporej liczby osób to najważniejsza pozycja w historii i pewnie podobnego zdania jest ten, kto zdecydował się wyłożyć tak ogromną sumę na wygranie aukcji. 

Final Fantasy (NES) - 204 000 dolarów 

Kolejny tytuł to następne przekroczenie granicy - tym razem mówimy o barierze 200 tysięcy dolców, która została pokonana przy okazji pierwszej odsłony gry Final Fantasy wydanej na NES-a, co miało miejsce w 1987 roku (egzemplarz amerykański z 1990). Głośny tytuł, w który do dziś zagrywa się masa fanów jRPG. Podobnie jest pewnie z właścicielem tej pozycji, choć strzelam w ciemno, że pudełka jednak nie otworzył. 

Super Mario Bros. (NES) - 228 000 dolarów 

Kolejny bardzo świeżo sprzedany tytuł w zestawieniu, albowiem opchnięty został zaledwie tydzień temu, 9 lipca. Jest to amerykański egzemplarz z 1985 roku i trzeba przyznać, że kupujący musiał mieć sporo kasy w zapasie. Coraz bardziej zbliżamy się przecież do miliona złotych, a taka cena za SMB może robić wrażenie. Ten miesiąc jest zdecydowanie owocny dla tego typu aukcji.

Super Mario World (SNES) - 360 000 dolarów 

Tu wchodzimy już na kwoty, przy których można spokojnie myśleć o budowie domu w mniejszym miasteczku. Albo zakupie Super Mario World, który ukazał się pierwotnie w 1990 roku. Gra przez długi czas trzymała rekord najdroższego egzemplarza na świecie, (została pobita dopiero w tym roku - i to trzykrotnie). Niemniej, trzeba jej oddać, że swoje kosztowała, a właściciel ma w swojej kolekcji prawdziwy skarb. 

Super Mario Bros. (NES) - 660 000 dolarów 

Na trzecim miejscu ląduje gra, która rządziła przez około 3 miesiące. I jest to ogromny przeskok względem poprzedniej pozycji, albowiem mamy tu już grubo ponad pół miliona dolarów. Co ciekawe, za tę samą pozycję, ale w ciut gorszym stanie, zapłacono blisko trzykrotnie mniej. Jeśli więc macie jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, miejcie na uwadze, że warto dbać o swoje pudełkowe wersje gier - nigdy nie wiadomo, ile będą warte! 

The Legend of Zelda (NES) - 870 000 dolarów 

Pamiętam, że sam pisałem newsa o tym, iż egzemplarz ten poszedł za taką cenę. Byłem wtedy przekonany, że przez długi czas utrzyma prowadzenie. Dobrze jednak widzicie, że zajmuje już zaledwie drugie miejsce, albowiem wszystko zmieniło się kilka dni temu. Niemniej, gra z 1987 roku o przygodach Linka swoje kosztowała i jestem bardzo ciekaw, w czyich rękach wylądowała oraz w jakim muzeum będzie można ją oglądać. 

Super Mario 64 (N64) - 1 560 000 dolarów 

Jak wspomniałem chwilę temu, zaledwie przed kilkoma dniami doszło do zmiany warty na szczycie najdroższych egzemplarzy gier. Teraz miejsce to piastuje Super Mario 64. Mająca 25 lat gra osiągnęła w skali Wata Games aż 9.8/10, co oznacza, że jest w stanie bliskim ideałowi. I choć chciałbym napisać, że pewnie rekord ten nie zostanie pobity jeszcze długo, to ostatnie lata nauczyły mnie, że nawet 10 minut po publikacji tego tekstu, może dojść do czegoś niewyobrażalnego. 

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper