Troy Baker, głos Joela z The Last of Us, jakiego nie znacie

Troy Baker, głos Joela z The Last of Us, jakiego nie znacie

Krzysztof Grabarczyk | 14.03.2021, 11:00

Wszyscy wielbimy w grach porywające historie i dialogi. Same w sobie stanowią często jedynie połowę sukcesu, jako udany środek przekazu. Wiele bowiem zależy od nadania bohaterom odpowiedniego tonu, a nikt nie zrobi tego lepiej niż aktorzy głosowi. W branży gier czołowym reprezentantem i jednocześnie swoistą gwiazdą dubbingu jest Troy Baker. 

Joel Miller, Booker deWitt, Samuel Drake czy Higgs Monaghan to jego najbardziej flagowe wcielenia. Aktor ma na swoim koncie jednak dziesiątki udanych ról. Dzisiaj spróbujemy przyjrzeć się kilku wybranym kreacjom Troya, które wypadają zupełnie inaczej na tle wymienionych wcześniej przykładów. Być może nawet nie wiedzieliście, że słyszycie Bakera, ponieważ nie zawsze jest angażowany w pierwszoplanowe role. Kolejność listy jest dziełem przypadku. 

Magni - God od War

Magni - God od War

W ostatnim dziele Sony Santa Monica, Magni syn samego Thora, zostaje wysłany na polecenie stryja, Baldura aby wraz ze swoim bratem dopaść Kratosa i Atreusa. Wszystko ku chwale wszechojca, Odyna. To jedna z antagonistycznych ról Troya Bakera. Sam byłem zaskoczony, kiedy ujrzałem słynne nazwisko podczas oglądania napisów końcowych. Magni nie wypowiedział zbyt wielu kwestii dialogowych, natomiast ton głosu kompletnie nie wskazywał na obecność dzisiejszej ikony dubbingu w grach. 

Gul' dan - World of Warcraft 

World of warcraft

W uniwersum World of Warcraft, Gul'dan jest jednym z głównych bohaterów. Z kolei w rozszerzeniach Warlords of Dreaonr oraz Legion został umieszczony w roli anty-bohatera. Jego słabsza natura względem pozostałych orków nie przeszkodziła w osiągnięciu zamierzonych celów. Zupełnie jak Ivar bez Kości w sadze "Wikingów", który skreślany za młodych lat, osiągnął najwięcej. W tych dwóch dodatkach, za jego głosem stał oczywiście Troy Baker. Co ciekawe, nie zaangażowano go do filmu WoW: Początek. 

Pagan Min - Far Cry 4

Far Cry - Pagan Min

Kolejna antyrola w wykonaniu aktora. Jest zdecydowanie bardziej znana na tle reszty negatywnych wcieleń, lecz nie do końca. Jak się okazuje, wielu graczy początkowo nawet nie zdawało sobie sprawy, że dyktator trzymający krwawe rządy w Kyracie to pan Baker. Aktor przyznał na panelu dyskusyjnym, że twórcy z Ubisoftu dali mu zielone światło w kreacji możliwie jak najbardziej wypaczonej postaci. I widać to w grze. Pagan Min w niczym nie ustępuję swojemu poprzednikowi, Vaasowi Montenegro (Far Cry 3). Jedną z niepodważalnych zalet w opowieściach francuskiego wydawcy jest umiejętność projektowania bardzo ciekawych postaci. W połączeniu z szaloną rolą Bakera, otrzymaliśmy fantastyczną osobowość. Wzbudzającą powszechny strach oraz podziw. 

Protagonista Saints Row the Third/Saints Row IV

Saints Row - Troy Baker

Seria będącą parodią słynnego blockbustera od Rockstar daje graczowi możliwość kreacji własnej postaci. Jednak, nawet w takich pozycjach, autorski bohater nie zostaje pozbawiony głosu. W obu grach z cyklu, za ten element odpowiada realny odpowiednik Joela. W grze pniemy się na szczyt gangsterskiej elity, przy absurdalnym humorze i niezobowiązującej do niczego rozgrywce. Troy Baker znany jest raczej do angażowania się w bardziej poważne role, lecz jak widać, potrafi zaskoczyć. Wiedzieliście o jego wkładzie?

Rycerz Arkham (i nie tylko) - Batman: Arkham Knight 

Batman Arkham Knght - Troy Baker

W finale trylogii Arkhamverse od Rocksteady, Troy Baker zaaranżował nie jedną, lecz nawet kilka ról. Poza tytułowym antagonistą, którego głos z racji zainstalowanego modyfikatora tonu, był ciężki do rozpoznania, aktor wcielił się w Jasona Todda oraz Dwie Twarze. Jego występ jako sam Joker w Batman: Arkham Origins (2013, WB Games Montreal) jest powszechnie znany. Jednak czy zorientowaliście się, że Troy zdecydował się na przyjęcie kilku wcieleń? To tylko potwierdza wrodzony talent w tej branży. 

Ryu Hayabusa - Ninja Gaiden 3

Ninja Gaiden - Ryu

Premiera ostatniej jak dotychczas odsłony o legendarnym ninja w założeniu skupiła się bardziej na osobowości Ryu niż samej rozgrywce. Nikt lepiej nie nadaje ludzkich cech wirtualnym bohaterom niż pan Baker. To zdecydowanie jego najbardziej stonowana rola, w której nie brakuje pewnej refleksji i czasem nawet wyrzutów sumienia. Osobiście zorientowałem się dopiero pod koniec historii, że znany aktor użyczył głosu na potrzeby Hayabusy. 

Snow Villers - Final Fantasy XIII

Snow - Final Fantasy XIII

Obecność Troya Bakera w wielu uznanych serii raczej nikogo już nie zdziwi. Artysta pojawia się również podczas napisów końcowych trzynastej odsłony cyklu Square Enix. Postać Snowa Villersa zaliczyła debiut w pechowej części serii, jak również w wydanych później Final Fantasy XIII-2 oraz Lightning Returns: Final Fantasy XIII. Głos aktora usłyszymy we wszystkich trzech grach opartych na uniwersum "trzynastki". 

Vincent Brooks - Catherine 

Vincent Brooks - Catherine

Pozycja prosto od Atlus to ciekawy mariaż gry logicznej z domieszką horrorowej otoczki i randkowego symulatora. Ten producent słynie z niestandardowych tytułów, zaś Catherine doskonale wpisuje się w katalog firmy. Główny bohater, Vincent tkwi w podwójnej relacji związkowej. Z jednej strony, od dłuższego czasu łączy go więź emocjonalna z obecną dziewczyną, Katherine. Nagle pojawia się druga opcja, Catherine. To zdecydowanie jedna z mniej znanych ról Troya Bakera, lecz szalenie ciekawa z perspektywy samej tematyki gry, opierającej się na podrywie i uwodzeniu, umiejętności rozmów z kobietami i zapadającym w pamięć modelem rozgrywki.