10 najlepszych dodatków i modów do klasycznych odsłon Doom

10 najlepszych dodatków i modów do klasycznych odsłon Doom

Bartosz Dawidowski | 17.08.2019, 09:00

Po 26 latach od premiery marka Doom nadal rozpala zmysły fanów. Tym razem prześledzimy jakie mody/dodatki najlepiej odpalić w przypadku kultowych produkcji id Software.

Bethesda zrobiła sporą niespodziankę dla fanów klasycznych shooterów. W lipcu, podczas imprezy QuakeCon 2019, ogłoszono, że trzy pierwsze odsłony Doom zostaną udostępnione na PS4, XOne i Switch (co już się stało).

Jeśli już gracie i przypominacie sobie czasy świetności klasycznych strzelanin FPP, to warto rzucić okiem na najlepsze mody, które powstawały przez lata istnienia tego IP. Fani pokazali dzięki pecetowym modyfikacjom do czego zdolny jest silnik zaprogramowany przez Johna Carmacka.

10 najlepszych modów i dodatków do Doom/Doom 2:

1. Valiant

Valiant pokazuje do czego można zmusić silnik z klasycznego Dooma. Mowa tu o tzw. "megawadzie", czyli pakiecie 32 map, rozciągających się w stacjach kosmicznych, mrocznych lasach i starych zamczyskach. Wszystko to wykonano w niewiarygodnie bogatej scenografii - znacznie lepszej od tego, co zapewniało nam id Software w dniu premiery Doom, czyli 26 lat temu. Mistrzowska robota.

Link do pobrania

2. Ashes 2063

W zbiorach niesamowitych poziomów do Doom nie można zapomnieć o świetnym Ashes 2063, czyli cyberpunkowej/postapokaliptycznej wariacji na temat klasycznej strzelaniny id Software. Ashes 2063 przemienia Doom 2 w coś w rodzaju RPG-a akcji, w którym znajdziemy postacie do rozmowy, system ekwipunku itd. Do dyspozycji mamy 9 znakomitych poziomów a projekt jest cały czas rozwijany.


Link do pobrania

3. OverDoom

Popularność Overwatch odbiła się też na twórczości modyfikacji do Doom. Jeden z fanów tak zainspirował się hitem Blizzard, że spróbował odtworzyć w Doom estetykę znaną właśnei z Overwatch. Szaleństwo.

Link do pobrania

4. Golden Souls

Oto wizja fanów na to, jak Doom mógłby wyglądać, gdyby odpowiadało za niego... Nintendo! Jako inspirację autorzy Golden Souls wymieniają Super Mario 64. Znakomity i oryginalny pomysł, kontrastujący demonicznych wrogów z cukierkowym otoczeniem.

Warto też sprawdzić sequel rzeczonego moda, w postaci Golden Souls 2.

Link do pobrania

5. SIGIL

SIGIL to wyjątkowo ciekawy pakiet misji, bo... stworzony w ostatnich kilkunastu miesiącach przez samego ojca marki, czyli Johna Romero. Etapy może nie prezentują najwyższego poziomu w historii marki, ale to i tak wartościowe i bardzo trudne wyzwanie dla hardkorowców.

SIGIL było określane przez Johna Romero jako "duchowy spadkobierca" czwartego epizodu Doom i kontynuuje wątki zamykające oryginalny tytuł. W SIGIL dostajemy 9 poziomów singleplayer i 9 map do potyczek typu deathmatch. Wszystko oczywiście za darmo.

John Romero tak opisywał SIGIL przed premierą tego megawada:

"Chciałem wywołać wrażenie, że nowe poziomy są częścią pierwotnego wydania Doom. Wierzę, że ludzie rozpoznają mój styl projektowania poziomów, ale zobaczą przy tym nowe motywy, bo ten epizod nie rozgrywa się w militarnej bazie, tylko w Piekle, co jest dla mnie nowością w przestrzeni designerskiej Doom".

Link do pobrania

6. Pirate Doom

Tematyka piracka? Proszę bardzo! Fani Dooma zadbali o motywy żeglarsko-korsarsko-marynarskie. Dzięki Pirate Doom można poszaleć w 18 poziomach, utrzymanych w stylistyce karaibskiej. Nie brakuje tu przede wszystkim aluzji do marki Monkey Island. Ahoj!

Link do pobrania

7. Going Down

Aż 32 poziomy w jednym z ciekawszych i najbardziej demonicznych pakietów poziomów dostępnych w Doom 2. Niezła muzyka i sporo ironicznego humoru.

Link do pobrania

8.  Doom 64: Retribution

Doom 64 został stworzony przez Midway Games a rzeczona wersja z Nintendo 64 wyróżniała sie kompletnie inną estetyką od głównych odsłon serii. Ten surrealistyczny i mroczniejszy klimat został odtworzony w znakomitym modzie Doom 64: Retribution. 


Link do pobrania 

9. Brutal Doom

Poważna sprawa! Brutal Doom to więcej tego, za co fani pokochali pierwsze gry id Software. Totalna, demoniczna jatka (ze znacznie ulepszonymi animacjami wywalania flaków i krwi); lepsze zachowanie broni i inne usprawnienia.  Warto sprawdzić.

Link do pobrania


10. The Adventures of Square (Epizody 1 & 2)

Ciekawy, utrzymany w surrealistycznej konwencji projekt typu standalone, bazujący na silniku ZDoom. Jeden z najbardziej szalonych i nieprzewidywalnych tworów stworzonych przez fanów Doom.

Link do pobrania

Bartosz Dawidowski Strona autora
Dla PPE pisze nieprzerwanie od momentu założenia portalu w 2010 roku. Przygodę z interaktywną rozrywką zaczynał od gier na kasetach magnetofonowych, by później zapałać miłością do Amigi i PlayStation. Wciąż tęskni za złotą erą najlepszych japońskich RPG-ów z lat 90. Fan strategii, gier oferujących symulacyjne elementy i bogatą immersję. Miłośnik lotnictwa w każdej postaci.
cropper