Najlepsze gry strategiczne - TOP 12. Ranking gier strategicznych

Najlepsze gry strategiczne - TOP 12. Ranking gier strategicznych

Kajetan Węsierski | 07.11.2020, 14:00

Gry strategiczne to gatunek, który jest wyjątkowo rozbudowany. Z racji, że można znaleźć produkcje lepsze i gorsze, przygotowaliśmy dla Was ranking gier strategicznych, w którym znajdziecie dwanaście różnych pozycji. Zdecydowanie warto się z nimi zapoznać, albowiem jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie. Najlepsze gry strategiczne to zabawa na setki godzin, gdy tylko wciągniecie się w to, co przygotowali twórcy. Koniecznie rzućcie okiem, jakie wytypowaliśmy, jako te, które zdecydowanie trzeba sprawdzić.

Gry strategiczne to ta nietypowa nisza, która cały czas zdaje się rozwijana, choć przez swój wysoki poziom trudności oraz podobnież wysoki próg wejścia, wciąż nie jest w stanie przebić się do najszerszego grona odbiorców. Mimo wszystko są to bez dwóch zdań produkcje, które po prostu warto poznać – choćby dać im szansę, bo oferują zabawę na setki, a nawet tysiące długich godzin. I to w trybie dla pojedynczego gracza.

Z tego względu przyjrzymy się dziś zestawieniu, w którym pojawią się najlepsze gry strategiczne! Tytułów należących do tego gatunku pojawiało się przez ostatnie kilka dekad bardzo dużo. I, jak wszędzie, mieliśmy pozycje lepsze oraz gorsze. Aby ułatwić Wam znalezienie odpowiedniej pozycji dla siebie, przygotowaliśmy tę listę.  
Oczywiście czekamy na Wasze propozycje projektów, które Wy zakwalifikowalibyście do rankingu gier strategicznych.

Dajcie znać w komentarzach, przy których spędziliście najwięcej godzin i które zapamiętaliście najlepiej. Może na jakąś pozycję wciąż czekacie? Tymczasem przejdźmy do zestawienia!

Zobacz także: Najlepsze gry ekonomiczne

Hearts of Iron IV (2016) – TOP 12 – Najlepsze gry strategiczne

Początek zestawienia to świetna drugowojenna produkcja od Paradox Interactive, która debiutowała zaledwie cztery lata temu. Seria była początkowo zaledwie spin-offem dla głośnego Europa Universalis, ale bardzo szybko podbiła serca fanów i zaczęła iść własną ścieżką. Całość rozgrywa się w latach 1936-1948, a my na własną rękę możemy w wybrany sposób rozegrać największy konflikt w dziejach ludzkości. Świetna zabawa, choć bynajmniej nie jest łatwa!

Hearts of Iron IV - najlepsze gry strategiczne

Command & Conquer (1995) – TOP 11 – Najlepsze gry strategiczne

Najstarsza pozycja na liście, ale musiała się tu znaleźć. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych gier gatunku, która przedstawia nam alternatywną, wojenną codzienność. Za odsłonę odpowiada Westwood Studios i przy pomocy tego tytułu na zawsze zapisali się na kartach historii branży gier wideo. Założenia są proste – budujemy bazę, wydajemy rozkazy, zbieramy surowce i... walczymy!

Command & Conquer - najlepsze gry strategiczne

Europa Universalis 4 (2013) – TOP 10 – Najlepsze gry strategiczne

Pierwszą dziesiątkę otwiera czwarta odsłona popularnego cyklu od studia Paradox. Założenie jest proste i kompletnie nie odbiega od tego, które znamy z poprzednich odsłon – wcielamy się w rolę władcy i na przestrzeni prawie czterech wieków kierujemy wybraną przez nas nacją – tych do wyboru jest aż 250, więc mamy w czym przebierać. Wszystko utrudnione jest przez liczne sprawy, którymi musimy zarządzać. Trzeba się wręcz dwoić i troić.

Europa Universalis 4 - najlepsze gry strategiczne

Homeworld (1999) – TOP 9 – Najlepsze gry strategiczne

Kultowy już RTS od Relic Entertainment kończył w ubiegłym roku 20 lat. Wszystko rozgrywa się w futurystycznym świecie, gdzie przemierzając przestrzeń kosmiczną, obserwujemy i kierujemy losami ludzkiej rasy zwanej „Kushan”, zamieszkującej odległą, pustynną planetę. Całość była wyjątkowo wymagająca, ale zdecydowanie warto było nauczyć się wszystkich elementów, by lepiej odnaleźć się w galaktycznym uniwersum science fiction.

Homeworld - najlepsze gry strategiczne

Company of Heroes (2006) – TOP 8 – Najlepsze gry strategiczne

To jeden z tych tytułów wojennych, które kojarzą nawet gracze niekoniecznie związani z projektami strategicznymi. Company of Heroes rozpoczyna się lądowaniem w Normandii i jest to jedna z tych scen, które w grach wideo zapamiętam na zawsze. Cudowna pozycja, która do dziś świetnie się broni. Co ważne, można ją od tego roku sprawdzać także na Androidzie i urządzeniach z iOS.

Company of Heroes - najlepsze gry strategiczne

Total War: Shogun 2 (2011) – TOP 7 – Najlepsze gry strategiczne

Siódma odsłona doskonałego cyklu od Creative Assembly była według wielu najlepszą – osobiście muszę przyznać, że ciężko mi się z tym spierać. Powrót do korzeni serii, a więc średniowiecznej Japonii, okazał się strzałem w dziesiątkę i czymś, czego fani po prostu potrzebowali. Genialnym rozwiązaniem okazało się także połączenie strategii turowej z walkami na wielką skalę, które toczyliśmy w formule RTS. Wybieraliśmy klan, rodzaj kampanii i... Start, ruszaliśmy na podbój.

Total War: Shogun 2 - najlepsze gry strategiczne

Crusader Kings III (2020) – TOP 6 – Najlepsze gry strategiczne

Świeżutki tytuł, który debiutował zaledwie dwa miesiące temu! Trzeciej odsłony serii Crusader Kings wyczekiwali wszyscy, którzy choć przez moment mieli do czynienia z poprzedniczkami. Paradox Interactive wie, czego oczekują gracze i kolejny raz to udowodnili. W grze wcielamy się we władcę średniowiecznej dynastii, którą prowadzimy przez kolejne wieki, budując jej potęgę i powiększając wpływy na resztę wirtualnego świata na bardzo przejrzystej mapie.

Crusader Kings III - najlepsze gry strategiczne

Factorio (2020) – TOP 5 – Najlepsze gry strategiczne

Muszę przyznać, że osobiście nie obserwowałem rozwoju tej gry. Pamiętam, że kilka lat temu coś się o niej mówiło, ale potem ucichło – aż do tego roku. Wszystko za sprawą pełnoprawnej premiery, która wieńczyła prawie dekadę prac nad grą, aby doprowadzić ją do punktu, w którym znajduje się obecnie. To jedyny typ strategii ekonomicznej, który znalazł się w zestawieniu, ale uważam, że błędem byłoby go tu pominąć. Założenia są pozornie proste – zarządzamy fabryką na obcej planecie. I dodam, że paradoksalnie jedyną prostą rzeczą, są właśnie pozorne założenia.

Factorio - najlepsze gry strategiczne

Age of Empires II: The Age of Kings (1999) – TOP 4 – Najlepsze gry strategiczne

Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nigdy nie zagrał w ani jedną odsłonę niezwykle popularnej serii od Ensemble Studios! Nie wierzę, że jest wiele takich osób. Dla mnie to ogromna dawka sentymentu, niezliczone godziny przy komputerze i setki stron poradników, jak najlepiej rozwijać każdą z kilkunastu dostępnych cywilizacji. Cudowna i niezwykle rozbudowana gra, w którą warto zagrać nawet dziś – zwłaszcza że kilka lat temu wydano odświeżoną wersję.

Age of Empires II: The Age of Kings - najlepsze gry strategiczne

Starcraft II: Wings of Liberty (2010) – TOP 3 – Najlepsze gry strategiczne

To już dekada, odkąd Blizzard zdecydował się wydać kontynuację swojego największego science fiction w konwencji RTS. Zdecydowano się wydać grę w formie trzech epizodów, a rzeczony „Wings of Liberty” jest pierwszym z nich. Tu dane nam było sterować Terranami i to w moim odczuciu stawia debiutancką część przed innymi – akcja Zergów oraz Protossów nie była już tak interesująca (choć wciąż wypadały genialnie). Zdecydowanie trzeba zagrać, nawet dziś.

Starcraft II: Wings of Liberty - najlepsze gry strategiczne

Heroes of Might and Magic III (1999) – TOP 2 – Najlepsze gry strategiczne   

Tak, “trzecie hirołsy” to zdecydowanie jeden z tych tytułów, które wywołują najwięcej nostalgii u graczy. Zgrabne połączenie strategii i elementów fantasy sprawiło, że dostaliśmy jedną z najlepszych gier w historii. „Turówka”  od New World Computing oferuje nam niezwykle ciekawy pojedynek ze złem, który w swoich czasach na nowo zdefiniował to, co można przedstawiać w tego typu produkcjach. Implementacja eksplorowania mapy Erathii była prawdziwym „game changerem” i czymś, co wiele osób chętnie robi nawet dziś.

Heroes of Might and Magic III - najlepsze gry strategiczne

Sid Meier’s Civilization IV (2005) – TOP 1 – Najlepsze gry strategiczne

Wiem, że od momentu premiery „czwórki”, debiutowały już dwie kolejne odsłony. Żadna jednak nie przyniosła mi tyle frajdy, co właśnie ta wydana 15 lat temu. Turowa gra strategiczna pochłaniała mnie i moich kumpli na długie, wielogodzinne batalie. Firaxis Games stworzyło dzieło, do którego wraca się nawet dziś i bez wątpienia ścisłą czołówkę gier strategicznych, jakie kiedykolwiek debiutowały w branży. To jeden z tych tytułów, które po prostu trzeba sprawdzić.

Sid Meier’s Civilization IV - najlepsze gry strategiczne

Najlepsze gry strategiczne – podsumowanie

Przebrnęliśmy przez nasz ranking gier strategicznych i mam nadzieję, że każdy znalazł tam coś dla siebie. Wśród dziesięciu pozycji starałem się zawrzeć kilka różnych podgatunków – stategie turowe, ekonimiczne, RTS’y... W ciągu ostatnich dekad pojawiało się tego naprawdę sporo, a wiele zwyczajnie nie zmieściło się na powyższej liście.

Z tego względu raz jeszcze zachęcam do podawania swoich faworytów w sekcji komentarzy. Jestem przekonany, że znajdzie się wiele tytułów, które spokojnie mogłyby być uznane za najlepsze gry strategiczne. Choć są to projekty dla konkretnych odbiorców, to może w nie grać absolutnie każdy. I to jest piękne.