Stare jak świat gry na PC, które wciąż są aktualizowane

Stare jak świat gry na PC, które wciąż są aktualizowane

Mateusz Wróbel | 11.01.2020, 13:00

Poniżej przedstawiamy dziewięć ponad dwudziestoletnich gier, które mimo swoich lat, nadal są aktualizowane o nową zawartość. 

Cykl życia gry nie jest łatwy do przewidzenia - zazwyczaj zakłada się z góry, że gra będzie wspierana kilkadziesiąt miesięcy po premierze, po czym wszystkie siły danego studia zostaną skierowane do pracy nad nowym projektem. Czasami jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem - jedna produkcja może nie osiągnąć pierwotnych założeń, a z kolei druga gra może przekroczyć założenia twórców. Dzisiaj zajmiemy się drugą opcją, czyli grami, w które nadal grają ludzie i które nadal są aktualizowane o nową zawartość. Poniżej możecie przeczytać o dziewięciu ponad dwudziestoletnich tytułach, które przetrwały dłużej, niż na pewno zakładano.

Dalsza część tekstu pod wideo

NetHack

NetHack to produkcja, która ujrzała światło dzienne w 1987 roku - prosta graficznie gra zmuszała graczy do myślenia - stary tytuł był obfity w trudne mechaniki, wymagające ostrożnego podejmowania decyzji. Najnowsza aktualizacja została dodana w kwietniu 2018 roku i nic nie wskazuje na to, aby był to ostatni update. NetHack jest grą, która generuje mapy losowo - każda rozgrywka ma zaoferować nowe wrażenia. W produkcję możecie zagrać po kliknięciu tutaj.

Ultima Online

Ultima Online to gra komputerowa typu MMORPG, która została oficjalnie wydana na rynek w 1997 roku. Fantastyczna produkcja nastawiona na potyczki sieciowe przyciągnęła aż 100 tysięcy graczy do 1998 roku, co pozwoliło deweloperom ze studia Origins Systems ustanowić nowy rekord. Podczas rozgrywki możemy atakować innych graczy, grabić ich posiadłości czy też rozszerzać swoje wpływy na rynku. Produkcja została pokochana przez graczy na całym świecie, a jej twórcy nie zapominają o aktualizowaniu swojego hitu - ostatni update zawitał na serwerach w czerwcu poprzedniego roku.

Gemstone IV

Gemstone IV zadebiutował na rynku w 1988 roku i jest to najprawdopodobniej najstarsza gra MMORPG, która żyje. Produkcja wciąż jest rozwijana - deweloperzy dodają nowe historie oraz bohaterów, dzięki czemu do gry bardzo często powracają fani. Ostatnia aktualizacja została wdrożona w czerwcu poprzedniego roku. Co ciekawe, jeśli chcemy zagrać w ową grę, musimy płacić miesięcznie 15 dolarów za wersję Standard, w której widnieje sklep z mikropłatnościami, lub też zapłacić 25 dolarów za wersję Premium, w której posiadamy wszelkie przedmioty, które kiedykolwiek zostały dodane do tytułu. Według obliczeń, fani, którzy są związani z grą od premiery, wydali już 9 tysięcy dolarów.

UnReal World

UnReald World to gra typu roguelike RPG, w której za każdym razem mierzymy się z innymi potworami w różnych lokacjach. Gracze muszą zadbać o swoją postać, aby przetrwać w trudnych warunkach. Musimy wytwarzać przedmioty, łowić ryby, pić czy też budować. Produkcja przypomina trochę obecne gry survivalowe, takie jak The Forest oraz Rust. Gra została wydana w 1992 roku, a ostatnia aktualizacja zawitała na serwerach w lipcu poprzedniego roku. Co ciekawe, ponad trzy lata temu, grę dodano na Steama.

Genesis

Genesis to tekstowa gra przygodowa, która zadebiutowała na rynku w 1989 roku. Produkcja została stworzona oraz wydana przez malutki, ale ambitny zespół, składający się z kilku osób uczęszczających do Uniwersytetu szwedzkiego. Młodzi deweloperzy nie spodziewali się takiego ogromnego odzewu - świat gry uległ wielkim przebudowom - z jednego lądu powstał ogromny świat, w którym znalazły się nawet kontynenty. Gracze muszą ze sobą współpracować, aby przeżyć - w grze jest dostępne kilkadziesiąt gildii, które mogą walczyć o swoje tereny oraz przedmioty. W produkcję możecie zagrać po kliknięciu tutaj

Stare jak świat gry na PC, które wciąż są aktualizowane

Kingdom of Drakkar

Kingdom of Drakkar rozpoczął swój żywot jako gra tekstowa - pod naciskiem fanów, deweloperzy odpowiadający za tytuł przekształcili ostatecznie produkcję w graficzną grę RPG. Pierwotnie, gra miała nazywać się Realm - jej pierwsza wersja została wydana w 1984 roku - po pierwszych większych zmianach, tytuł w 1989 roku zmieniono na Kingdom of Drakkar. Główny twórca produkcji, Brad Lineberger, nadal pracuje nad grą dostarczając fanom nowej zawartości - ostatnia aktualizacja została udostępniona w czerwcu poprzedniego roku. W grę możecie zagrać po kliknięciu tutaj.

Utopia

Utopia to tekstowa gra strategiczna oparta na fantasy. Gracze przejmują kontrolę nad swoim królestwem, w którym muszą budować nowe drogi, farmy, szkolić żołnierzy i poszerzać tereny. Główną atrakcją są wojny z innymi królestwami, które trwają około 10-12 tygodni w czasie rzeczywistym. Aby wygrać, musimy posiadać przede wszystkim więcej wyszkolonych żołnierzy, ale trzeba pamiętać, że głównym aspektem rozgrywki są decyzje, które mogą przesądzić o wyniku wojny. Według statystyk, w grę gra obecnie około 3300 graczy. Gra została wydana w 1999 roku,a jej ostatnia aktualizacja ujrzała światło dzienne w kwietniu poprzedniego roku.

Stare jak świat gry na PC, które wciąż są aktualizowane

Starcraft

Starcraft to strategiczna gra czasu rzeczywistego, która jest najbardziej popularna w Korei - została wydana w 1998 roku, a ostatnie dwa lata były obfite w nowe aktualizacje, które nie tylko wprowadzały nową zawartość, ale przede wszystkim naprawiały błędy uniemożliwiające swobodną rozgrywkę. Mimo nowszych części wydanych przez Blizzarda, pierwsza odsłona serii jest nadal uważana przez niektórych za najbardziej interesującą odsłonę kultowej serii. 

Dwarf Fortess

Dwarf Fortess przez wielu nie jest uznawany za starą grę, ponieważ została ona publicznie udostępniona w 2006 roku - mimo to, niektóre osoby mogły grać w owy tytuł kilkanaście lat przed oficjalną premierą. Dwarf Fortess to jedna z najtrudniejszych gier wydanych do tej pory - produkcja posiada dwa tryby - jeden z nich to tryb Fortecy, a drugi tryb Przygody. W pierwszym z nich budujemy budynki, a w drugim zwiedzamy niezwykły otwarty świat oparty na systemie roguelike - za każdym razem będzie on losował nowe potwory oraz lokacje. 

źródło: pcgamer.com

Mateusz Wróbel Strona autora
Na pokładzie PPE od połowy 2019 roku. Wielki miłośnik gier wideo oraz Formuły 1, czasami zdarzy mu się sięgnąć również po jakiś serial. Uwielbia gry stawiające największy nacisk na emocjonalną, pełną zwrotów akcji fabułę i jest zdania, że Mass Effect to najlepsza trylogia, jaka kiedykolwiek powstała.
cropper