Filmy na maraton filmowy - TOP 10 (Netflix, HBO Go)

Filmy na maraton filmowy - TOP 10 (Netflix, HBO Go)

Kajetan Węsierski | 22.12.2020, 22:00

Dzisiejszy ranking filmów skupi się wokół serii przeznaczonych na maratony filmowe. Niezwykle długie głośne i długie cykle, wśród których znajdziecie całą masę zupełnie różnych gatunków, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie. Filmy na maraton filmowy można obecnie znaleźć na wielu platformach streamingowych - pozostaje więc zagospodarować odpowiednią dawkę czasu!

Święta wreszcie przyszły, a to oznacza, że pojawia się mała iskierka nadziei na skorzystanie z wolnego czasu, aby porobić to, co lubimy. I jeśli wszystkie gry wideo z kupki wstydu macie już sprawdzone (kogo ja oszukuję...), to warto zaserwować sobie porządny seans najlepszych serii z ostatnich lat! Przygotowaliśmy dziś filmy na maraton filmowy, które bez wątpienia wciągną Was na długie godziny!

Z racji, że już przy okazji najlepszych filmów na kwarantannę, skupiłem się na głośnych cyklach produkcji oraz uniwersach, tym razem postawię na te najdłuższe i kilka nieco mniej kojarzonych. Jeśli szukacie innych dzieł, zapraszam do tego tekstu. Tu skupimy się na tych, które są w kinach od wielu lat i cały czas mają się dobrze

A jeśli macie swoje ulubione produkcje pełnometrażowe, które uwielbiacie oglądać długimi godzinami w formie maratonu, koniecznie dajcie znać w sekcji komentarzy poniżej! Tymczasem przejdźmy do rankingu filmów!

Star Trek (1979-) – TOP 10 – Filmy na maraton filmowy

Jeśli ktoś ma w sobie naprawdę dużo zapału, odpowiedni dystans do pewnych archaizmów i dwa razy dłuższą dobę niż normalny człowiek, to może spróbować zabrać się za nadrobienie wszystkiego, co wyszło spod szyldu Star Treka w ciągu ostatnich ponad 50 lat. Jeżeli jednak Wasz czas nie jest z gumy, warto w ramach pewnej alternatywy przypomnieć sobie trzynaście pełnometrażowych produkcji, które mieliśmy okazję oglądać od 1979 roku.

Filmy na maraton filmowy - TOP 10 (Netflix, HBO Go)

Planeta Małp (1968-) – TOP 9 – Filmy na maraton filmowy

O motywie Planety Małp pierwszy raz mogliśmy przeczytać w powieści science fiction od francuskiego pisarza, Pierrea Boulle’a. To właśnie na jej podstawie stworzono dwa seriale oraz aż dziewięć produkcji filmowych (pierwsze pięć w latach 1968 – 1973 i kolejne cztery w latach 2001 – 2017). I trzeba przyznać, że w większości to kawał porządnego kina. Jeśli odstraszają Was czarno-białe projekty, to sięgnijcie po prostu po tę nowszą tetralogię.

Filmy na maraton filmowy - TOP 10 (Netflix, HBO Go)

Godzilla (1954-) – TOP 8 – Filmy na maraton filmowy

No, ta marka nie ustępuje nawet przygodom Agenta 007 (o którym jeszcze wspomnę) – oczywiście pod względem liczby produkcji. Tych przez ostatnie 65 lat ukazało się czterdzieści. Godzilla narodziła się w Japonii, gdzie niesiona była falą popularności filmów o wielkich potworach i tak rozwija się aż do dziś. Już niedługo czeka nas przecież spin-off, w którym kolosalny jaszczur ma mierzyć się w King Kongiem. Dziś nie jest to już nieznany japoński twór, a globalnie rozpoznawalna nazwa.

Filmy na maraton filmowy - TOP 10 (Netflix, HBO Go)

Piątek, trzynastego (1980-) – TOP 7 – Filmy na maraton filmowy

Rozważając ewentualny maraton filmowy, warto zwrócić swój wzrok także w kierunku horrorów! Osobiście na tę okoliczność polecałbym kultową już serię „Friday the 13th”, która wystartowała pierwotnie w 1980 roku. I choć nie wszystkie spośród 12 produkcji warte są obejrzenia, zdecydowanie wypada zaznajomić się z marką, jeśli brakuje Wam porządnych slasherów i poczucia wszechogarniającej grozy.

Filmy na maraton filmowy - TOP 10 (Netflix, HBO Go)

Spider-Man (2002-) – TOP 6 – Filmy na maraton filmowy

W gruncie rzeczy dotychczas dostaliśmy siedem aktorskich produkcji, w których Spider-Man grał główną rolę. Najpierw trylogię z Tobey’em Maguirem, potem dwie części z Andrew Garfieldem i w końcu najnowsze dwie z Tomem Hollandem (choć ten występował jeszcze w kilku innych produkcjach MCU). Dokładając do tego Oscarową animację Spider-Verse można mieć naprawdę sporo dobra do nadrobienia! Co więcej, jeśli potwierdzą się plotki, już niedługo może okazać się, że wszystko to, co aktorskie, jest ze sobą powiązane!

Filmy na maraton filmowy - TOP 10 (Netflix, HBO Go)

Rocky (1976-) – TOP 5 – Filmy na maraton filmowy

Nie potrafię pominąć na takiej liście serii filmów, które mają szczególnie miejsce w moim sercu. Choć pisałem już o Rocky’m w zestawieniu na kwarantannę, to po prostu muszę go wspomnieć także tutaj. Jeśli policzyć sześć filmów, gdzie wszystko skupiało się wokół Rocky’ego Balboa oraz dwa spin-offy, w których był trenerem, dostaniemy naprawdę solidną dawkę sportowego kina. Opus magnum Sylvestra Stallone i pozycje, które po prostu trzeba znać.

Filmy na maraton filmowy - TOP 10 (Netflix, HBO Go)

Halloween (1978-) – TOP 4 – Filmy na maraton filmowy

Kolejny zestaw horrorów, który przygotowaliśmy dla Was na maraton, to seria „Halloween”, która jest z nami już od ponad 40 lat! Dziesięć mrocznych produkcji o Michaelu Myersie oraz „Halloween 3” to prawdziwa gratka dla fanów gatunku. I choć najnowsze produkcje, będące remake’ami, nie mogą pochwalić się tak dobrym przyjęciem jak pierwotne, to wciąż warto je zobaczyć. Pokazują bowiem świetnie, w jaki sposób – pod względem technologicznym – rozwija się kino grozy.

Filmy na maraton filmowy - TOP 10 (Netflix, HBO Go)

Batman (1966-) – TOP 3 – Filmy na maraton filmowy

Chyba mało kto nie lubi Czarnego Rycerza! W kinie mogliśmy oglądać aż 11 aktorskich produkcji z Człowiekiem Nietoperzem i choć były wśród nich te lepsze oraz gorsze, to jako ogół zdecydowanie powinno się je sprawdzić przynajmniej raz. Świetnie pokazują różne spojrzenia na postać Batmana oraz podejście do jego inkarnacji, które zależnie od reżysera, było zupełnie inne. Dajcie szansę, a nie pożałujecie!

Filmy na maraton filmowy - TOP 10 (Netflix, HBO Go)

Star Wars (1977-) – TOP 2 – Filmy na maraton filmowy

Gwiezdne Wojny rozgościły się w popkulturze bardzo szybko. George Lucas wykreował uniwersum, które może się dziś pochwalić jedną z największych ekspansji na różne gałęzie kultury – mamy komiksy, książki, gry, seriale (których kilka dni temu zapowiedziano ogrom) i oczywiście filmy. Tych ostatnich wyprodukowano dotychczas 11 (9 głównych i 2 spin-offy). Nie wszystkie stoją na najwyższym poziomie, ale całość, jako wielka przygoda, przynosi masę frajdy. Zróbcie sobie tę przyjemność.

Filmy na maraton filmowy - TOP 10 (Netflix, HBO Go)

James Bond (1962-) – TOP 1 – Filmy na maraton filmowy

Tu nie muszę chyba wiele pisać. Agent 007 to jedna z największych ikon kina – nie tylko szpiegowskiego. Od 1962 roku pojawiły się aż 24 filmy traktujące o tym bohaterze, w którego wcielało się całe mnóstwo aktorów. Już niedługo dane ma nam być zobaczenie ostatniej produkcji z Danielem Craigiem, „Nie czas umierać”. A jakby tego było mało, wiemy przecież, że wytwórnia ma plany na kolejne dzieła spod szyldu Jamesa Bonda. Obecnie nadrobienie całości to 50 godzin i 45 minuty ciągłego oglądania – macie czas?

Filmy na maraton filmowy - TOP 10 (Netflix, HBO Go)

Filmy na maraton filmowy – Podsumowanie

I tak oto dotarliśmy na sam koniec zestawienia. Starałem się zaczerpnąć możliwości z różnych gatunków i właśnie dlatego w powyższym rankingu filmów znajdziecie produkcje dla fanów sportu, kina szpiegowskiego, sci-fi oraz superherosów. Do wyboru, do koloru – w zależności od preferencji i aktualnego nastroju.

Mam nadzieję, że tytuły na maraton filmowy pozwolą Wam przyjemnie spędzić czas w Święta i choć na chwilę oderwą od szarej, pandemicznej codzienności. Zestawienie może mieć oczywiście znacznie więcej możliwości. Jak mówiłem – wiele innych pozycji znajdziecie w tekście traktującym o najlepszych filmach na kwarantannę. Tymczasem, popcorn w ręce i miłego seansu!

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper