redakcja PPE redakcja PPE 23.01.2021
Biomutant (PS4, Xbox One, PC) - wszystko, co wiemy o grze
1190V

Biomutant (PS4, Xbox One, PC) - wszystko, co wiemy o grze

Po długim okresie oczekiwania zapowiedziany kilka lat temu Biomutant ma trafić do sprzedaży w przyszłym roku fiskalnym i będzie jedną z ważniejszych pozycji w portfolio ekspansywnie działającej grupy Embracer. Developerowi, studiu Experiment 101 założonemu przez byłych pracowników Avalanche Studios, także przyświecają ambitne cele. Powrót do wartości towarzyszących game devowi od jego zarania to jeden z nich.

Premiera

Premiera Biomutant odbędzie się w przyszłym roku fiskalnym, czyli teoretycznie najwcześniej w kwietniu, a najpóźniej w marcu 2022 roku. Tytuł ukaże się na PC oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One. 

Polonizacja

Gra będzie dostępna w pełnej polskiej wersji językowej (napisy i dubbing).

Fabuła i założenia

Akcja Biomutant rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie zamieszkanym przez najróżniejsze humanoidalne i zmutowane zwierzęta oraz inne mniej i bardziej cudaczne istoty. Zmagania rozpoczynamy od stworzenia własnej postaci (ta pojawiająca się na materiałach promocyjnych to tylko domyślny avatar), która może reprezentować jedno z sześciu występującym w tutejszym uniwersum plemion. W teorii jej zadaniem jest uratować upadający świat i stojące w jego centrum Drzewo Życia dogorywające przez występującą w coraz większym nadmiarze trującą oleistą substancję, w rzeczywistości jednak wachlarz możliwości jest tu znacznie szerszy.

Biomutant - Screen 1

Produkcja Experiment 101 posiada nieliniową strukturę. To od naszych poczynań zależy, jakie zakończenie obejrzymy. Do której frakcji przystąpić? Czy będziemy współpracować z przywódcami plemion czy ich wymordujemy? Uratujemy Drzewo Życia czy machniemy na nie ręką? Opcji, jak deklarują twórcy, jest tutaj sporo.

Reżyser gry, Stefan Ljungqvist, tak wypowiadał się o narracji Biomutant:

Generalnie mówiąc, fabuła sprowadza się do trzech rzeczy - kim jesteś jako postać, twojego stosunku do ocalałych i sześciu plemion oraz czynności wpływających na stan świata symbolizowanego przez Drzewo Życia, którego korzenie są podgryzane przez pięciu World Eaterów. Od stanu i kombinacji tych trzech części zależy twoje zakończenie.

Rozgrywka

Biomutant to gra action-RPG tworzona przez byłych pracowników Avalanche Studios, ekipę specjalizującą się w produkcji tytułów z otwartymi światami. Produkcja Experiment 101 od tej formuły w żaden drastyczny sposób nie odchodzi. Tutejsza mapa ma wymiary 8x8 km i według developerów wypchana jest mnogością atrakcji i aktywności zachęcających do eksploracji oraz zaglądania w każdy zakamarek. Wspomniany Ljungqvist, w którego CV znaleźć można takie pozycje jak seria Just Cause czy Mad Max, przyznał, że Biomutant to największa (najbardziej rozbudowana) gra nad jaką miał okazję pracować.

Biomutant - Screen 2

Biomutant oferować ma sporą swobodę wyboru nie tylko w dziedzinie prowadzenia fabuły, ale też szeroko pojętej personalizacji i kustomizacji. Po pierwsze, jak już wspomniano, przygodę rozpoczynamy od wykreowania własnej postaci - humanoidalnego ssaka. Zadecydować można o płci, sylwetce, rodzaju szponów, futra i paru innych cechach, a także o przynależności do jednego z sześciu plemion, co ma przełożenie na DNA bohatera/bohaterki i w konsekwencji - na jego/jej parametry i umiejętności. 

Do tego dochodzą także wszelkie możliwe aspekty i rozwiązania związane z systemem rozwoju. Potencjał postaci można podnosić na dwa sposoby: tradycyjny, inwestując punkty umiejętności pozyskiwane po wbiciu na wyższy poziom doświadczenia lub eksplorując świat w poszukiwaniu radioaktywnych maszyn. Wystawiając się na promieniowanie otrzymujemy punkty RAD, dzięki którym doskonalić można się w 'nadprzyrodzonych' dziedzinach typu telekineza, lewitacja, manipulowanie elektrycznością itd.

Kolejnym ważnym filarem rozgrywki jest crafting. Podczas zmagań gromadzimy różnego rodzaju graty służące do konstruowania przydatnego sprzętu. Mogą to być nie tylko bronie (twórcy przygotowali wiele ich rodzajów, zarówno te pozwalające razić przeciwników z dalszej odległości, jak i sprawdzające się w bitce), ale też części w rodzaju mechanicznych nóg, skrzydeł, szponów itd. Właściwy sprzęt na podorędziu jest kluczem do przeżycia w ekstremalnych warunkach. Przedmioty takie jak maska przeciwgazowa, ciepła kurtka czy zbiornik z tlenem (potrzebny do oddychania pod wodą) są niezbędnym elementem wyposażenia w niektórych regionach i lokacjach. Tu jednak mała uwaga - w grze nie zabraknie oprócz tego przeróżnych środków lokomocji pozwalających dotrzeć do trudniej dostępnych miejscówek: balonu, skutera wodnego, innych zwierząt itd.

Biomutant - Screen 3

W Biomutant zaimplementowano system Yin-Yang. Podejmowane przez nas decyzje oraz wszelkiego rodzaju interakcje wpływają na świat wokół: na drzewka dialogowe, strukturę questów, przychylność (lub jej brak) NPC-ów, którzy w niektórych sytuacjach mogą nam pomóc, i umiejętności. To, czy skłaniamy się bardziej ku yin czy może jednak yang modyfikuje ich efekt. Dla przykładu medytacja w stanie Yang regeneruje zdrowie, zaś w Yin pozwala wysysać energię.

Przejście gry według szacunków pracowników Experiment 101 zająć ma jakieś dziesięć godzin, jeśli nie będziemy oczywiście przesadnie drobiazgowi w odkrywaniu sekretów. Tych ma być jednak dużo, a jakby tego było mało, twórcy dodatkowo zapewniają, że Biomutant nie natkniemy się na fetchy questy, czyli pozbawione treści zadania-zapychacze w stylu “przynieś, podaj, pozamiataj”. 

Na marginesie warto wspomnieć także o postaci narratora, który niekiedy z podziwu godnym entuzjazmem komentuje perypetie naszej postaci, np. podczas starć. Częstotliwość tych wtrętów będzie można zredukować, lecz nie wyłączyć. Narrator jest bowiem jednym z kluczowych bohaterów opowieści.

Wymagania sprzętowe

Minimalne:

  • Wymaga 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego
  • System operacyjny: Windows 7 lub nowszy
  • Procesor: Intel Core i5-750 2.6 GHz lub AMD Phenom II X4 955 3.2 GHz
  • Pamięć: 4 GB RAM
  • Karta graficzna: GeForce GTX 780 / Radeon R280
  • DirectX: Wersja 11
  • Miejsce na dysku: 10 GB dostępnej przestrzeni
  • Dodatkowe uwagi: Podane wyżej wymagania mogą ulec zmianie

Video - Biomutant

Tagi: Biomutant Experiment 101 THQ Nordic