Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 12.05.2021
Najlepsze filmy o szpiegach – TOP 11
1108V

Najlepsze filmy o szpiegach – TOP 11

Dzisiejszy ranking filmów to aż 11 miejsc, ale nie tyle filmów - kilka razy pojawią się bowiem całe sagi, które warto sprawdzać jako jedność. Mówimy bowiem o gatunku, który przez dekady panował w kinie i do dziś cieszy się ogromnym uznaniem. Sprawdźcie najlepsze filmy o szpiegach, jakie przygotowaliśmy!

Nowy dzień i nowy ranking filmów! Tym razem na tapet weźmiemy wszelkiego rodzaju szpiegów, a jest to – wbrew pozorom – naprawdę oblegana kategoria produkcji pełnometrażowych. Właściwie z miejsca każdy byłby w stanie wymienić przynajmniej kilka najgłośniejszych, a przecież jest również masa mniej znanych, które po prostu warto obejrzeć. A przecież je lubimy – doskonale budują i dawkują napięcie!

I mam nadzieję, że dziś uda mi się zaprezentować dla Was najlepsze filmy o szpiegach, jakie debiutowały. Jak wspomniałem, było tego naprawdę sporo, więc postaram się oddzielić ziarno od plew i przedstawić wyłącznie te, które po prostu warto obejrzeć, bo doskonale bawią się konwencją i szpiegowskim klimatem. Nie ma sensu dalej przedłużać wstępu – przejdźmy do sedna, bo właśnie po to tu jesteś, Drogi Czytelniku!

Mission Impossible (1996-) – TOP 11 – Filmy o szpiegach

Zestawienia nie otwiera nam jeden film, a cała saga z Tomem Cruisem. Nie mogło go przecież zabraknąć, albowiem przez ostatnie 25 lat zdążył urosnąć do miana ikony kina szpiegowskiego ostatnich dekad. Są produkcje lepsze i są gorsze, ale jako ogół zdecydowanie zasługuje, by się tu znaleźć.

Mission Impossible (1996-) – Filmy o szpiegach

Bourne (2002-) – TOP 10 – Filmy o szpiegach

I raz jeszcze muszę postawić na całą sagę, a nie jeden film – tym razem chodzi o produkcje z Mattem Damonem w roli tytułowego Jasona Bourne’a. Kawał niezłego kina akcji i pokaz tego, jak dobrze można dziś zrealizować pozycje szpiegowskie. Zdecydowanie warto dać szansę, bo to bardzo wysoki poziom.

Bourne (2002-) – Filmy o szpiegach

Wróg Publiczny (1998) – TOP 9 – Filmy o szpiegach

O tym filmie wspominałem przy okazji najlepszych produkcji z Willem Smithem i zdecydowanie zasłużył, by wylądować również w takim rankingu. Obserwujemy tam młodego prawnika, który przypadkiem wchodzi w posiadanie dowodu na zbrodnie rządowych agentów. Sprawia to, że z miejsca staje się ich celem.

Wróg Publiczny (1998) – Filmy o szpiegach

Most Szpiegów (2015) – TOP 8 – Filmy o szpiegach

Świetny film od Stevena Spielberga pozwala nam poznać amerykańskiego prawnika, który decyduje się bronić w rozprawie sądowej sowieckiego szpiega. Po czasie okazuje się, że więzień może zostać wymieniony za jednego z amerykańskich pilotów wziętych do niewoli w ZSRR. Akcja nie będzie łatwa, ale warta zachodu.

Most Szpiegów (2015) – Filmy o szpiegach

Infiltracja (2006) – TOP 7 – Filmy o szpiegach

Jedna z moich ulubionych produkcji od Martina Scorsese, w której możemy obserwować bardzo intrygującą batalię pomiędzy policjantem infiltrującym grupę przestępczą oraz informatorem mafii, który pracuje w jednostce dochodzeniowej. Ogromną zaletą produkcji jest oczywiście obsada aktorska, która jest iście hollywoodzka.

Infiltracja (2006) – Filmy o szpiegach

Dzień Szakala (1973) – TOP 6 – Filmy o szpiegach

Stosunkowo leciwa produkcja, ale wciąż broni się swoim rozmachem i podejściem do tematu polityki. Gdy OAS szykuje zamach na życie prezydenta, doskonale zdają sobie sprawę, że potrzebują najlepszego w swoim fachu. Wynajmują więc płatnego mordercę z Anglii, który kryje się pod pseudonimem Szakal.

Dzień Szakala (1973) – Filmy o szpiegach

Trzeci Człowiek (1949) – TOP 5 – Filmy o szpiegach

Prawdziwy klasyk czarno-białego kina i genialny przykład tego, jak świetne są produkcje noir. Poznajemy tam Holly’ego Martinsa – pisarza kryminałów, którzy przyjeżdża do Wiednia, aby zbadać sprawę śmierci swojego przyjaciela. Nikt nie kwapi się, by mu pomóc, więc jest zmuszony sam o wszystko zadbać.

Trzeci Człowiek (1949) – Filmy o szpiegach

Życie na podsłuchu (2006) – TOP 4 – Filmy o szpiegach

Czwarte miejsce to niemiecki dramat od Floriana Henckela von Donnersmarcka! Opowiada o agencie służb w NRD, który ma za zadanie śledzić działania słynnego pisarza oraz jego partnerki. Z biegiem czasu jego odczucia na temat pary się zmieniają i zwyczajnie zaczyna im współczuć. Świetna opowieść o kruchości ludzkiej psychiki.

Życie na podsłuchu (2006) – Filmy o szpiegach

Osławiona (1946) – TOP 3 – Filmy o szpiegach

Podium otwiera najstarsza pozycja w całym zestawieniu – historia Alicii Huberman, która otrzymuje zadania infiltracji organizacji nazistowskich. Aby tego dokonać, wylatuje do Rio de Janeiro, gdzie akcja nabiera sporego rozpędu. Aby jeszcze bardziej Was zachęcić, dodam, że za reżyserię tego filmu noir odpowiada Alfred Hitchcock.

Osławiona (1946) – Filmy o szpiegach

James Bond (1962-) – TOP 2 – Filmy o szpiegach

A tego agenta chyba nie muszę przedstawiać, co? Nie umiem wybrać jednej produkcji o najpopularniejszym szpiegu w dziejach, więc pozwolę sobie po prostu wspomnieć o marce – było wielu aktorów, masa przygód i sporo wzlotów oraz upadków. Jeśli jednak jesteście fanami kina szpiegowskiego, po prostu sprawdźcie wszystko!

James Bond (1962-) – Filmy o szpiegach

Północ – Północny Zachód (1959) – TOP 1 – Filmy o szpiegach

I raz jeszcze Alfred Hitchcock. Gdy on bierze się za reżyserię, a Cary Grant wchodzi w główną rolę, to możemy być pewni, że dostaniemy kawał dobrego kina. I tak było również w tym przypadku. Niech nie odstraszy Was data premiery, albowiem pomimo pewnych archaizmów, wciąż  ogląda się to z wypiekami na twarzy i masą emocji!

Północ – Północny Zachód (1959) – Filmy o szpiegach

Filmy o szpiegach – Podsumowanie

Najlepsze filmy o szpiegach za nami! Jak Wasze wrażenia i co sądzicie na temat powyższej listy? Jesteście w stanie się z nią zgodzić i podobnie, jak ja, czuliście się przyciśnięci do fotela natłokiem akcji i emocji w wymienionych produkcjach? Jestem ciekaw Waszego zdania – koniecznie dajcie znać, która z powyższych produkcji jest Waszą ulubioną i sprawia, że możecie powtarzać seans mnóstwo razy,  czując tę samą ekscytację.

A jeśli Wasz ulubiony tytuł z tej kategorii nie znalazł się w naszym rankingu filmów, wspomnijcie o nim koniecznie w sekcji komentarzy! Jestem pewien, że można w ten sposób świetnie uzupełnić całą listę i sprawić, że najbardziej zainteresowani czytelnicy znajdą jeszcze więcej produkcji wartych sprawdzenia. Pozostaje mi życzyć, aby wybór kolejnego filmu szpiegowskiego, który obejrzycie, spełnił Wasze oczekiwania!

Tagi: filmy filmy o szpiegach Ranking szpieg