10 najlepszych anime studia Kyoto Animation

10 najlepszych anime studia Kyoto Animation

Bartosz Dawidowski | 20.07.2019, 09:00

Skutki ataku na Kyoto Animation branża anime będzie z pewnością odczuwać jeszcze przez wiele lat. Studio, które padło ofiarą niewyobrażalnej napaści, straciło ponad 30 pracowników.

Podpalenie w Kyoto Animation, o którym pisaliśmy w czwartek, przyniosło straszniejsze żniwo, niż pierwotnie donosiły japońskie władze. Okazało się, że w ataku zginęły 33 osoby. 36 osób zostało rannych.

Dalsza część tekstu pod wideo

Nie wiadomo czy liczące 70 pracowników studio w ogóle podniesie się z takiej tragedii. Trudno mówić o powrocie do pracy po tak traumatycznych przeżyciach. Pozostaje trzymać kciuki, że ta bardzo utalentowana ekipa animatorów jednak wróci z czasem do działania, serwując nam kolejne świetne filmy i seriale animowane.

Poniżej znajdziecie mały przegląd najlepszych produkcji tego zespołu działającego już od lat 80.

 

10. Free! - najlepsze filmy anime Kyoto Animation

To jeden z największych hitów ostatnich lat studia Kyoto. Kilka sezonów serialu opowiada o japońskiej drużynie pływackiej i przede wszystkim o pasji do pływania. Sporo w tym fanservice'u dla kobiet (co tłumaczy popularność marki wśród płci pięknej), ale i tak narracja jest całkiem udana (choć to nie najwyższe loty ekipy Kyoto).

 


9.  Full Metal Panic? Fumoffu - najlepsze filmy anime Kyoto Animation

W Full Metal Panic? Fumoffu z 2003 roku Kyoto Animation pokazało, na co ich stać. Zespół przerobił popularną markę Full Metal Panic na własną modłę, wrzucając do niej masę motywów typowych dla szkolnych komedii. Wyszła z tego opowieść parodiująca masę stereotypów typowych dla anime. Warto włączyć dla beki - niekoniecznie tylko jeśli znacie serię Full Metal Panic.

 

 

8. Nichijou (My Ordinary Life) - najlepsze filmy anime Kyoto Animation

Jakie to urocze! Nichijou- My Ordinary Life z 2011 roku opowiada o kilku przyjaciołach, którzy trzymają się razem przez całe liceum. Nie znajdziecie w tej historii obyczajowej (typu "slice of life") niesamowicie dramatycznych wydarzeń. Nad całym Nichijou- My Ordinary Life unosi się duch lekkości, humoru i... codzienności (postacie po prostu walczą z nudą). Pomimo tego, że serial skupia się na dzieciakach, to i dorośli znajdą tu dla siebie wiele ciekawych wątków (przykładowo serial podejmuje problem tego, jak zmotywować się do działania).

 

 

7. K-On! - najlepsze filmy anime Kyoto Animation

K-On! to już klasyk w repertuarze dzieł Kyoto Animation. Był to jeden z pierwszych seriali, podejmujących tematykę muzyczną (dokładnie szkolnego klubu muzycznego). Sporo tu motywów komediowych, ale czasem trafiają się też poważniejsze motywy, skłaniające do refleksji. K-On! doczekał się nie tylko serialu, ale nawet pełnometrażowego filmu. 

 


6. Clannad - najlepsze filmy anime Kyoto Animation

Klasyczny serial ekipy Kyoto, którego premiera odbywała się w 2007 roku. Clannad to idealna realizacja tematu życia szkolnego/komedii o nastolatkach. Komedii podszytej zaskakująco poważnymi motywami i przede wszystkim ciekawym wątkiem miłosnym. 

Co ciekawe - serial Clannad stanowi adaptację wizualnej nowelki wydanej pod tym samym tytułem w 2004 roku (niestety tylko w Japonii). Chwalona produkcja doczekała się konwersji m.in. na PS2, PS3 i PS Vita.

 

5. Sound! Euphonium - najlepsze filmy anime Kyoto Animation

Po Violet Evergarden Sound! Euphonium jest chyba najbardziej udanym serialem Kyoto Animation z ostatnich lat. Niezwykle ciekawy jest tu motyw przewodni tej opowieści. Podobnie jak w genialnym Your Lie in April oraz Piano no Mori wątkiem, na jakim skupia się scenariusz jest muzyka. A dokładniej poczynania szkolnego, żeńskiego zespołu, który cyzeluje swoje artystyczne zdolności. Ogląda się to (i słucha!) z dużą przyjemnością.

 

4. Hyouka - najlepsze filmy anime Kyoto Animation

Hyouka świetnie łączy elementy obyczajowe z tematyką ocierającą się o okultyzm i wątki paranormalne. Anime bazuje w przeciwieństwie do większości produkcji Kyoto Animatio nie na mandze, lecz na książce napisanej przez Honobu Yonezawę. Serial wyróżnia się wyjątkowo intrygującą atmosferą i tajemniczością. 22 odcinki ogląda się z zapartym tchem.

 

3. The Melancholy of Haruhi Suzumiya - najlepsze filmy anime Kyoto Animation

Studio Kyoto Animation to specjaliści od szkolnych komedii/tematów obyczajowych i nie inaczej jest w znakomitym serialu The Melancholy of Haruhi Suzumiya, liczących 28 odcinków (z 2 serii). Produkcja opowiada o paranormalnych zjawiskach, badanych przez klub SOS Brigade. Świetnie zrealizowana historia.

 

2. Violet Evergarden - najlepsze filmy anime Kyoto Animation

Violet Evergarden to najpiękniej wykonany serial Kyoto Animation, jeśli chodzi o aspekty wizualne. Nie chodzi mi tutaj tylko o jakość animacji, ale o wykonanie cudownych teł, które równie dobrze mogłyby zawisnąć w znanych galeriach sztuki, jako kompletne pejzaże. Historia dziewczyny-broni, która próbuje odnaleźć się w codziennym życiu, nieustannie chwyta za serce. To piękna opowieść o poszukiwaniu, czym jest naprawdę miłość i przyjaźń. Serial z kategorii: Must-see.

 

1. A Silent Voice - najlepsze filmy anime Kyoto Animation

Studio Kyoto Animation świetnie radzi sobie nie tylko z serialami, ale również z animowanymi filmami pełnometrażowymi. W szczególności ekipa wsławiła się produkcją A Silent Voice z 2016 roku. W tej adaptacji 7-tomowej mangi nie brakuje absolutnie mistrzowskiej animacji i ciekawej fabuły, podejmującej poważne wątki, takie jak choroba, depresja, śmierć, znęcanie się w szkole czy nawet samobójstwo. Dzięki temu wyszedł z tego film z kategorii: musisz-to-obejrzeć. Warto to pokazywać osobom, uważającym anime za bezwartościową rozrywkę dla dzieci. Pewnie po seansie zmienią zdanie.

 


Straszny atak na studio Kyoto Animation

Bartosz Dawidowski Strona autora
Dla PPE pisze nieprzerwanie od momentu założenia portalu w 2010 roku. Przygodę z interaktywną rozrywką zaczynał od gier na kasetach magnetofonowych, by później zapałać miłością do Amigi i PlayStation. Wciąż tęskni za złotą erą najlepszych japońskich RPG-ów z lat 90. Fan strategii, gier oferujących symulacyjne elementy i bogatą immersję. Miłośnik lotnictwa w każdej postaci.
cropper