Dawid Ilnicki Dawid Ilnicki 09.09.2021
Co oglądać - Netflix, HBO GO oraz kina
1007V

Co oglądać - Netflix, HBO GO oraz kina

W najbliższy weekend będziemy mogli sprawdzić co najmniej dwie ciekawe nowości od Netflixa, w tym także kontynuację serialu opartego na prozie znanego polskiego pisarza science fiction. Z kolei w kinach królować będzie horror: dosłownie i w przenośni.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO GO i kin. 

Netflix

Od środy na Netflixie będzie można oglądać drugi sezon serialu “Kierunek: Noc”, bardzo luźno opartego na “Starości aksolotla” Jacka Dukaja. Początkowo wydawało się, że opowieść o załodze samolotu, uciekającego przed promieniotwórczym działaniem Słońca, zakończy się na zaledwie sześciu odcinkach pierwszego sezonu, ale w 2020 roku podjęto decyzję o jego kontynuacji. W nowych odcinkach zapewne zobaczymy Borysa Szyca, który pojawił się dopiero w końcówce, grając polskiego żołnierza. Dużo częściej na ekranie można było obserwować Ksawerego Szlenkiera w roli mechanika, jednego z ważnych członków ekipy. Ciekawe w jaki sposób twórcy tej belgijskiej serii w międzynarodowej obsadzie zdołają rozwinąć bazowy pomysł, pojawiający się w książce uznanego pisarza science-fiction.

Hitem streamingowego giganta może być również piątkowa premiera filmu “Kate”, który tym razem kompletnie nie zaskakuje pod kątem scenariuszowym. Główną bohaterką jest bowiem płatna zabójczyni, która zostaje otruta podczas swej ostatniej akcji. Z uwagi na powolne działanie trucizny ma 24 godziny, by dowiedzieć się kto zlecił jej zabójstwo. Główną bohaterkę gra Mary Elizabeth Winstead, która bardzo podobną postać odtwarzała ostatnio w “Ptakach Nocy”, a obok niej występują również m.in. Woody Harrelson, Michiel Huisman i Tadanobu Asano. Nazwisko reżysera Cedrica Nicolasa-Troyana nie kojarzy się jednak dobrze, bo odpowiadał on za nieudanego “Łowcę i Królową Lodu”.  

W piątek ze swym już szóstym sezonem powraca “Lucyfer” z Tomem Ellisem w roli głównej. Seria łącząca konwencje urban fantasy i policyjnego procedurala zyskała sobie spore grono sympatyków. Miała ona zostać skasowana już po trzech sezonach, ogromny protest fanów sprawił jednak, że produkcję przejął Netflix, a ten zamiast na pięciu ma zakończyć ją na sześciu sezonach. Ci, którzy kompletnie nie rozumieją fenomenu mogą się zainteresować serią “Na skraju”, której pomysłodawczynią jest Julie Delpy. Z opisów wygląda na kolejną produkcję opowiadającą o ludziach zmagających się z kryzysem wieku średniego. 

W piątek premierę ma również niemiecki thriller “Zwierzyna”, który jednak wygląda na standardową opowieść o grupce przyjaciół, których wymarzony weekendowy wypad do lasu zmienia się w dramatyczną walkę o życie. W bibliotece Netflixa pojawią się także dwie rodzime produkcje. Pierwszą jest “Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza, o skomplikowanej relacji operowej divy z młodym dziennikarzem. Drugą pozycją są “Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej. Film o grupce niepełnosprawnych aktorów, którzy po wygraniu konkursu przygotowują się do wystawienia przedstawienia teatralnego. Miłośnikom dokumentów należy zarekomendować nową produkcję oryginalną “Kobiety i morderca”. Z kolei dobrą propozycją dla całej rodziny może być “Playing with fire” z duetem John Cena - Michael Kay.

HBO

Niewiele interesującego dzieje się na razie na stronie HBO Go, która jednak do końca miesiąca wypuści kilka ciekawych nowości. Odważni, którzy jeszcze nie widzieli, mogą zobaczyć jak po dwudziestu latach przerwy wypadł sequel do “Dnia niepodległości”. Druga odsłona cyklu Rolanda Emmericha to przyczynek do dyskusji o roli nostalgii w kształtowaniu ocen wielkich filmowych widowisk. Obie części filmu o najeździe kosmitów były bowiem niewątpliwie robione na poważnie, ale tylko pierwsza z nich po latach broni się, za sprawą niezłego scenariusza i dużo lepszej obsady. W “dwójce” postawiono przede wszystkim na efekty specjalne i choć obraz wygląda całkiem dobrze, w kinie wynudziłem się na nim swego czasu potężnie. Tylko dla największych fanów science-fiction.

Poza tym warto zwrócić uwagę na dwie pozycje. Pierwszą jest “Rad” zdecydowanie mniej znany klasyk kina sportowego lat 80., opowiadający o wyścigach BMX-ów. Reżyser Hal Needham znany jest jako reżyser filmu “Mistrz kierownicy ucieka”. Obraz z 1986 roku nie jest tak popularny jak inne pozycje z tego gatunku, ale ze względu na tematykę ma wielu fanów. Warto również powrócić do “Planu doskonałego”, jednego z lepszych filmów Spike’a Lee ze świetnym duetem antagonistów Clive Owen - Denzel Washington, choćby po to by zobaczyć jak realizuje się wciągające pozycje z podgatunku “heist movie”.

Kina

W kinach wyraźnie zbieramy siły na październik, który zapowiada się niezwykle intensywnie. W tym tygodniu największą premierą jest bez wątpienia “Wcielenie”, czyli nowy horror w reżyserii Jamesa Wana. Współczesny mistrz straszenia zrezygnował z realizacji trzeciej części “Obecności”, by powrócić do swojego ulubionego gatunku po raz pierwszy od pięciu lat. Z jakim efektem? Trudno powiedzieć, bo obraz na trailerach wygląda dość standardowo, a obecności Annabelle Wallis przypomina o wielkiej klapie jaką była nieszczęsna “Mumia” z 2017 roku. 

Z pewnością jak zwykle wielu amatorów znajdzie nowy film Patryka Vegi “Small World”, który tym razem bierze na tapet mocno kontrowersyjny temat handlu ludźmi. Podążającego za kolejnymi śladami tego nielegalnego procederu policjanta gra Piotr Adamczyk. Film zdecydowanie wyróżnia się międzynarodową obsadą, bo obok wspomnianego odtwórcy, a także m.in. Julii Wieniawy czy Piotra Stramowskiego wystąpili tu kojarzony z “Domu z papieru” Enrique Arce czy też świetny aktor rosyjski Aleksiej Serebriakow. 

Inną polską produkcją są “Teściowie”, pełnometrażowy debiut Kuby Michalczuka, z doborową obsadą (Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska, Adam Woronowicz), opartą na sztuce teatralnej komedią o bardzo nietypowym weselu. Interesującym tytułem są bez wątpienia włoskie “Złe baśnie”, uhonorowane nagrodą za najlepszy scenariusz na tegorocznym festiwalu w Berlinie. Z kolei obraz  “Wszyscy za jednego” opowiada o działaniach norweskiego ruchu oporu, podczas II wojny światowej. W niektórych kinach można będzie również zobaczyć dokument “Antybohater”

Tagi: co oglądać HBO GO kina netflix