10 znakomicie zapowiadających się gier, w które nie zagramy w 2021 roku

10 znakomicie zapowiadających się gier, w które nie zagramy w 2021 roku

Bartosz Dawidowski | 28.03.2021, 08:00

Wygląda na to, że ten rok niestety nie będzie zbyt mocny, jeśli chodzi o nowe wydawnictwa. To sytuacja, z którą już wcześniej spotykaliśmy się po wprowadzeniu wielu konsol nowej generacji.

Tak zwykle bywało - na rynku lądowały next-geny, ale niekoniecznie było w co od razu na nich grać. W 2021 sytuacja też nie wygląda zbyt wesoło, bo już mieliśmy do czynienia z wieloma przesuniętymi premierami potencjalnie bardzo mocnych produkcji. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i odrabiać zaległości w niezaliczonych jeszcze produkcjach, wydawanych na PS4 i XOne.

10. Beyond Good and Evil 2

Jedno jest już pewne: Ubisoft pospieszył się z ujawnianiem Beyond Good and Evil 2. Kiedy tytuł zapowiadano na E3 2017 gra znajdowała się jeszcze w powijakach - przede deweloperami był jeszcze ogrom pracy (i wygląda na to, że jest nadal, bo gra nie dorobiła się jeszcze nawet przybliżonego okienka wydawniczego).

Pewne aspekty tego projektu wzbudzają pewne wątpliwości - przede wszystkim odejście z zespołu Ubisoft Montepellier reżysera Michel Ancela, który stworzył wcześniej pierwszą część Beyond Good & Evil czy markę Rayman. Mimo wszystko projekt, w którym akcja dzieje się w układzie słonecznym, który będziemy przemierzać z dużym stopniem swobody, zapowiada się wyśmienicie. Ubisoft zainwestował w jego tworzenie przez lata wielkie pieniądze i zapewne niedługo firma przypomni o nim - zapowiadając go już na PS5 i XSX.

9. Forspoken

Square Enix pokazał w marcu gameplayowy trailer z Forspoken - gra akcji nastawiona na ogromną prędkość poruszania się i wysoką mobilność głównej bohaterki zrobiła niesamowite wrażenie oprawą graficzną. Wiadomo, że zagramy w to wizualne cudeńko dopiero w 2022 roku. Premiera planowana jest na PS5 i PC.

Platformy: PS5 i PC

8. Everwild

Po studiu Rare, autorach wielu hitów (w tym Sea of Thieves), można się spodziewać wielkich rzeczy. Everwild zapowiada się na najbardziej spektakularne dzieło w historii tego zasłużonego studia. Mówimy tu o wielkiej przygodzie, rozgrywającej się w otwartym świecie, przedstawianym w bardzo stylowej oprawie wizualnej. Niestety na premierę jeszcze sporo poczekamy. Gra zadebiutuje prawdopodobnie dopiero pod koniec 2022 roku.

Platformy: XSX, XSS, PC


 

7. Elden Ring

Co się dzieje z Elden Ring? "Czeski film - nikt nic nie wie!". Od wielu lat nie słyszeliśmy żadnych konkretów na temat tego ambitnego projektu FromSoftware. Dlatego można spodziewać, że się RPG w otwartym świecie od twórców marki Dark Souls, do którego elementy scenariusza opracował sam George R.R. Martin, znajduje się nadal we wczesnej fazie powstawania. Premiery można się spodziewać dopiero w 2023 roku.

Platformy: Xbox Series X, PS5, PC

6. Fable

Chociaż nad Fablem nie pracuje już zdolna ekipa Lionhead Studios, która została niestety rozwiązana kilka lat temu, to i tak czwarta odsłona tego roleplayowej serii zapowiada się mocno. Chociażby dlatego, że odpowiada za nią bardzo zdolna ekipa Playground Games, czyli autorzy znakomitej serii Forza Horizon. Owszem, Playground nie ma doświadczenia w tworzeniu RPG-ów, ale studio może pochwalić bardzo utalentowanymi i doświadczonymi deweloperami, więc można być pewnym, że dadzą radę w nowym dla siebie gatunku. Według przecieków nad nowym Fablem pracuje obecnie ponad 200 osób - mówimy tu o naprawdę dużym projekcie AAA. Niestety prace zaczęły się dopiero w 2018 roku, więc na premierę jeszcze długo poczekamy (zapewne do 2022-2023).

Platformy: PC, XSS, XSX

5. Hogwarts Legacy

To pierwszy raz, kiedy uniwersum Harry'ego Pottera jest przedstawiane z takim rozmachem i budżetem. Otwarty świat, roleplayowa swoboda, śliczna grafika - Hogwarts Legacy zapowiada się rewelacyjnie. Wydawca gry narobił nam smaku, że zagramy w to sandboksowe cudeńko, w którym wcielimy się w adepta magii z dowolnie wybranej szkoły, już w 2021. Niestety pewne jest już, że deweloperzy nie wyrobią się na 2021 rok.

Platformy: PC, PS4, PS5, XOne, XSX/XSS

4. Metroid Prime 4

Metroid Prime 4 to niestety na obecnym etapie trochę projekt widmo. Nową przygodę Samus zapowiedziano już w 2017 roku, ale posiadacze Switch nadal czekają na jej premierę. I wygląda, że muszą uzbroić się jeszcze w sporo cierpliwości, bo gra nie dorobiła się choćby jednego trailera z gameplayem czy okienka wydawniczego. Nie mam jednak wątpliwości, że nowy Metroid - kiedy już trafi do sprzedaży (zapewne w 2022 roku) okaże się jedną z najwspanialszych przygód dostępnych na konsoli Nintendo. Nintendo nie może sobie pozwolić na gafę w tym zakresie - szczególnie biorąc pod uwagę niesamowicie wysoką jakość ostatniej odsłony serii.

Co ważne - do tworzenia Metroid Prime 4 finalnie rzucono właśnie ekipę odpowiedzialną za zachwalane Metroi Prime: Trilogy, czyli Retro Studios (pierwotnie grę tworzyło Bandai Namco Singapore we współpracy z Nintendo, ale widocznie jakość projektu nie odpowiadała standardom japońskiej korporacji).

Platforma: Nintendo Switch

3. The Elder Scrolls VI

Bethesda, która znalazła się w rękach Microsoftu, nie może sobie pozwolić na kolejną wizerunkową wpadkę, po kiepskim Fallout 76. Dlatego firma będzie chciała wypuścić następcę Skyrim dopiero wtedy, kiedy wszystko będzie zapięte na ostatni guzik. Co to oznacza? Moim zdaniem w tytuł zagramy dopiero w 2022-2023 roku - na pewno nie wcześniej (prawdopodobnie w pierwszej kolejności na rynku wyląduje Starfield - może pod koniec 2021?). 

Miejmy nadzieję, że do premiery gry dojdzie również na konsolach Sony, bo póki co - w związku z przejęciem Bethesdy przez Microsoft, pewne jest tylko wydanie tego sandboksowego RPG-a na Xbox Series X/S i PC. Co do Starfield - pojawiły się ostatnio przecieki, że gra zostanie ujawniona na E3 2021 i że wleci do sprzedaży pod koniec roku. To potwierdzałoby też, że na następcę Skyrim jeszcze długo poczekamy.

Platformy: Xbox Series X/S, PC, możliwe PS5

2. Gran Turismo 7

Gran Turismo 7 miało trafić na rynek jeszcze w 2021 roku i stanowić największy magnes, przyciągający graczy do konsoli Sony. Wiemy już jednak, że nie ma szans na realizację takiego scenariusza. Świeżo upieczeni posiadacze PS5 poczekają na Gran Turismo 7 przynajmniej do 2022 roku w związku z utrudnieniami związanymi z koniecznością pracy zdalnej (tak przynajmniej stwierdziło Sony w oficjalnym komunikacie).

Przy okazji warto powiedzieć, że pojawiają się już spekulacje, że również God of War 2 oraz nowy Horizon zostaną przełożone na 2022 rok.

Platformy: PS5


 
1. Final Fantasy XVI

FFXV pokazało, że Square Enix potrafi wznieść się ponad stereotypy jRPG - zaoferować coś bardzo dojrzałego, świeżego, wykraczając poza ustate normy gatunkowe. Dlatego z wielkim optymizmem można wypatrywać zapowiedzianego dla PC i PS5 Final Fantasy XVI, które ze swoim realistycznym, średniowiecznym stylem, który przypomina trochę obrazy z uniwersum Ivalice i piękną grafiką, zapowiada się wspaniale. Niestety gra nie posiada nawet przybliżonej daty premier, a to - przy tempie pracy Square Enix - oznacza zapewne, że tytuł wyląduje na rynku dopiero w okolicach 2023 roku. 

Platformy: PS5, PC
 

cropper