Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 20.11.2020
Najlepsze filmy na kwarantannę – TOP 15. Ranking filmów na kwarantannę
2031V

Najlepsze filmy na kwarantannę – TOP 15. Ranking filmów na kwarantannę

W tekście znajdziecie piętnaście naszych propozycji filmów na kwarantannę, które mogą umilić Wam potencjalną izolację domową, jeśli już na taką traficie (czego bynajmniej nie życzymy). Warto jednak nadmienić, że nasz ranking filmów jest gruncie rzeczy zestawienie sam i uniwersów kinowych, abyście mieli w jednym tekście jeszcze więcej pozycji, którym zdecydowanie warto poświęcić czas - szczególnie jeśli z powodów pandemicznych macie go w nadmiarze.

W miniony wtorek na portalu ukazał się tekst, w którym przedstawiałem Wam najlepsze propozycje gier, które warto nadrobić, jeśli spotyka Was nagły przymus domowej izolacji. Znalazło się tam sporo mocnych produkcji, ale tym, co je łączyło, był fakt, iż albo potrzeba wiele czasu, by je ukończyć, albo jest to po prostu niemożliwe (gdy na przykład oferują nieskończone możliwości). Jest to bowiem najlepszy czas na te pozycje z kupki wstydu.

Z podobnego założenia wyjdę w kontekście filmów na kwarantannę, które chciałbym Wam dziś przedstawić. I musimy powiedzieć sobie jedno – nie będą to bynajmniej pojedyncze filmy, a całe sagi i uniwersa. Skoro już trzeba siedzieć te dziesięć dni w zamknięciu, to może wreszcie jest czas, aby znacząco odciążyć kinowe zaległości. Jestem przekonany, że w naszym rankingu filmów każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli natomiast zabrakło tu Waszego ulubionego filmowego cyklu, wspomnijcie o nim w komentarzach, aby podtrzymać pewną tradycję rozwijania tego typu zestawień. Czekamy na Wasze propozycje i oczywiście nie zapomnijcie o odpowiednim uargumentowaniu Waszych wyborów. Teraz zacznijmy jednak od miejsca piętnastego!

The Hunger Games (2012 – 2015) – TOP 15 – Najlepsze filmy na kwarantannę

Zestawienie otwiera stosunkowo nowa seria filmów, albowiem mowa o „Igrzyskach Śmierci”, gdzie w głównych rolach mogliśmy oglądać Jennifer Lawrence, Josha Hutchersona oraz Liama Hemswortha. Ekranizacja powieści Suzanne Collins na nowo zapaliła w fanach popkultury zamiłowanie do gatunku battle royale, więc trzeba śmiało stwierdzić, że bez dwóch zdań mocno wpłynęła także na kierunek, który obrała branża gier wideo.

The Hunger Games - najlepsze filmy na kwarantannę

X-Men (2000-) – TOP 14 – Najlepsze filmy na kwarantannę

Choć seria o X-menach nie cieszy się tak ogromną popularnością, jak na przykład MCU, to filmy z tej serii wciąż potrafią przyciągnąć sporo ludzi do kin (w końcu i tu całość opiera się o superbohaterów Marvela). Wśród filmów, które dotychczas debiutowały, były pozycje lepszy i gorsze, ale prawie zawsze dostarczające pewien poziom rozrywki (no, może z wyjątkiem Dark Phoenix).

X-Men - najlepsze filmy na kwarantannę

Hobbit (2012 – 2014) – TOP 13 – Najlepsze filmy na kwarantannę

Trylogia Hobbita, za której reżyserią stał uznany Peter Jackson, bazowała oczywiście na historii napisanej przez mistrza fantastyki, J. R. R. Tolkiena. Wszystkie trzy filmy miały być powrotem high fantasy na dużej ekrany i cudownym wydarzeniem dla wszystkich fanów Władcy Pierścieni. I choć nie udało się osiągnąć takiego sukcesu, wciąż możemy mówić o cudownej historii.

Hobbit - najlepsze filmy na kwarantannę

Indiana Jones (1981-) – TOP 12 – Najlepsze filmy na kwarantannę

Pisząc ten tekst jeszcze rok temu, wstawiłbym powyżej zamkniętą datę, której momentem końcowym byłby rok 2008. Nie spodziewałem się bowiem, iż Harrison Ford wyrazi tak otwartą chęć powrotu do roli, że już po kilku miesiącach otrzymamy pierwsze, potwierdzone informacje na temat kontynuacji. Film prawdopodobnie zadebiutuje w 2022 roku, ale już teraz warto przypomnieć sobie świetne, dotychczasowe dokonania poszukiwacza przygód.

Indiana Jones - najlepsze filmy na kwarantannę

Alien (1979 – 2017) – TOP 11 – Najlepsze filmy na kwarantannę

W skład „podstawowego” uniwersum „Obcego” wchodzi na ten moment sześć filmów, a o potencjalnych kontynuacjach jest na ten moment stosunkowo cicho – cóż, przynajmniej bez konkretów. W ubiegłym wieku otrzymaliśmy cztery oryginalne filmy, a w ostatniej dekadzie postanowiono stworzyć dwa kolejne, które miały stanowić formę prequeli. Można wyczuć formułę „Gwiezdnych Wojen”!

Alien - najlepsze filmy na kwarantannę

Mission: Impossible (1996-) – TOP 10 – Najlepsze filmy na kwarantannę

Ten cykl filmów jest dziś prawdopodobnie wręcz wizytówką Toma Cruise’a. Aktor daje tam ujście swoim wszelkim hardcore’owym wyczynom i dostarcza sobie odpowiednią dawkę adrenaliny. Sama seria bez wątpienia trafi do fanów kina akcji i bynajmniej nie skończy się na sześciu dotychczas wydanych filmach – oficjalnie wiemy, że w planach są jeszcze co najmniej (słowa klucze) dwa!

Mission: Impossible - najlepsze filmy na kwarantannę

Pirates of the Caribbean (2003 – 2017) – TOP 9 – Najlepsze filmy na kwarantannę

Przy okazji tej marki pozwoliłem sobie na pewien subiektywny zabieg. Choć wiem, że w produkcji są kolejne odsłony z uniwersum, to prawdopodobnie nie zobaczymy w nich już Jacka Sparrowa (a przynajmniej nie takiego, którego gra Johnny Depp). Będzie to oznaczało pewne zamknięcie ważnego okresu i skoro nie wiadomo, co w gruncie rzeczy dostaniemy w kinach, trzymajmy się tego, że pojawiło się pięć odsłon.

Pirates of the Caribbean - najlepsze filmy na kwarantannę

Marvel Cinematic Universe (2008-) – TOP 8 – Najlepsze filmy na kwarantannę

Choć ta pozycja to nie do końca seria filmów, a całe uniwersum (nieco jak w przypadku X-Menów), to po prostu należy o niej tu wspomnieć – choćby za sam wpływ, jaki miała na obecny status filmów kinowych. Do tej pory pojawiły się aż 23 (mniej lub bardziej) powiązane ze sobą produkcje spod szyldu  MCU, a kolejne są już planowane. Dostaniemy przecież jeszcze całe mnóstwo pozycji pełnometrażowych, a już w styczniu także pierwszy serial. Zdecydowanie będzie przy czym spędzać czas.

MCU - najlepsze filmy na kwarantannę

Rocky (1976 – 2006) – TOP 7 – Najlepsze filmy na kwarantannę

Cudowna opowieść o boksie, przyjaźni, miłości i życiowej motywacji. Historia o tym, jak ciężką pracą można dojść na sam szczyt i swoiste opus magnum Sylvestra Stallone – zarówno pod kątem aktorstwa, jak i reżyserii. Oczywiście warto wspomnieć, że od momentu zakończenia, dostaliśmy dwa spin-offy w postaci filmów „Creed” i „Creed II”, więc jeśli spodobają Wam się oryginały, to i nieco nowsze dzieła powinny przypaść do gustu.

Rocky - najlepsze filmy na kwarantannę

Fast & Furious (2001-) – TOP 6 – Najlepsze filmy na kwarantannę

Chyba nikt nie przewidziałby na początku XXI wieku, że seria o nielegalnych wyścigach samochodowych pójdzie w takim kierunku. Z driftu w ciemnych uliczkach, przeszliśmy na etap walki z czołgami, łodziami podwodnymi i czymś na wzór androidów pod postacią motorów. Co jednak na swój sposób świetne, czekają nas jeszcze przynajmniej 3-4 filmy z serii, a już wiemy, że Toretto z ekipą wylecą w kosmos. Poprzeczka zawieszana jest coraz wyżej. Warto jednak sprawdzić.

Fast & Furious - najlepsze filmy na kwarantannę

Lord of The Rings (2001 – 2003) – TOP 5 – Najlepsze filmy na kwarantannę

Jedna z najpopularniejszych ekranizacji i jednocześnie trylogia, która wyznaczyła nowe standardy dla całego kina. Cudowne opowieści drogi, które nawet dziś zdają się wyjątkowo świeże. Widoki, motywy bohaterów oraz same sceny walk – wszystko to zagrało na najwyższym poziomie i nawet jeśli nie każda produkcja możemy przypaść do gustu, to zdecydowanie warto ją obejrzeć. Nawet jeśli czytało się książki, filmy wciąż potrafią zaskoczyć!

Lord of The Rings - najlepsze filmy na kwarantannę

John Wick (2014-) – TOP 4 – Najlepsze filmy na kwarantannę

Jeśli wspomniane wcześniej „Mission: Impossible” nie zaspokoiłoby Waszego popytu na kino akcji, to jest jeszcze Keanu Reeves, który wchodząc w buty tytułowego Johna Wicka, spokojnie to zrobi. Genialny filmy, które ponownie wyniosły aktora na szczyt Hollywood i historia, która będzie ciągnęła się jeszcze całkiem długo – na pewno powstanie czwarta odsłona.

John Wick - najlepsze filmy na kwarantannę

Harry Potter (2001 – 2011) – TOP 3 – Najlepsze filmy na kwarantannę

Aktorską adaptację przygód Harry’ego Pottera mogliśmy obserwować przez równo dekadę. I była to często jazda bez trzymanki. Trzeba przyznać, że stosunkowo dobrze udało się odwzorować to, co przyszło nam swego czasu czytać w książkach J. K. Rowling, a dzięki kinowym debiutom, to konkretne uniwersum świata czarodziejów jest dziś jedną z największych marek w popkulturze.

Harry Potter - najlepsze filmy na kwarantannę

James Bond (1962-) – TOP 2 – Najlepsze filmy na kwarantannę

Tu ponownie pozwoliłem sobie na małą, subiektywną zmianę. Nie mówimy bowiem o pewnym zawiązanym uniwersum, a właściwie marce, która jest z nami od prawie sześćdziesięciu lat. Już w przyszłym roku zobaczymy ostatni film z Danielem Craigiem, a chwilę potem zacznie się nowe rozdanie z kolejnym brytyjskim aktorem! Jest na co czekać.

James Bond - najlepsze filmy na kwarantannę

Gwiezdne Wojny (1977 – 2019) – TOP 1 – Najlepsze filmy na kwarantannę

Jeśli wciąż nie mieliście okazji oglądać dziewięciu filmów z serii „Star Wars”, to najwyższy czas nadrobić zaległości. Nawet produkcje sprzed ponad czterech dekad bronią się konkretnymi elementami i świeżością produkcji. Czasem mam wręcz wrażenie, że starzeją się, jak wino. Zdecydowanie warto poświęcić długie godziny na nadrobienie całej serii pozycji pełnometrażowych – później pamiętajcie także o spin-offach i serialach!

Star Wars - najlepsze filmy na kwarantannę

Najlepsze filmy na kwarantannę - Podsumowanie

Mam nadzieję, że wśród powyższych propozycji, znajdziecie filmy na kwarantannę, które okażą się dla Was idealnie. Jak wspomniałem na początku, postawiłem na sagi filmowe, aby zajmowały Wam jeszcze więcej domowego czasu, a ewentualna izolacja przebiegała znacznie szybciej, niż w rzeczywistości.

Warto dla jasności napisać jeszcze, że w rankingu filmów na kwarantannę chciałem zamieścić wyłącznie dzieła, które będą miały przynajmniej cztery odsłony – wyjątkiem były trylogie Hobbita oraz Władcy Pierścieni, które są wybitnie długie i właściwie nie byłoby problemu zrobić z nich tetralogii. Niemniej, mam nadzieję, że zachęciliśmy Was, aby sprawdzić którąś z powyższych serii!

Tagi: filmy MCU ranking sagi filmowe