Przegląd kina superbohaterskiego. Jakie filmy obejrzymy w 2019 roku?

Przegląd kina superbohaterskiego. Jakie filmy obejrzymy w 2019 roku?

Enkidou | 25.12.2018, 12:00

Kino superbohaterskie nie zwalnia, a kolejne dwanaście miesięcy będzie tego kolejnym potwierdzeniem. Przygotowaliśmy dla Was listę filmów z tego nurtu, które mają wejść na ekrany kin w przyszłym roku.

Glass

Dalsza część tekstu pod wideo

Premiera: 18 stycznia 2019 (Polska)

Glass to zwieńczenie trylogii, którą tworzy jeszcze Niezniszczalny oraz Split (choć te dwa filmy spajała w zasadzie tylko jedna scena). Reżyser M. Night Shyamalan potraktował pomysł superbohatera jako zwykłego gościa z sąsiedztwa ze zdumiewającą dosłownością, obsadzając Bruce’a Willisa w roli ochroniarza Davida Dunna, którego niesatysfakcjonujące życie rodzinne staje na głowie, gdy dowiaduje się on o swoich nadludzkich możliwościach. W Glass będzie on ścigał Bestię, człowieka o wielu osobowościach znanego z drugiej części trylogii.

Kapitan Marvel

Premiera: 8 marca (Polska)

Pierwszy film z Marvel Cinematic Universe, w którym pierwsze skrzypce gra kobieta. Brie Larson wciela się tu w postać Carol Danvers, byłej pilotki sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, która dzięki swoim supermocom dołącza do elitarnego oddziału Starforce złożonego z przedstawicieli obcej rasy. Film przedstawia genezę Kapitan Marvel, a jego fabuła inspirowana jest komiksami przedstawiającymi wojnę Kree ze Skrullami, które opublikowano na początku lat 70.

Shazam!

Premiera: 3 kwietnia 2019

Siódma odsłona filmowego uniwersum DC. Tym razem konwencja będzie bardziej komediowa. Po przypadkowej wizycie w alternatywnym świecie 14-letni Billy Batson zyskuje zdolność, która pozwola mu przemienić się w superbohatera, jeśli tylko wymówi słowo “Shazam”. Co ciekawe, będzie to pierwszy film z tytułowym bohaterem od 1941 roku, gdy znany był on jeszcze jako Kapitan Marvel.

Hellboy

Premiera: 12 kwietnia 2019

Reboot serii, za którą w minionej dekadzie odpowiadał Guillermo del Toro. Nowy Hellboy początkował powstawał jako kontynuacja Hellboy: Złota armia (bez udziału del Toro), lecz plany te ostatecznie porzucono. Za reżyserię odpowiada Neil Marshall (na koncie m.in. nagradzane The Descent), w tytułowego bohatera wcieli się zaś David Harbour, który zastąpi Rona Perlmana.

Avengers: Endgame

Premiera: 26 kwietnia 2019

Prawdopodobnie największy film 2019 roku. Endgame to czwarta część Avengersów i zarazem bezpośrednia kontynuacja “Wojny bez granic”, która -- żeby zbyt wiele nie zdradzać -- zakończyła się z przytupem.

X-Men: Mroczna Phoenix

Premiera: 7 czerwca 2019 (USA)

Dwunasty film o X-Menach i zarazem sequel X-Men: Apocalypse (w filmowym uniwersum obie części dzieli dziesięć lat). Pierwotnie Mroczna Phoenix miała trafić do kin w zeszłym roku, ale konieczność kręcenia niektórych scen od nowa spowodowała, że premierę przełożono. Fabuła skupiać się będzie na postaci Jean Grey granej przez Sophie Turner.

Spider-Man: Daleko od domu

Premiera: 5 lipca 2019 (Polska)

“Daleko od domu”, ponieważ tym razem Peter Parker uda się do Europy. W kontynuacji Homecoming pojawi się Mysterio (grany przez Jake’a Gyllenhaala), z którym Spider-Man będzie musiał połączyć siły, by stawić czoło jeszcze potężniejszym nieprzyjaciołom. Za reżyserię odpowiada ponownie Jon Watts.

Nowi mutanci

Premiera: 2 sierpnia 2019 (USA)

Film, podobnie jak Mroczna Phoenix, miał się pojawić wcześniej, lecz premierę filmu przekładano. “Nowi mutanci” to spin-off X-Menów. Fabuła koncentruje się na piątce młodych mutantów, próbujących uciec z ośrodka badawczego, gdzie przetrzymywani są wbrew swojej woli. Klimaty będą więc mroczniejsze (film określany jest zresztą jako horror).

Joker

Premiera: 4 października 2019

Wprawdzie nie mamy tu do czynienia z kinem superbohaterskim w sensie ścisłym, ale tematyka jest dość podobna. Opowieść skupia się na postaci Jokera (granego przez Joaquina Phoenixa), najbardziej znanego przeciwnika Batmana. Film przedstawia nam, jak stand-upowy komik odrzucony przez społeczeństwo stał się z czasem groźnym, psychopatycznym przestępcą. Co warto przy okazji dodać, Joker nie jest częścią filmowego uniwersum DC.

Filmy planowane na 2020 rok

Wonder Woman 1984

Kontynuacja chyba najbardziej udanej dotychczas produkcji reprezentującej DC Extended Universe (zarówno kasowo, jak i jakościowo). Akcja pierwowzoru rozgrywała się pod koniec I wojny światowej, kontynuacja zaś -- jak sama nazwa wskazuje -- to już lata 80. XX wieku. Za reżyserię ponownie odpowiada Patty Jenkins. Film początkowo miał mieć premierę w przyszłym roku, ale została ona przełożona.

Suicide Squad 2

Kontynuacja "Legionu samobójców" została zapowiedziana już w 2016 roku, ale prace nad nią stale się przesuwają (nie jest pewnie, czy film faktycznie wyrobi się na 2020 rok). Jak dowiedzieliśmy się w październiku, scenarzystą (a może też i reżyserem) zostanie James Gunn odpowiedzialny za filmową adaptację "Strażników galaktyki".

Birds of Prey
(and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Harley Quinn grana przez Margot Robbie powróci w Birds of Prey, a dołączą do niej Black Canary, Huntress i Renee Montoya, które współpracują, aby ocalić życie dziewczynki Cassandry Cain poszukiwanej przez Black Maska. Za reżyserię odpowiada Cathy Yan, a za scenariusz Christina Hodson. Film powinien wejść na ekrany kin na początku 2020 roku.

Enkidou Strona autora
cropper