Filmy dokumentalne o grach. Co obejrzeć, aby wiedzieć więcej?

Filmy dokumentalne o grach. Co obejrzeć, aby wiedzieć więcej?

Igor Chrzanowski | 05.08.2018, 18:00

Branża gier wideo pełna jest zaskakujących, fascynujących, poruszających i przede wszystkim, pouczających historii, które to warto spisać i przekazać przyszłym pokoleniom. Dziś postanowiliśmy zatem przyjrzeć się filmom dokumentalnym tworzonym na temat naszej branży. Weźcie głęboki oddech i przygotujcie się na sporą dawkę przydatnej wiedzy oraz niesamowitych emocji.

Zapewne kiedy ogrywacie jakiś tytuł, nie myślicie raczej o tym kto go zrobił, ile zajęło mu to czasu, czy miał podczas produkcji jakieś problemy, dlaczego zabrakło tego czy tamtego elementu. A gdy oglądacie rozgrywki e-sportowe, zastanawiacie się, ile godzin treningu poświęcono na wyrobienie w drużynie turniejowej formy? No i czy wiecie, jak powstały największe, kultowe klasyki?

Dalsza część tekstu pod wideo

Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, mamy dla was kilka bardzo fajnych i inspirujących propozycji filmów dokumentalnych, z których to dowiecie się wielu ciekawych informacji. Materiały te podzieliliśmy na kilka prostych kategorii: Ogólne, E-sport, Indyki, Polskie historie, YouTube.

Tajemnice wirtualnej branży

Video Games: The Movie

Jest to jeden z najciekawszych filmów dokumentalnych dotyczących całej naszej branży. Film nie skupia się na pojedynczej firmie, serii, czy nawet dekadzie wydarzeń. Ujrzycie tu historię interaktywnego medium od czasów Atari, kiedy to doczekaliśmy się pierwszego boom-u na gry wideo, aż po współczesność i nadchodzące w roku kręcenia konsole Xbox One i PS4.

Atari: Game Over

Jeśli już mowa o Atari, z tą firmą wiązała się od ponad 30 lat pewna legenda, w którą większość po prostu nie chciała uwierzyć. Pamiętacie pewnie jak fatalną grą było E.T – do tego stopnia, że przyczyniło się do ogromnego kryzysu sektora wirtualnej rozrywki. Od lat krążyły pogłoski, że Atari po prostu zakopało niesprzedane kartridże z grą na pustyni obok miejsca pierwszej próby atomowej. Jak się okazuje, to wszystko było prawdą.

Man Vs Snake: The Long And Twisted Tale Of Nibbler

W historii gier wideo mamy już całkiem pokaźną listę ludzi, którzy uwielbiają przebijać wszelakie rekordy wszech czasów w kategorii wyników osiąganych w ulubionych produkcjach. Man Vs Snake opowiada o historii Tim McVey, czyli pierwszym graczu, który osiągnął wynik 1 miliarda punktów w grze Nibbler. 25 lat po ustanowieniu oryginalnego rekordu, musi powrócić na scenę, aby przebić kogoś, kto przebił jego.

Mistrzowie e-sportu

Free to Play

Valve ze wszystkich sił starało się rozkręcić e-sport w swoim młodym jeszcze hicie o nazwie DOTA 2. W tym celu nakręciło wprost świetny film dokumentalny o życiu członków trzech zawodowych drużyn grających w ich Mobę. Bardzo dużym plusem tej produkcji jest to, że jest dostępna całkowicie za darmo, została zrealizowana po mistrzowsku i pokazuje takie kulisy życia zawodników, o których byśmy nie mieli pojęcia.

The Smash Brothers

Pierwszy Super Smash Bros. został stworzony po prostu po to, aby dać całej rodzinie fajną grę do spędzania wspólnie czasu przed konsolą Nintendo. Parę lat później okazało się, że SSB jest przypadkowo zaprojektowane tak idealnie pod zawody e-sportowe, że dosyć szybko stało się jedną z najpopularniejszych kompetytywnych bijatyk w historii gatunku. Dlatego stworzono 9 odcinkowy serial opowiadający o karierze aż 7 różnych zawodników Smasha, którzy w swoim czasie byli absolutnymi mistrzami.

Ecstasy of Order: The Tetris Masters

Tetris, jedna z najprostszych i najpopularniejszych gier w historii świata. Praktycznie nikt nie pomyślał w czasie jej premiery o tym, że może stać się jedną z najbardziej wymagających i najstarszych gier ogrywanych jako zawodowy e-sport. Wielu z was może się właśnie śmiać, ale mistrzostwa świata w Tetrisa mają spore wzięcie i finałowe pojedynki oglądane są na YouTube miliony razy. Ten film ukazuje kulisy tego, jak wiele trzeba poświęcić, aby zostać mistrzem.

Nadzieja, depresja, niezależność

Indie Game: The Movie

W 2008 roku byliśmy świadkami pierwszego poważnego „wybuchu” popularności gier niezależnych za sprawą między innymi świetnego Braid. Film Indie Game: The Movie przedstawia nam życie i opowieści twórcy Braida, autorów Super Meat Boya oraz słynnego już producenta FEZ-a. To jeden z niewielu filmów dokumentalnych, który pokaże wam nie tylko te chwile pełne szczęścia, radości i sławy, lecz także i te momenty, w których samym twórcom po prostu chce się płakać. Po jego seansie doskonale zacząłem rozumieć Phila Fisha i kierującą nim frustrację po wydaniu FEZ.

Minecraft: The Story of Mojang

Markus Alexej Persson, znany szerzej jako Notch, jest obecnie jednym z najbogatszych producentów gier wideo, a jego dzieło sprzedało się w nakładzie ponad 120 milionów egzemplarzy. Dlaczego zatem ktoś, kto osiągnął taki sukces, popadł w straszliwą depresję? Ten film przedstawi wam same początki powstania Mojang i tego, jak Notch poświęcił się swojemu dziełu.

Indie Game: Life After

Life After jest nakręconym w 2016 roku swoistym sequelem do Indie Game: The Movie. Ekipa filmowa ponownie odwiedziła jegomości, których poznaliśmy w opowieści z 2012 roku, a ci przedstawiają nam swoje sukcesy i porażki, jakie odnieśli w tym czasie. Mamy też okazję poznać nowych bohaterów rynku niezależnego, między innymi twórców świetnego Spelunky.

Historie znad Wisły

Thank You For Playing: Kultowe magazyny o grach

Dziś nie ma co ukrywać, że kondycja polskiej prasy jest dosyć kiepska, a na poletku growym poza naszym PSX Extreme są tylko dwa inne magazyny o grach. Jednakże kiedyś było ich kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt. Thank You For Playing opowiada piękną historię tego, jak grupka zajawkowiczów bez grosza przy duszy, potrafiła poświęcić niemalże wszystko co ma tylko po to, aby spełnić marzenie pisania o grach wideo. Wychowaliście się na Secret Service, Bajtku, Playu czy innych tego typu pismach? Ten film najbardziej poruszy wasze serca.

Biały Wilk: Historia komputerowego Wiedźmina

Ekipa Arhn.eu odwaliła kawał wprost fantastycznej roboty i z okazji 10 urodzin growej serii Wiedźmin, przybliżyła nam nieznaną historię tego, jak w bólach tworzyła się pierwsza część sagi. Archon wraz ze swoją ekipą dotarł do takich informacji, o których istnieniu nawet nie mieliśmy pojęcia, bądź wiedzieliśmy, że te 20 lat temu coś takiego istniało, lecz dziś „na pewno” nie da się do tego dotrzeć. Producenci pokazali, że jeśli się tylko chce i poruszy się niebo, ziemię, a nawet piekło, można odnaleźć mistyczny, zaginiony prototyp gry z 1997 roku.

Wszystko z nami w porządku

Kojarzycie małą, niezależną produkcję Lichtspeer? Jeśli śledzicie polską scenę gier wideo, zapewne tak, albowiem była to jedna z najgłośniejszych indyczych premier znad Wisły w przeciągu paru ostatnich lat. Świetny film Borysa Nieśpielaka ukazuje nam życie Rafała i Bartka, odpowiedzialnych za stworzenie Lichtspeer. Przez nieco ponad godzinę materiału zobaczycie tu jak wiele pracy i poświęcenia kosztuje deweloperów stworzenie naprawdę udanej, średniej gry niezależnej. Czy to typowa historia od zera do bohatera? To musicie już zobaczyć na własne oczy, ale po obejrzeniu tego filmu wiem jedno – ta branża potrafi dać mocnego kopa w tyłek.

Noclip - najlepszy kanał na YouTube

Daniel "Danny" O'Dwyer to były dziennikarz growy, który to rzucił swoją stałą pracę, by z pomocą swoich patronów i sponsorów prowadzić prawdziwie niezależny kanał na YouTube, na którym będzie publikował filmy dokumentalne o grach wideo. Jego Noclip jest obecnie najlepszym, darmowo dostępnym miejscem dla tych, którzy chcą zgłębiać swoją wiedzę na temat kulis naszej branży. To właśnie tu znajdziecie dokumenty o Spelunky, serii Wiedźmin, historii Bethesdy, czy autorach Rocket League. To kanał poświęcony wyłącznie tej tematyce, dlatego też nowe produkcje ukazują się stosunkowo rzadko, bo raz na miesiąc, ale za to są wykonane wprost fenomenalnie.

Igor Chrzanowski Strona autora
Z grami związany jest praktycznie od czwartego roku życia, a jego sercem władają głównie konsole. Na PPE od listopada 2013 roku, a obecnie pracuje również jako game designer.
cropper