Stare gry na PC - Klasyki, które nie zostały zapomniane

Stare gry na PC - Klasyki, które nie zostały zapomniane

Igor Chrzanowski | 18.08.2019, 13:13

Nie od dziś wiadomo, że komputery osobiste rządzą polskim rynkiem gier wideo - tak było, jest i jeszcze długo będzie. Dziś zatem postanowiliśmy przypomnieć Wam 10 kultowych starszych gier, klasyków PC, z którymi spędzaliśmy całe dnie i noce.

Od wielu lat to właśnie pecety są dominującą platformą do grania w naszym pięknym kraju, dlatego większość z nas swego czasu zagrywała się w takie kultowe klasyki jak Diablo II, Twierdza, Gothic i inne dostępne wyłącznie na komputerach osobistych perełki. Dziś przypomnimy sobie 10 najciekawszych klasyków z PC z dawnych lat - przyjęliśmy przy tym dwa główne kryteria. Po pierwsze gra nie może być wydana później niż w 2004 roku, a do tego musi być dostępna tylko na pecety, więc hity pokroju Simsów i Half-Life'a nie zostały tu uwzględnione.

Twierdza Krzyżowiec - stare gry na PC

Pierwsza Twierdza była świetną strategią, jednakże to Krzyżowiec zasługuje na miano najlepszej części serii. Dosyć długa kampania fabularna pozwalała nam na nauczenie się podstawowych mechanik rozgrywki oraz przeżycie emocjonujących bitw w przeciwnikiem sterowanym przez komputer. Prawdziwa zabawa zaczynała się jednak dopiero przy meczach sieciowych bądź też lanowych, gdzie ścieraliśmy się z innymi graczami.

Diablo II - starsze gry na PC

Klasyk, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. O skali popularności drugiego Diablo niech świadczy chociażby to, że nawet te 20 lat po premierze, na serwerach gry wciąż można spotkać sporo Polaków. Co było główną zasługą sukcesu dzieła Blizzarda? Poza taką oczywistością jak rewelacyjna rozgrywka, świetną robotę robiło fenomenalne polskie tłumaczenie!

Heroes of Might and Magic III - stare gry na PC

Popularne "Hirołsy" są dla staromodnych pececiarzy niczym Święty Graal - istne arcydzieło, którego świetności nie przebiła do dziś żadna inna odsłona serii, ani żaden inny reprezentant tegoż gatunku. Rewelacyjna rozgrywka, masa zawartości zarówno w podstawce jak i dodatkach, no i możliwość zabawy na zasadzie "gorących krzeseł" sprawiały, że wielu graczy zarywało całe nocki, byleby móc pograć wspólnie w trzecie HoMM. Co ciekawe, nawet teraz organizowane są w nich Mistrzostwa Polski.

Gothic - starsze gry na PC

Bezimienny więzień z Górniczej doliny zrobił istną furorę w naszym kraju i z miejsca stał się jednym z najpopularniejszych RPG-ów akcji w historii. Brudny, mroczny i bezlitosny świat karnej kolonii zawładnął sercami tych, którzy wymagali od gier czegoś więcej, niż kolorowej oprawy, prowadzenia za rączkę i baśniowych stworów. Gothic pokazał nam, że fabuła w fabularnej grze RPG nie musi opierać się na typowych schematach znanych z fantasy, a może podejść do tematu na swój własny, unikalny sposób. Kraina pełna rasowych zbrodniarzy, krętaczy, magów, groźnych orków i ześwirowanych wyznawców Śniącego, była pełna niebezpieczeństw na dosłownie każdym kroku.

Baldur's Gate - stare gry na PC

"Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę!". Sam ten jeden ikoniczny tekst może wywołać falę nostalgicznych wspomnień. Wrota Baldura były jednym z pierwszych zagranicznych cRPG-ów, które dostały pełną polską wersję językową, a odpowiedzialne za nią Start International Polska spisało się tak dobrze, że do dziś niewiele firm potrafi zrobić równie dobre lokalizacje!

Counter-Strike 1.6 - starsze gry na PC

Ah, któż z nas nie grał w klasycznego CS-a? Kafejki internetowe pękały w szwach od natłoku chętnych graczy, a domowe łącza neostrady uginały się od ciężaru przesyłanych danych. To właśnie CS 1.6 zbudował w naszym kraju podstawy sceny e-sportowej na PC i sprawił, że piersi gracze zaczęli poważnie myśleć o zawodowym graniu na turniejach. Gdyby nie ten tytuł, być może Polska nie byłaby takim potentatem na rynku e-sportu, jakim jest dziś.

Rome: Total War - stare gry na PC

Creative Assembly zaskarbiło sobie serca naszych rodaków za sprawą świetnego Shoguna, jednakże to właśnie Rome: Total War był tym tytułem, który rozpoczął istny szał na strategie od Brytyjczyków. Chyba każdy fan gatunku choć raz zapragnął zdobyć świat wcielając się w Juliuszów, Brutusów, czy też Scypionów. Realizm walk, przeskok w grafikę 3D, a także mnóstwo wiedzy historycznej jaką dawała przygoda z grą CA, nadały jej zasłużony status legendy.

Kapitan Pazur - starsze gry na PC

Gdy konsolowcy w najlepsze bawili się przy Mario, Sonicu, Crashu, Spyro, czy Geksie, na blaszakach nie było zbyt wiele platformówek wartych uwagi - zwłaszcza jeśli chodzi o platformery akcji takie jak Kapitan Pazur. Świetne animowane cut-scenki przywodzące na myśl najlepsze bajki z telewizji, żartobliwy główny bohater i bardzo dobrze przygotowana lokalizacja językowa, były tym aspektem, który przemawiał do graczy przy pierwszym kontakcie z grą. Dalej było już tylko lepiej - wymagająca myślenia i zręczności rozgrywka wrzucała nas w przerysowany piracki świat w poszukiwaniu wyzwań, klejnotów i ogromnej dawki śmiechu.

Polanie - stare gry na PC

To, że polskie gry wideo są dziś jednymi z najlepszych w branży nikogo już nie dziwi, jednakże te 20 lat temu uświadczenie dobrej produkcji znad Wisły było czymś wyjątkowym. Wydani w 1996 roku Polanie byli przez pewne grono nazywani "polskim Warcraftem" i trzeba przyznać, że było w tym trochę racji. Od strony rozgrywki nasi rodacy czerpali spore inspiracje z hitu Blizzarda, jednakże sami również dodali coś od siebie i tym samym stworzyli unikalną, prawdziwie słowiańską grę. Niestety planowany od kilku lat remake klasyka został anulowany.

Fallout 2 - starsze gry na PC

"War, war never changes" to motto, które zna praktycznie każdy fan klasycznych RPG. Według lwiej większości graczy, Fallout 2 jest najlepszą częścią serii i trudno się z tym nie zgodzić. Wciągająca, aczkolwiek odrobinę toporna rozgrywka zachęcała do zabawy, zaś mocno komediowy klimat produkcji sprawiał, że nie jeden chłystek wyrobił sobie cięty język. Ponadto drugi Fallout dawał swobodę, jakiej próżno było szukać w innych tego typu produkcjach - chciałeś grać jako wyrafinowany intelektualista, nie ma problemu. Chciałeś być totalnym przygłupek, który nie umie nawet wydukać jednego zdania, mogłeś stworzyć takiego bohatera i czerpać rozkosz z jego durnoty.

Igor Chrzanowski Strona autora
Z grami związany jest praktycznie od czwartego roku życia, a jego sercem władają głównie konsole. Na PPE od listopada 2013 roku, a obecnie pracuje również jako game designer.
cropper