Maciej Zabłocki Maciej Zabłocki 28.07.2021
TOP 10 najlepszych telewizorów 4K pod PS5/Xbox Series X
3899V

TOP 10 najlepszych telewizorów 4K pod PS5/Xbox Series X

Konsole nowej generacji zawitały do nas w listopadzie zeszłego roku. Wyświetlają rozdzielczość 4K w 60 klatkach na sekundę bez większych problemów, dlatego warto zastanowić się nad wymianą telewizora. Sprawdźmy 10 najlepszych telewizorów 4K typowo dla graczy. Panele OLED dość mocno staniały, konkurencja zrobiła się bardzo duża, warto zatem przejrzeć najciekawsze oferty.

Rynek telewizorów możemy dzisiaj podzielić na co najmniej trzy rodzaje matryc. Mamy klasyczne już LCD, mamy też organiczne OLED i najnowsze, raczkujące dopiero MiniLED. Na horyzoncie majaczą co prawda Crystal LED oraz MicroLED, ale do czasu ich premiery upłynie jeszcze wiele wody w Wiśle. Jesteśmy już po premierze najnowszych, tegorocznych modeli, możemy też trafić na przedświąteczne wyprzedaże (tak, zbliża się sierpień), dlatego warto zaryzykować i sprawdzić, co ciekawego znajdziemy na rynku. W tym rankingu uwzględniam ekrany o przekątnej 55" lub 65", dostępne w najbardziej przystępnych cenach, osiągalnych dla większości naszych czytelników. Rzecz jasna wspomnę też o większych czy mniejszych egzemplarzach, ale skoncentrujemy się na tych najpopularniejszych w Polsce wielkościach. 

Nie sugerujcie się konkretną numeracją. To, że dany model trafił na pierwsze miejsce, nie oznacza, że może być dla Was najbardziej optymalnym wyborem. To po prostu zestawienie 10 najlepszych telewizorów 4K, które można dzisiaj kupić do gamingu. Zwracam uwagę na obecność 120 Hz matrycy, przynajmniej jednego złącza HDMI 2.1 oraz wsparcia dla najnowszych technologii, takich jak upłynnianie obrazu czy redukcja mocno zaciemnionych miejsc. Powinno być też wsparcie dla VRR oraz ALLM, ale to można dorzucić w systemowej aktualizacji (jak w przypadku Sony XH90). W tym zestawieniu nie biorę pod uwagę modeli wyświetlających rozdzielczość 8K. 

10. Sony XR-55X90J

Zestawienie rozpoczynamy od tegorocznego modelu Sony z serii X90J. Panel LCD w tym telewizorze wyposażono w rozdzielczość 4K ze wsparciem 120 Hz i podświetlaniem Full Array LED. Ponadto Sony konsekwentnie korzysta z Androida, jako swojego systemu operacyjnego, co dla wielu użytkowników otworzy istotne możliwości konfiguracji i dostosowania do własnych preferencji. Matryce Japończyków charakteryzują się pięknymi, naturalnymi kolorami i znakomitym kontrastem. Mają też głębokie czernie i wiele różnych możliwości konfiguracji obrazu w ustawieniach. Nie musicie też obawiać się jakichkolwiek wypaleń jak w przypadku OLEDów, co jest niewątpliwie dużą zaletą. 

Model XR-55X90J kosztuje ok. 5200 zł, co jest dość wysoką ceną, ale w ramach tej kwoty dostajemy dwa złącza HDMI 2.1 ze wsparciem dla VRR oraz ALLM. Ponadto mamy też obsługę Dolby Vision i Dolby Atmos, piękny HDR oraz znakomity skaler XR, który świetnie radzi sobie z poprawą wyglądu materiałów odpalanych w rozdzielczości SD lub HD. W sklepach dostępne są także warianty 65 i 75". Sony chwali się niesamowitym dźwiękiem i certyfikacją IMAX, która gwarantuje znakomite wrażenia przestrzenne. Kto raz korzystał z wyświetlacza Sony, ten ponoć nie chce już kupować żadnego innego. 

9. LG 55NANO863PA 2021

Niech nie zmyli Was długa i niewiele mówiąca nazwa. Na dobry telewizor gamingowy nie trzeba wcale wydawać ciężarówki pieniędzy. Wystarczy ok. 3000 zł, żeby cieszyć się bardzo wysoką jakością obrazu i dźwięku. Model NANO wykorzystuje do wyświetlania obrazu specjalną technologię NanoCell, która gwarantuje bardziej żywe i nasycone kolory, a przy tym głębszą czerń i wyższy kontrast. Oczywiście wspiera rozdzielczość 4K przy 120 Hz i wyposażony jest w dwa złącza HDMI 2.1 z obsługą VRR i ALLM. Ponadto zachwyca niskim imput lagiem nie przekraczającym 15 ms. 

Nie brakuje wsparcia dla technologii HDR10 Pro i HGiG dla graczy. Urządzenie zachwyca też 10-bitową matrycą i wysoką jakością HDR. To sprzęt skierowany dla wymagających użytkowników, którzy z jakiegoś powodu obawiają się wypaleń w matrycach OLED. LG 55NANO863 jest stworzony dla PlayStation 5 i Xboxa Series X.

8. TCL 55C825 MiniLED

Chociaż marka TCL dostępna jest na rynku od wielu lat, to dopiero od niedawna rozpoczęła aktywną ekspansję naszego rynku. Użytkownicy nie są jeszcze tak zaznajomieni z ofertą chińskiego producenta, a zdecydowanie warto to zrobić, bo TCL oferuje znakomite telewizory w przystępnych cenach. Jednym z takich modeli jest opisywany TCL 55C825 wyposażony w diody MiniLED, które gwarantują o wiele lepsze kolory, a przy tym głębszą czerń i wyższy kontrast od klasycznych matryc LCD. Ponadto telewizor obsługuje rozdzielczość 4K i 120 Hz i wyposażony jest w system operacyjny Android. Opóźnienia wynoszą tylko nieco ponad 10 ms co oznacza, że to ekran dosłownie stworzony dla posiadaczy PlayStation 5 oraz Xbox Series X. 

Nie brakuje wsparcia zarówno dla Dolby Vision jak i Dolby Atmos oraz konkurencyjnego formatu HDR10+. Dla graczy dorzucono też obsługę HGiG i bardzo wysoką jasność, generującą przepiękny HDR. Opisywany wariant wyposażono w złącze HDMI 2.1 ze wsparciem dla VRR oraz ALLM. W sklepach kosztuje dzisiaj ok. 5000 zł, ale modele TCL dość szybko tanieją. Ponadto ma wbudowany atrakcyjny zestaw trzech głośników. 

7. Panasonic TX55-GZ960

Na siódmym miejscu postanowiłem wrzucić model Panasonica, który został nieco zapomniany przez miłośników telewizorów, a przecież dalej potrafi dostarczyć znakomite modele. Jednym z nich jest opisywany właśnie OLED. To ekran dla wymagających graczy, którzy oczekują wsparcia dla rozdzielczości 4K i 120 Hz, z obsługą HDMI 2.1, VRR oraz ALLM. Ten Panasonic wspiera też standardy Dolby Vision oraz HDR10+ jednocześnie, a przy tym charakteryzuje się doskonałym dźwiękiem ze wsparciem dla standardu Dolby Atmos. 

Ponadto, jak to OLED, dostarcza głęboką, fantastyczną czerń i przepiękne kolory oraz niezrównany kontrast. Ma także całkiem wysoką jasność, dzięki czemu wyświetli atrakcyjny dla oka HDR. Można go dzisiaj kupić za ok. 4800 zł za opisywany, 55" wariant, co jest bardzo atrakcyjną kwotą. Dla wymagających użytkowników nie sposób zapomnieć o niskich opóźnieniach poniżej 15 ms. 

6. LG OLED 55CX

Jeżeli znajdziecie jeszcze w sklepach zeszłoroczny model LG OLED CX o wielkości 55", to kupicie go w kwocie ok. 4000 zł. Od tegorocznych modeli różni się bardzo nieznacznie, potrafi wyświetlić bardzo atrakcyjny dla oka HDR, ale ma nieznacznie słabszy procesor. Ponadto, wspiera 4K przy 120 Hz, ma 4 złącza HDMI 2.1 z obsługą VRR oraz ALLM. Jest kompatybilny ze standardami Dolby Vision oraz Dolby Atmos. Ma delikatnie wyższy input lag (nieco powyżej 10 ms) od modelu C11 i nie wspiera tak wielu rozwiązań dla graczy, ale mimo to będzie doskonałym wyborem. 

Dla każdego, kto szuka bezkresnego kontrastu i bardzo głębokiej czerni oraz telewizora z pełnym wsparciem dla NVIDIA G-Sync oraz AMD FreeSync. To doskonały wyświetlacz zarówno dla graczy jak i maniaków filmowych, którzy godzinami oglądają seriale i filmy na Netflixie. Działa pod kontrolą systemu operacyjnego WebOS 5.0 i ma świetnego pilota z reakcją na gesty ruchowe, które pozwalają sterować kursorem po ekranie, niczym myszką w komputerze. Musicie jedynie uważać na wypalenia, jak to w matrycach OLED i nie odtwarzać przez wiele dni tego samego obrazu lub symboli. 

5. Samsung 55QN91A Neo QLED

Na piątym miejscu postawiłem na sprawdzonego zawodnika. Telewizory Samsunga charakteryzują się świetnymi udogodnieniami dla graczy, a tegoroczne modele wskoczyły na jeszcze wyższy poziom jakości obrazu. To panel LCD, ale z wykorzystaniem diod MiniLED, które znacząco poprawiają nasycenie kolorów, ostrość obrazu, a także dostarczają piękną, głęboką czerń i znacznie wyższy kontrast. Telewizor wspiera rozdzielczość 4K przy 120 Hz, jest także wyposażony w jedno złącze HDMI 2.1 z pełną obsługą VRR oraz ALLM. 

Opóźnienia wynoszą poniżej 10 ms, brakuje wsparcia dla Dolby Vision, ale jest Dolby Atmos oraz konkurencyjny HDR10+, który nie daje może tak spektakularnych efektów, ale jest też znacznie rzadziej wykorzystywany. Ten model od opisywanego poniżej, 65" QN85A odróżnia jeszcze lepsza czerń, wyższy HDR oraz nieco szybszy procesor i lepszy skaler treści SD i HD. Jest przez to droższy, bo za wariant 55" zapłacicie ok. 5100 zł. Jednak coś za coś, a Samsung ma jeszcze w pakiecie najlepszy na świecie upłynniacz obrazu dla graczy, wsparcie dla HGiG i rewelacyjny system operacyjny Tizen. 

4. Sony XH90

Japończycy od wielu lat produkują sprawdzone i uznane modele telewizorów. Nie inaczej jest tym razem. Tegoroczny Sony XH90 reklamowany jest jako wyświetlacz idealny dla konsoli PlayStation 5. Wyświetla rozdzielczość 4K przy 120 Hz, do tego zawiera złącze HDMI 2.1, ale bez wsparcia dla technologii VRR oraz ALLM. Te mają zostać dodane w przyszłości za sprawą aktualizacji systemowej. Telewizor działa na Androidzie, oferuje dostęp do wszystkich istotnych aplikacji na świecie, w tym Netflixa, YouTube, HBO GO czy Amazon Prime. 

Za model 65" zapłacicie ok. 4500 zł. Nie jest to zbyt wiele, zważywszy na fakt, że urządzenie charakteryzuje się bardzo niskim input lagiem (ok. 16 ms) i pełnym wsparciem dla standardu Dolby Vision, HLG oraz Dolby Atmos. Ponadto wyświetla piękne, naturalne kolory i doskonale radzi sobie z czernią, chociaż jasność mógłby mieć lepszą. Nie zmienia to faktu, że to jeden z najciekawszych modeli w tym zestawieniu. Jeżeli znajdziecie go w dobrej cenie, warto rozważyć zakup. 

3. Samsung 65QN85A Neo QLED

Na trzecim miejscu postanowiłem umieścić jeden z najciekawszych, tegorocznych modeli Samsunga. Korzystający z nowoczesnej matrycy MiniLED QLED, telewizor koreańskiego producenta potrafi wygenerować znacznie wyższy kontrast, głębszą czerń i jeszcze piękniejsze kolory. Zbliża się nieco do możliwości matryc OLED. Wyświetla rozdzielczość 4K przy 120 Hz, do tego wyposażony jest w jedno złącze HDMI 2.1, z pełnym wsparciem dla VRR oraz ALLM. Korzysta z rewelacyjnego i bardzo intuicyjnego systemu operacyjnego Tizen. 

Tegoroczne modele Samsunga MiniLED charakteryzują się bardzo dobrym skalerem treści SD, ponadto potrafią dostarczyć znacznie wyższą jasność od telewizorów OLED i co za tym idzie, wyświetlają ładniejszy HDR. Użytkownicy nie muszą się także przejmować ewentualnymi wypaleniami. Nie brakuje 10-bitowej matrycy, czyli 1,07 miliarda kolorów. Opisywany, 65" model kosztuje w sklepach ok. 5500 zł. To bardzo przyzwoita cena, jak za taki sprzęt. Co ważne, TV Samsunga mają najlepszy na świecie upłynniacz obrazu dla graczy oraz input lag na poziomie poniżej 10 ms. Niestety, nie obsługują formatu Dolby Vision, zamiast tego proponują alternatywę - HDR10+, ale filmów w tej technologii produkuje się dzisiaj zdecydowanie mniej. Największym repozytorium takich materiałów jest japoński serwis Rakuten TV, do którego oczywiście Samsung ma dedykowaną aplikację. 

2. LG OLED 55B13LA

Na drugim miejscu ląduje OLED od LG ale w najsłabszej ze wszystkich wersji B11. Kosztuje w sklepach od 3750 do 4500 zł za wariant 55". Wyświetla rozdzielczość 4K przy 120 Hz i ma dwa złącza HDMI 2.1, czyli obsługuje VRR oraz ALLM. Ponadto zgodny jest z technologiami AMD FreeSync oraz NVIDIA G-Sync. Od modelu C11 odróżnia go zauważalnie gorszy (ale wciąż niezły) HDR i słabszy procesor. 

Ponadto generuje nieskończony kontrast i przepiękną, bezkresną czerń. Obsługuje rzecz jasna Dolby Vision i Dolby Atmos. Znajdziecie na nim zainstalowany system operacyjny WebOS 6.0 oraz dostęp do pełnej palety aplikacji takich jak Netflix, YouTube, Spotify, HBO GO czy Amazon Prime. Nie brakuje niezłego systemu głośników w tandemie 2+2 x 10W. 

1. LG OLED 65C11LB

Na pierwszym miejscu tego zestawienia znalazł się najnowszy model koreańskiej firmy LG - 65" OLED z najnowszej serii C11, wyceniany na ok. 6500 zł. To telewizor, który w 2021 roku wypada zdecydowanie najlepiej pod kątem grania na PS5/XSX ze wszystkich urządzeń na rynku. Mówimy tu nie tylko o współczynniku cena/możliwości, ale też o jakości wyświetlanego obrazu. Pełne 4K, 120 Hz, cztery złącza HDMI 2.1, wsparcie dla AMD FreeSync oraz NVIDIA G-Sync, a poza tym input lag, który wynosi poniżej 10 ms oraz genialna, głęboka czerń i nieskończony kontrast. 

LG ma też w zanadrzu znakomitego pilota ze wsparciem dla sterowania ruchowego, obsługuje standard Dolby Vision oraz Dolby Atmos i ma świetną, cienką obudowę z eleganckim, szerokim podnóżkiem, który jednak może nie zmieścić się na bardzo cienkich szafach. Nie brakuje wsparcia dla VRR (zmiennej częstotliwości odświeżania) oraz ALLM (czyli automatycznego trybu gry po włączeniu konsoli czy PC). To zdecydowanie najlepszy zakup 2021 roku. Dostępny także w wariantach 48, 55, 77 i 83". 

Tagi: dla gracza jaki tv konsole ps5 telewizor TV XSX