Top 10 postapokaliptycznych gier

Top 10 postapokaliptycznych gier

Mateusz Gołąb | 20.11.2015, 17:00

Dzięki growemu medium przeżyliśmy już całą masę końców świata i wielokrotnie podnosiliśmy ludzkość z upadku. Sprawdźcie nasze zestawienie 10 najciekawszych produkcji, których akcja osadzona jest w postapokaliptycznych czasach.

Przy okazji premiery gry Fallout 4 rozważamy najlepsze, naszym zdaniem, produkcje, których akcja ma miejsce w postapokaliptycznym świecie. Nie ważne, czy koniec wywołany został epidemią, wojną nuklearną czy też działaniami jakiegoś szaleńca. Liczy się klimat konkretnego tytułu. Wygrzebaliśmy zatem z odmętów naszej pamięci 10 gier, w których dzieje świata po armageddonie urzekły nas w taki czy inny sposób.

Dalsza część tekstu pod wideo

Tradycyjnie wybieraliśmy jedynie jedną grę na markę. Przypominamy, że dobór produkcji przeprowadzony został na podstawie subiektywnej burzy mózgów. Z chęcią poczytamy jednak w komentarzach jakie są wasze typy.


10. Tokyo Jungle | Crispy's - SCE Japan Studio | 2012 | PS3 |

Jaki jest pomeranian każdy widzi. Uroczy, słodki i puchaty. Gorzej, jeżeli musi zapewnić przetrwanie dla siebie i swojego gatunku w zniszczonej kataklizmem metropolii. Tokyo Jungle to niecodzienna produkcja survivalowa, która swoim systemem rozgrywki mocno zakorzeniona została w tradycjach automatowych. Biegamy po mieście, zbieramy punkty, walczymy z drapieżnikami, szukamy pokarmu oraz rozmnażamy się z kolejnymi osobnikami. Zaczynamy od wspomnianego pomarańczowego pieska, by z czasem odblokowywać kolejne gatunki zwierząt. I tak w kółko, jak w rasowych roguelike'ach. Nas wkręciło.

 

09. I Am Alive | Darkworks - Ubisoft Shanghai | 2012 | PC - PS3 - Xbox 360 |

I Am Alive jest tytułem, który musieliśmy wyróżnić ze względu na bardzo ciekawe rozwiązania w obrębie mechaniki. Niestety, choć z pewnością jest to produkcja, jaką warto sprawdzić, jeżeli jest się fanem tego typu klimatów, to wyraźnie borykała się z wieloma problemami podczas produkcji. Gdy ostatecznie, po kilkukrotnej zmianie daty premiery, I Am Alive ujrzało światło dzienne, dostaliśmy coś zupełnie innego, niż obiecywano nam na początku.

W grze sterujemy mężczyzną, który powraca do miasteczka Haventon zaraz po tym, gdy świat nawiedziły ogromne trzęsienia ziemi, które kompletnie zdewastowały całą ludzkość. Bohater przemierza nieprzyjazne okolice wypełnione zdesperowanymi ocalałymi z katastrofy, by uratować swoją żonę i córkę. Teoretycznie jest to trzeciosobowa gra akcji, jednak wymaga od gracza sporej dozy taktycznego myślenia. Przede wszystkim wszelkiego rodzaju zasoby oraz amunicja są wyjątkowo ograniczona. Ponadto musimy podejmować ważne decyzje i rozważać, komu warto pomóc, a która z napotkanych osób nie jest tego warta. Co najważniejsze, do gry zaimplementowano system zmęczenia, więc każdą akcję wymagającą wzmożonego wysiłku fizycznego należy dokładnie przemyśleć, aby nie skończyć spadając w dół przepaści. Rewelacja.

 

08. Gears of War | Epic Games | 2006 | PC - Xbox 360 - Xbox One (Remaster) |

Oto solidna dawka tak niezwykle potrzebnego w trudnych czasach testosteronu. Kto powiedział, że każda postapokaliptyczna opowieść musi nieść ze sobą całą masę przemyśleń. Sprawa jest prosta - ludzkość mieszkająca na planecie Sera została zapędzona w kozi róg przez zmobilizowany atak podziemnej rasy Szarańczy, która wybiła niemal 80% ludzkości. Wojsko sięga po ostateczne środki i uwalnia z więzienia skazanego za dezercję Marcusa Fenixa, którego zadaniem jest poprowadzenie oddziału COGów do zwycięstwa w niemal samobójczej misji.

Ta dynamiczna gra akcji praktycznie wynalazła system osłon, który wykorzystywany jest w najnowszych produkcjach nawet dzisiaj. Twórcom Gears of War doskonale udało się uchwycić wojenny klimat i atmosferę ogólnego zaszczucia oraz wgniatającej w ziemię przewagi liczebnej wroga. Doskonały tytuł do gry w kooperacji.

 

07. Final Fantasy VI | Squaresoft | 1994 | SNES - PSOne - GBA |

"Że jak to" - zapytacie? Final Fantasy VI zaliczyliśmy do gier postapokaliptycznych głównie ze względu na pewien bardzo mocny zwrot akcji mający miejsce gdzieś w 3/4 historii. Jest on o tyle bardziej potężny, że do tego momentu przemierzyliśmy w grze cały glob, zwiedziliśmy mnóstwo miast i poznaliśmy wiele postaci borykających się z codziennymi problemami.

I nagle źli wygrywają, a świat dobiega końca.

Reszta gry, to już błąkanie się po zdewastowanym świecie i próba odszukania swoich starych towarzysz tylko po to, by zemścić się na Kefce za to, co się stało. Przy okazji obserwujemy jak marzenia ludzi rozsypują się niczym domki z kart, a wielu bohaterów opowieści nie może odnaleźć się w nowej sytuacji. Często nie radząc sobie nawet z poczuciem winy za to, że nie byli w stanie powstrzymać armageddonu. Jeden z najlepszych "plot twistów" jakie widzieliśmy w grach wideo.

 

06. I Have No Mouth, and I Must Scream | 1995 | PC |

Największe mocarstwa świata stworzyły system superkomputerów, które miały rozstrzygać zbyt skomplikowane dla ludzkich umysłów konflikty. Jeden z nich stał się jednak samoświadomy, pochłonął resztę swoich cyfrowych braci i ostatecznie wysadził ludzkość w powietrze. Pozostawił przy życiu jedynie piątkę ludzi, których postanowił utrzymywać sztucznie przy życiu i torturować przez całą wieczność.

W tej przygodówce powstałej na podstawie opowiadania Harlana Elissona wcielimy się kolejno w każdego z ocalałych. Superkomputer AM przygotował dla nich specjalne "testy" bazujące na ich życiowych doświadczeniach oraz najgorszych koszmarach. Kierując ich losami w klasycznym stylu point & click zetkniemy się z niezwykle trudnymi problemami, takimi jak gwałt, holokaust i niemoralne eksperymenty na ludziach. Tytuł wyjątkowy w swoim gatunku, ale przeznaczony jedynie dla graczy o mocnych nerwach.

 

05. Everybody's Gone to the Rapture | The Chinese Room | 2015 | PS4 |

Produkcja The Chinese Room to bardzo wzruszająca historia prawdziwie brytyjskiej apokalipsy. Pewnego dnia wszyscy zniknęli. Tak po prostu. Koniec świata nadszedł po cichu i bez żadnego ostrzeżenia, spadających meteorów czy też wielkiej katastrofy. Everybody's Gone to the Rapture to historia o ostatnich chwilach ludzkości. O końcu, który utkany został osobistymi ludzkimi tragediami mieszkańców pewnego angielskiego miasteczka. Zadaniem gracza jest odkrycie tajemnicy, jaka kryje się za tym subtelnym i mało spektakularnym armageddonem.

Niesamowity klimat, wzruszający scenariusz i przepiękna muzyka. To wszystko składa się na obraz jednej z najciekawszych i najbardziej oryginalnych postapokaliptycznych produkcji w historii gier wideo. Warto przekonać się samemu. Zwłaszcza jeżeli nosicie w sercu choć odrobinę wrażliwości.

 

04. Dead Synchronicity | Fictiorama Studios | 2015 | PC - iOS |

Ta ufundowana z pomocą graczy przygodówka, to jeden z najmroczniejszych tytułów należących do gatunku point & click w historii. W grze kierujemy losami dręczonego dziwnymi wizjami Michaela, który próbuje odnaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące źródła tragicznej w skutkach epidemii. W Nowym Świecie dystopijnej przyszłości wielu ludzi zapadło na ciężką chorobę, która powoduje, że ich ciała rozpuszczają się dostarczając umierającemu ogromnego cierpienia.

Jeżeli szukacie mocnej i przygnębiającej historii, to Dead Synchronicity jest tytułem, którym z pewnością powinniście się zainteresować. Co jest zaskakujące, jak na przygodówkę, gra oferuje bardzo trudne wybory moralne mające faktyczny wpływ na kolejne wydarzenia, w jakich bierzemy udział.

W momencie publikacji tego artykułu dostępny jest jedynie pierwszy epizod gry. Kolejne pojawić się mają już niebawem. 

 

03. Fallout 2 | Black Isle Studios | 1998 | PC

Fallout stanowił swojego rodzaju małą rewolucję na rynku gier komputerowych, jednak to dwójka uznawana jest za "tę klasyczną" odsłonę serii. W grze wcielamy się w potomka bohatera z pierwszej części, który wyrusza na poszukiwanie tajemniczej skrzynki zwanej Garden of Eden Creation Kit mogącej uratować jego wymierające plemię Arroyo. Podobnie jak w oryginale, ukończenie głównej misji nie oznacza jednak końca całej opowieści. Niespodziewanie pojawia się kolejne niebezpieczeństwo wymagające od protagonisty ponownego wyruszenia na pustkowia.

Klasyk cRPG, który oddawał w ręce graczy niespotykaną jak na tamte czasy wolność oraz otwierał przed nimi ogromny teren niezwykle podatny na eksplorację.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie mieliście jeszcze przyjemności przemierzać Pustkowi, to zapraszamy do zapoznania się ze skróconą historią serii, a następnie przerabiania kolejnych gier ze świata Fallout.

 

02. The Walking Dead | Telltale Games | 2012 | Wszystkie platformy |

Żadna postapokaliptyczna lista nie może obejść się bez The Walking Dead autorstwa studia Telltale Games. Gra pojawiła się w momencie ogromnej popularności serialu telewizyjnego i wszyscy sądziliśmy, że podąży podobnymi ścieżkami. Już po pierwszym epizodzie okazało się jednak, że mamy tu do czynienia z czymś znacznie bardziej wyrafinowanym. Scenariusz gry o Żywych Trupach okazał się znacznie bardziej poważny i posępny od historii, którą zachwycali się telewidzowie z całego świata. 

Apokalipsa zombie wybucha zupełnie znienacka w chwili, gdy młody Lee Everett, skazany za morderstwo, jedzie odsiedzieć swój wyrok. Wiozący go radiowóz ulega wypadkowi, a bohater przedzierając się przez osiedle domków jednorodzinnych spotyka samotną dziewczynkę Clementine. Wspólnie wyruszają w podróż, by odszukać rodziców młodej. Gra wypchana jest po brzegi niezwykle trudnymi wyborami moralnymi. Co najważniejsze, żadna podjęta przez nas decyzja nie jest całkowicie pozytywna. To trudny świat, w którym wszystkie nasze działania rysują się wyłącznie w odcieniach szarości.

 

01. The Last of Us | Naughty Dog | 2013 | PS3 - PS4 (Remaster) |

Jesteście zaskoczeni numerem 1? My nie. Butcher gra w nią w kółko 3 lata (pozdro!), a ja uważam The Last of Us za jedną z najlepszych produkcji AAA w historii. Nie oznacza to, że jest ona bez wad. Żadna gra nie uniknie niedociągnięć. Nawet taka, którą z czystym sumieniem moglibyśmy ocenić na pełną dychę. Produkcja Naughty Dog, to nie tylko solidny survival horror, który trzyma w napięciu do ostatnich chwil, ale także doskonale przemyślany i zrealizowany scenariusz o dojrzewaniu pewnej relacji.

Joel, który stracił córkę musi nagle opiekować się naburmuszoną małolatą, by dostarczyć ją do bazy buntowniczego ugrupowania. Ellie jako jedyna nie zaraża się grzybem, jaki zdewastował w ostatnich latach ludzkość. Trudy i przeciwności losu zbliżają do siebie dwójkę bohaterów, a między nimi rodzi się zażyłość. Joel staje się dla młodej dziewczyny niczym ojciec, a Ellie zapełnia w sercu miejsce po tragicznie zmarłej córce. Postapokalipsa, ludzkie tragedie i brutalność upadłego społeczeństwa jest tu jedynie tłem dla bardzo osobistej historii.

Źródło: własne
Mateusz Gołąb Strona autora
cropper