Igor Chrzanowski Igor Chrzanowski 14.03.2021
Jaki dobrać telewizor do wielkości swojego pomieszczenia - zdrowa odległość, czytelność obrazu
2578V

Jaki dobrać telewizor do wielkości swojego pomieszczenia - zdrowa odległość, czytelność obrazu

W dzisiejszych czasach telewizory rosną jak na drożdżach i coraz ciężej jest odpowiednio dobrać sobie taki sprzęt do swojego domowego centrum rozrywki. Dziś postanowiliśmy przyjrzeć się temu jak patrzą na tę sprawę eksperci, przybliżając Wam zdrowe wartości oraz porady.

Nadeszła nowa generacja konsol, dlatego też wielu z Was zapewne rozważa przesiadkę ze starego telewizora Full HD na ekran o rozdzielczości przynajmniej 4K, czyli na coraz śmielej wchodzący do łask standard Ultra HD. Ilość pikseli w wyświetlaczach rośnie, a co za tym idzie powiększają się też minimalne wielkości ekranów jakie możemy sobie wybrać na sklepowych półkach, co może być dla niektórych osób swego rodzaju problemem, jeśli przyzwyczajeni byliście do skromniejszych rozmiarów.

Kiedy 4K jest naprawdę skuteczne?

W czasach gdy standardem stała się rozdzielczość 1080p ze sklepów poznikały malusieńkie telewizory mające poniżej 30 cali, albowiem producenci uznali, że na mniejszych matrycach niezbyt jest już warto oglądać obraz Full HD, gdyż nie wyciśniemy z niego w taki sposób pełni potencjału. Podobnie zaczyna być z ekranami 4K i choćbyście spędzili kilka tygodni na poszukiwaniach, nie znajdziecie telewizora 2160p z przekątną ekranu mniejszą niż 40 cali.

Mawia się jednak, że jeśli chcemy w pełni nacieszyć się rosnącym standardem rozdzielczości musimy wybrać telewizor o przekątnej co najmniej 55 cali - tylko wtedy bowiem wszystkie te piksele rozmieszczą się na tyle ładnie, że uwolnią swój pełen potencjał. Sam posiadam jednak ekran 50 cali i szczerze powiem, że nie mogę narzekać na jakieś ograniczenia, więc śmiało możecie rozpocząć rozważania od 49 cali w górę.

Zdrowa odległość od ekranu - kiedy nie męczą się oczy?

Żadną tajemnicą raczej nie jest fakt, że w dobie wszechobecnych ekranów musimy jak najbardziej dbać o nasze oczy, bo po latach skończymy jako społeczeństwo pełne ślepców z wielgachnymi okularami, bez których nie zobaczymy nic poza rozmazanymi plamami obrazu. Tyczy się to oczywiście zarówno telefonów jak i komputerów czy właśnie telewizorów, które w swoich mieszkaniach powinniśmy stawiać bądź też zawieszać w odpowiedniej odległości od miejsca z jakiego zamierzamy z niego korzystać.

Przyjęto, że 1 cal wynosi mniej więcej 2,54 centymetra, więc przyjmijmy dla uproszczenia naszych założeń, że będzie to równe 2,5 cm. Przelicznik ten pomocny jest przy określaniu odległości, albowiem okuliści i inni eksperci od zdrowia uważają, że najzdrowszą odległością naszych oczu od ekranu jest jego dwukrotność lub maksymalnie czterokrotność. Ogólny przelicznik przy telewizorach 4K powinien wynosić 2,1 cm odległości od matrycy na każdy jej 1 cal - przy Full HD było to 4,2 cm.

Zdrowa odległość od ekranu - przelicznik wartości

Dokonując zatem świadomego wyboru telewizora mając na uwadze nie tylko jego parametry, ale i nasze zdrowie, zdecydowanie powinniście być świadomi tego ile centymetrów liczy sobie ekran o danej przekątnej w calach oraz na jaki zakup pozwala Wam wielkość waszego domowego centrum rozrywki. Aby to nieco ułatwić, przygotowaliśmy poniższą ściągawkę.

Przekątna ekranu Minimalna zdrowa odległość Maksymalna zdrowa odległość
49 cali (124 cm) 103 cm 206 cm
50 cali (127 cm) 105 cm 210 cm
55 cali (140 cm) 116 cm 231 cm
60 cali (152 cm) 126 cm 252 cm
65 cali (165 cm) 137 cm 273 cm
75 cali (190 cm) 157 cm 315 cm
85 cali (215 cm) 178 cm 357 cm

Powyższe wartości dotyczą głównie ekranów 4K Ultra HD, ale jeśli jesteście wciąż zainteresowani zakupem telewizora o rozdzielczości Full HD, jako minimalną wartość dla waszego ekranu musicie wziąć maksymalną odległość z naszej tabeli.

Tagi: poradnik technologia telewizor zdrowie