Corsair HS75 XB – recenzja sprzętu. Headset z Dolby Atmos dla Xbox One i Xbox Series X|S

Corsair HS75 XB – recenzja sprzętu. Headset z Dolby Atmos dla Xbox One i Xbox Series X|S

Wojciech Gruszczyk | 22.10.2020, 15:00

Jeszcze przed startem next-genów Corsair dostarczyło do naszej redakcji pierwszy headset przygotowany z myślą o aktualnej i następnej generacji Xboksów. Tym razem firma stawia na pełne wsparcie Dolby Atmos , które idzie w parze z własnymi, sprawdzonymi rozwiązaniami. Jak sprawdza się Corsair HS75 XB? Zapraszamy na recenzję.

Przed premierą Xboksa One X nasza redakcja została zaproszona na specjalny pokaz Microsoftu prezentujący wsparcie Dolby Atmos w odpicowanej konsoli Amerykanów. Wydarzenie było interesujące, gdyż dziennikarze zostali ulokowani w pokoju, którego wszystkie ściany były otoczone ekranami. Miało to na celu wywołanie intrygującego efektu – firma pokazywała przemieszczającą się miedzy telewizorami piłkę, a wraz z nią podążał dźwięk zagwarantowany przez firmę Dolby. To ciekawe doświadczenie miało na celu zaprezentowanie możliwości promowanej technologii i wywarło na uczestnikach spore wrażenie. I choć technologia ma już swoje lata, Xbox Series X|S będą pierwszymi i jedynymi konsolami, które otrzymają wsparcie Dolby Vision oraz Dolby Atmos, więc gracze mogą liczyć na kilka dopieszczonych wizualnie i dźwiękowo produkcji.

Wspominam o tym nie bez powodu, ponieważ Korsarze próbują wykorzystać nadarzającą się okazję, dzięki czemu my od kilku dni możemy testować najnowszy headset amerykańskiej firmy – sprzęt przygotowany dla dwóch generacji Xboksów otrzymał wsparcie Dolby Atmos. Już na wstępie mogę powiedzieć jedno: recenzowany Corsair HS75 XB zadowoli wiernych fanów amerykańskiej korporacji.

Corsair HS75 XB pod względem designu to znane i cenione rozwiązanie

Corsair HS75 XB – recenzja sprzętu. Headset z Dolby Atmos dla Xbox One i Xbox Series X|S

Corsair HS75 XB oferuje sprawdzoną bryłę, którą dobrze będą kojarzyć gracze korzystający między innymi z Corsair HS70 PRO. Producent oferuje wykonane z miękkiego tworzywa duże słuchawki, których muszle zostały podkreślone przez metalowe, tym razem białe, kratki. Rozwiązanie stanowi ciekawe zestawienie różnych materiałów, obok których pojawia się metalowy początek pałąka – ten ponownie rozchodzi się na połowę słuchawki, by podkreślić wygląd całych słuchawek, a też pozytywnie wpłynąć na wygodę. Górna część konstrukcji została już wykończona skórą, a od wewnętrznej strony zastosowano miękką gąbkę – ta zapamiętuje ułożenie ciała i dostosowuje się do głowy. Cała konstrukcja nie wyróżnia się znacząco na tle poprzednich modeli Korsarzy, co nie jest specjalnie zaskakujące, ponieważ producent ponownie zapewnił bardzo lekki i wygodny sprzęt. Podczas najdłuższej sesji spędziłem przy konsoli 9 godzin i nie odczuwałem jakichkolwiek ucisków, a także nie miałem problemu z ciepłem. Na plus na pewno trzeba zaliczyć ponownie wykorzystanie skóry i delikatnej pianki na obu muszlach – takie połączenie sprawia, że w moim przypadku nawet długie sesje nie były zakończone nieprzyjemnym nagrzaniem głowy. Materiał jest na tyle przewiewny, że pomimo mocnego przylegania słuchawek do głowy (jest ośmiopunktowa regulacja), nie odczuwałem żadnego dyskomfortu.

Na lewej słuchawce znalazła się rolka do regulacji głośności, przycisk wyciszenia mikrofonu, port USB do ładowania sprzętu (w zestawie znajduje się 1,8 metrowy kabel) oraz wyciągany majk – ponownie, gdy tylko nie korzystamy z urządzenia możemy wykorzystać niespecjalnie wyglądającą i odstającą gumę. Po drugiej stronie znalazł się suwak do kontrolowania głosu lub czasu, przycisk do włączenia lub podłączenia headsetu. W recenzowanym Corsair HS75 XB producent korzysta ze znanych rozwiązań, a ja szybko przystosowałem się do łatwej regulacji dźwięku czy też wybierania odpowiedniego kanału do rozmowy lub rozgrywki. Mówiąc o konstrukcji, warto podkreślić, że produkt jest bardzo trwały – na uwagę ponownie zasługuje metalowy pałąk, który spaja cały zestaw i nadaje urządzeniu odpowiedniego charakteru.

Firma nie zapomniała o przyjemnych dla oka akcentach. Na górnej części pałąka znalazł się zgrabny napis „Corsair”, a na boku wyszczególniona została nazwa modelu „75XB”. Nie jest to nic nadzwyczajnego, ale muszę podkreślić, że spodobała mi się prosta i spokojna stylistyka Corsair HS75 XB. Nie znajdziecie tutaj żadnych wodotrysków i niepotrzebnych świecidełek. Producent oferuje bezprzewodową rozgrywkę (18-20 godzin na jednym ładowaniu), więc nie mogliśmy liczyć na dodatkowe efekty, które wpłynęłyby na działanie akumulatora, co jest oczywiście sensownym rozwiązaniem.

Corsair HS75 XB to oficjalny headset dla Xboksów Series X|S, Xboksa One i... PC?

Corsair HS75 XB – recenzja sprzętu. Headset z Dolby Atmos dla Xbox One i Xbox Series X|S

Nie będę przy tym ukrywał mojego zaskoczenia, gdy Corsair wysłał do naszej redakcji ten sprzęt, a już samo pudełko zdradza jedno – słuchawki zostały przygotowane z myślą o Xboksach Series X|S oraz Xboksie One. Urządzenie nie korzysta z jakiegokolwiek adaptera podczas pracy z konsolami Microsoftu, a by z niego skorzystać po prostu wystarczy przytrzymać przycisk na słuchawkach oraz włączyć bezprzewodowe parowanie na Xboksie.

Czegoś tutaj zabrakło? I tak, i nie. Firma nie wspomina o rozgrywce na PC, choć istnieje oczywiście taka opcja. Sytuacja jest jednak o tyle zaskakująca, że Corsair HS75 XB nie podłączymy za pomocą kabla do PC – w tym wypadku niezbędne jest posiadanie odpowiedniego adaptera, który nie został dołączony do zestawu. W rezultacie, podczas testów skupiłem się wyłącznie na sprzęcie Microsoftu i pragnę podkreślić, że klient, sięgając w sklepie po pudełko, otrzyma headset wyłącznie do Xboksa Series X, Xboksa Series S oraz Xboksa One. Nie zrozumcie źle moich intencji i podkreślenia tego faktu, jednak zazwyczaj korporacje oferują również proste podłączenie pod PC, tymczasem w tym wypadku musimy dokupić adapter.

Corsair HS75 XB potrzebuje do współpracy odpowiednich gier...

...i z jednej strony nie jest to zupełnie zaskakujące. Recenzowany Corsair HS75 XB jest pierwszym urządzeniem korporacji, która nie tylko skupia się na dwóch generacjach Xboksa, ale oferuje również wsparcie Dolby Atmos. Na początku klienci są zachęcani do pobrania bezpłatnej aplikacji ze sklepu Microsoftu, którą możemy wykorzystywać za darmo przez tydzień – warto sprawdzić kilka materiałów oferowanych przez Dolby, ponieważ one dobitnie pokazują, jakie doznania zapewni nam technologia w grach. Kilka "pokazówek", zwiastunów gier oraz filmów skłoniło mnie, by jak najszybciej wskoczyć na arenę następnych produkcji.

Trzeba jednak pamiętać, że Dolby Atmos musi zostać zaimplementowane do gry, by móc w pełni korzystać z tego dobrodziejstwa. Już teraz dopracowany dźwięk pojawił się między innymi w Gears 5, Call of Duty: Warzone, Ori and the Will of the Wisps czy też Forzie Horizon 4. Liczba produkcji jasno dała mi do zrozumienia, że na poznanie największego uroku propozycji przyjdzie jeszcze czas. Gdy na rynku pojawi się znacznie więcej gier wspierających technologię, gracze będą mogli dosłownie zanurzyć się w nowych światach – na liście nie brakuje Cyberpunka 2077 i szczerze mówiąc nie mogę się doczekać, by sprawdzić, jak Corsair HS75 XB poradzi sobie z tętniącym życiem Night City.

Corsair HS75 XB oferuje dźwięk, który chcesz usłyszeć

Corsair HS75 XB – recenzja sprzętu. Headset z Dolby Atmos dla Xbox One i Xbox Series X|S

Odpowiednia gra zapewni nam wyjątkowe doznania. Recenzowany Corsair HS75 XB został wyposażony w stworzone na zamówienie, wysokiej jakości 50 mm neodymowe przetwoniki, które oferują fantastyczny dźwięk w grach. By dokładnie zrozumieć, jak działa Dolby Atmos i jaki efekt projektantom udało się uzyskać, trzeba to po prostu poczuć na głowie.

Podczas biegania po mapie w Gears 5 słyszałem niemal każdą postać, która zbliżała się do mnie o krok lub przechodziła obok mojego bohatera – nawet jeśli nie mogłem jej zobaczyć. Dzięki technologii bardzo łatwo można poczuć, z której strony nadlatują strzały, wybuchy są wyraźnie podkręcone i odczuwalne – głośniki mnie pozytywnie zaskoczyły, gdyż bas jest mocno wyczuwalny, a każdy wybuch został kapitalnie zaakcentowany. W trakcie rozgrywki złapałem się nawet na tym, że potrafiłem ocenić, gdzie dokładnie na mapie znajdują się przeciwnicy – oczywiście, potrzebna jest tutaj dobra znajomość lokacji, ale gdy zdajemy sobie sprawę, w którym miejscu ktoś „przyklei” się do bandy, określenie położenia jest proste. Trudno też zaskoczyć gracza, który korzysta z Dolby Atmos, ponieważ headset potrafi ostrzec przed zbliżającym się wrogiem.

Mimo to najlepszy efekt usłyszałem w zupełnie innej grze: Ori and the Will of the Wisps zachwyca oprawą, ale potrafi także zauroczyć udźwiękowieniem. W przypadku rozgrywki na Corsair HS75 XB czułem, jak postać delikatnie porusza się po trawie, słyszałem każdy skok czy uchwycenie się poszczególnych elementów lokacji. Twórcom bardzo dobrze udało się zaakcentować wszystkie ruchy głównego bohatera podczas walki, a niespodziewanie odczujemy także wszystkie efekty wiatru. Dzięki zastosowanej technologii mamy wrażenie, że podmuchy powietrza są tuż obok naszej głowy – może brzmieć to dziwnie, ale podczas dynamicznego pokonywania terenów w Ori, często natkniemy się na drobne elementy, które poprzez tworzony dźwięk podkręcą nasze wrażenia.

Corsair HS75 XB sprawia, że jesteś w środku akcji

Corsair HS75 XB – recenzja sprzętu. Headset z Dolby Atmos dla Xbox One i Xbox Series X|S

Mam jednak pełną świadomość, że efekt będzie różny i zależy w istotny sposób od pracy deweloperów. W Call of Duty: Warzone dzieje się czasami tak wiele, że naprawdę trudno móc wczuć się w samą akcję i wsłuchiwać się w ruchy przeciwników. Tutaj propozycja sprawdza się przykładowo w budynkach, gdzie faktycznie możemy określić położenie rywala i jego podejście nie było dla mnie zaskoczeniem. W tym wypadku dźwięk jednak nie zrobił na mnie tak dużego wrażenia, jak we wcześniej wspomnianych tytułach. Dolby Atmos przyjemnie sprawdza się także przykładowo w Forzie Horizon 4, w której słyszymy odległość nadjeżdżających samochodów – deweloperzy z Playground Games zadbali o naprawdę dopracowane udźwiękowienie festiwalu, ale mam wrażenie, że w niektórych momentach zespół mógłby podkręcić wrażenia.

Corsair HS75 XB oferuje pozytywne wrażenia podczas oglądania filmów – pamiętajcie, że musimy posiadać w bibliotece produkcję oferującą odpowiedni dźwięk, choć na pewno warto również sprawdzić materiały zamieszczone w aplikacji Dolby Atmos, która pozwala wypróbować możliwości technologii. Tutaj podobnie jak w przypadku wspomnianego na wstępie pokazu Microsoftu sprawdzimy dźwięk przemieszczającej się kuli. Polecam też włączyć materiały przyrodnicze oferujące wsparcie Dolby Atmos – to zupełnie zmienia perspektywę przeżywania produkcji. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku słuchania muzyki, ponieważ aktualnie technologia współpracuje z dwoma aplikacjami (Tidal, Amazon Music HD), których nie mogłem sprawdzić na Xboksie.

W recenzowanym Corsair HS75 XB nie zabrakło dopracowanego, jednokierunkowego mikrofonu, który jednak jest już standardem w przypadku urządzeń Corsair. Sprzęt świetnie wyłapuje głos gracza (w trakcie testów nie otrzymałem informacji o problemach z odbiorem informacji), a producent zadbał o bardzo dobrą redukcję szumów, tak by podczas rozgrywki partnerzy słyszeli wyłącznie głos użytkownika

Corsair HS75 XB zmienia doświadczenie, ale potrzebne są odpowiednie treści

Corsair HS75 XB – recenzja sprzętu. Headset z Dolby Atmos dla Xbox One i Xbox Series X|S

Po podłączeniu Corsair HS75 XB niezbędne jest pobranie bezpłatnej aplikacji Dolby Access, ale nie musicie się martwić o opłaty – firma potwierdziła mi, że wystarczy po prostu uruchomić program, a wsparcie zostanie włączone. Polecam mimo wszystko sprawdzić 7-dniowy, bezpłatny dostęp do samego programu, gdzie znajdziecie kilka próbek głosów. Już kilkuminutowe demonstracje prezentują ogromny potencjał drzemiący w Dolby Atmos.

Recenzowany Corsair HS75 XB w znakomicie wprowadza Dolby Atmos do gier, ale trzeba mieć świadomość, że sporo w tym wypadku zależy od samych produkcji. Lista jest wciąż krótka, jednak odnoszę wrażenie, że współpraca Dolby z Microsoftem to dopiero początek, a w przyszłości wiele tytułów zaoferuje nam nową jakość dźwięku. Już wkrótce z propozycji skorzysta między innymi Cyberpunk 2077.

Corsair HS75 XB został od podstaw stworzony dla Xboksa Series X, Xboksa Series S i Xboksa One, ale niestety przejściówkę do PC musimy dokupić. Ze względu na wygodę, wykorzystanie niezwykle solidnych materiałów oraz wsparcie Dolby Atmos, to słuchawki warte uwagi. Trzeba jednak mieć świadomość, że niezbędne są odpowiednie gry. Te oferujące technologię już otwierają przed graczem cały wachlarz nowych doznań, a mam wrażenie, że najlepsze dopiero przed nami.

Corsair HS75 XB został wyceniony na 779,99 zł.

cropper