Ratchet & Clank: Rift Apart jeszcze w tym roku! Przedstawiamy ranking pozostałych odsłon

Ratchet & Clank: Rift Apart jeszcze w tym roku! Przedstawiamy ranking pozostałych odsłon

Kajetan Węsierski | 16.01.2021, 14:00

Już za kilka miesięcy powinniśmy wreszcie doczekać się premiery najnowszej odsłony przygód dwóch ikonicznych bohaterów dla marki PlayStation. Z tego względu warto przypomnieć sobie wszystkie dotychczasowe odsłony, jakie debiutowały na konsolach!

Uroczy Ratchet oraz robocik Clank to jedne z najpopularniejszych maskotek Sony – szczególnie jeśli chodzi o branżę gier wideo. Dwójka bohaterów zaliczyła sporo występów w produkcjach na PlayStation, na przestrzeni wielu lat. Czasem w pojedynkę, innym razem w parze, a jeszcze kiedy indziej jako część większej intrygi. Zawsze jednak dostarczali nam masę frajdy i wielu godzin genialnych przygód.

I jeszcze w tym roku mamy dostać kolejną odsłonę serii, na którą wszyscy wyczekujemy bardzo mocno. Pierwsze zwiastuny oraz materiały z rozgrywki zwiastują prawdziwy next-genowy hit, więc jest na co czekać. W ramach tych oczekiwań zdecydowanie warto przypomnieć sobie wcześniejsze produkcje spod szyldu obu postaci. Przygotowaliśmy więc na dziś ranking, w którym gry o Ratchecie i Clanku zestawiliśmy o najgorszych do najlepszych.

Warto tu jednak dodać, że zdecydowałem się pominąć te na smartfony (tak, były dwie) – będą więc wyłącznie tytuły na konsole PlayStation. Koniecznie dajcie znać w sekcji komentarzy, która odsłona przygód bohaterów (tudzież jednego z nich) jest Waszą ulubioną! Zdecydowanie mamy w czym przebierać, więc czekamy na Waszą opinię. Tymczasem przejdźmy do listy i sprawdźmy, jak przyjęto poszczególne części!

Ratchet & Clank: Full Frontal Assault (2012) – PS3, PSV

Zestawienie otwiera dość ciekawa produkcja z serii, która miała w sobie całkiem sporo elementów znanych z gier tower defense (i nic w tym dziwnego, panowała na nie wtedy spora moda). Choć całość była krótsza, to ciekawym fantem była implementacja kooperacji dla dwóch osób. Cóż, potencjał był jednak znacznie większe, niż ostateczny produkt. Liczyliśmy na nieco więcej.

lang

Ratchet & Clank: All 4 One (2011) – PS3

Jeśli szukacie możliwości kooperacji, to zdecydowanie znacznie lepiej było w tym przypadku w grze wydanej rok wcześniej – tu dostaliśmy bowiem możliwość grania nawet w cztery osoby jednocześnie. Wybieraliśmy pomiędzy Ratchetem, Clankiem, Nefariousem oraz Qwarkiem i ruszaliśmy na arenę. Świetnie wspominam tę odsłonę, choć w porównaniu do innych wypadała blado.

Ratchet & Clank: Into the Nexus (2013) – PS3

Akcja tego tytułu działa się czterech światach Galaktyki Polaris (którą pewnie większość doskonale zna) i była właściwie czymś na wzór epilogu do sagi „Future”. Muszę przyznać, że jestem ogromnym fanem fabuły rzeczonej odsłony, ale pod względem czystej grywalności mogło być znacznie lepiej. Godne pożegnanie z PS3? Cóż – na pewno zasługiwaliśmy na nieco lepsze.

Secret Agent Clank (2008) – PSP, PS2, PSV

Ah... Ileż ja razy wracałem do tej gry na PlayStation Portable! Pomysł High Impact Games w kwestii tego, że skoro Ratchet dostał swoją własną odsłonę, Clank również powinien, okazał się bardzo dobry. Gra została całkiem ciepło przyjęta (choć nie tak dobrze jak Ratchet: Deadlocked) i skradła serca wielu fanów serii – głównie przez oferowanie sekwencji skradankowych.

Ratchet & Clank: Quest for Booty (2008) – PS3

Druga odsłona przygód Ratcheta i Clanka w serii „Future” niestety nie dorównała poziomem pierwszej – nie oznaczało to jednak, że była grą niewartą sprawdzenia. Jej największym minusem była bez wątpienia długość, albowiem na przejście potrzebowaliśmy zaledwie 3-4 godzin. Dużym minusem był też brak Clanka od początku, którego musieliśmy uratować. Wciąż była to jednak solidna dawka przyjemnej zabawy.

Ratchet: Deadlocked (2005) – PS2, PS3

Jak wspomniałem, Ratchet jako pierwszy otrzymał swoją własną odsłonę. Co ciekawe, w Europie gra była szerzej znana jako Ratchet: Gladiator i zdecydowanie bardziej oddaje fabułę tej części od Insomniac Games. Całość ma zdecydowanie cięższy klimat, albowiem już na początku zostajemy porwani, a następnie musimy brać udział w nielegalnych pojedynkach gladiatorów, aby przetrwać i wydostać się z uwięzi. Zdecydowanie warto sprawdzić, pomysł był kapitalny!

Ratchet & Clank (2016) – PS4

Najnowsza pozycja w całym zestawieniu i gra, którą bez wątpienia sprawdziła już większość graczy posiadających w swojej kolekcji PlayStation 4. W ostatnich miesiącach była ona niezwykle tania, a swego czasu zaoferowano ów tytuł także w PlayStation Plus. Jeśli jednak wciąż nie graliście – warto nadrobić, albowiem jest po prostu prześliczna.

Ratchet & Clank: Size Matters (2007) – PSP, PS2

Jeśli dobrze pamiętam, właśnie ta odsłona była moim pierwszym zetknięciem z serią – i paradoksalnie nie była nawet robiona przez Insomniac Games. Muszę jednak przyznać, iż wakacje na Pokitaru były na tyle przyjemne, że wciągnąłem się w ten świat jak zwariowany. Wracałem pomagać Lunie dosłownie w każdej wolnej chwili i pewnie jeszcze nieraz to zrobię.

Ratchet & Clank: A Crack in Time (2009) – PS3

Gra z 2009 roku to bez dwóch zdań jedna z najpopularniejszych odsłon całej serii. Domykała ona trylogię „Future” i zrobiła to z niezłym przytupem. Po średnim przyjęciu drugiej części, ta w pełnym rozpędzie wróciła do poziomu z Ratchet & Clank: Tools of Destruction. Znów trafiliśmy do Galaktyki Polaris i trzeba przyznać, że zabawa była naprawdę satysfakcjonująca.

Ratchet & Clank: Tools of Destruction (2007) – PS3

Tuż za podium znalazł się pierwszy tytuł z podserii „Future”. Ratchet wraz z Clankiem ruszyli w nim do Galaktyki Polaris, aby stawić czoła antagonistom, chcącym ostatecznie zgładzić lombaxów. Insomniac pokazało tu naprawdę niezły kunszt, a całość okazała się genialnym powrotem do lat świetności z pierwszej trylogii.

Ratchet & Clank (2002) – PS2, PS3, PSV

Od tego wszystko się zaczęło – pierwszy raz dwójkę bohaterów poznaliśmy 19 lat temu! Trzeba przyznać, że zdążyli przejść długą drogę. I napisać wprost, iż pomimo prawie dwóch dekad na karku, gra wciąż broni się wieloma rozwiązaniami. Zdecydowany top, jeśli chodzi o platformówki.

Ratchet & Clank: Going Commando (2003) – PS2, PS3, PSV

Ku uciesze fanów Ratcheta oraz Clanka, Insomniac Games dowiozło jakościową kontynuację i trzeba przyznać, że wyszło naprawdę dobrze. Wiem, że dla wielu osób właśnie ta część jest tą „najlepszą”, ale dla mnie minimalnie odstawała od zasiadającej w dzisiejszym zestawieniu na tronie. Fani serii już wiedzą, ale pozostali na pewno nie, iż na pierwszym miejscu jest...

Ratchet & Clank: Up Your Arsenal (2004) – PS2, PS3, PSV

Trudno jest zrobić dwie dobry gry w serii, a co dopiero trylogię, gdzie każda kolejna odsłona zdaje się lepsza od poprzedniej! Insomniac Games wykonało swoje zadanie wzorowo i uważam, że do dziś odsłona z 2004 roku jest najlepszą, jeśli chodzi o przygody dwóch ikonicznych bohaterów. Zdecydowanie należy sprawdzić!

cropper