Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 11.01.2021
Cyberpunk 2077 aktywnie rozwijany przez fanów. Najlepsze mody do hitu od CD Projekt RED
1266V

Cyberpunk 2077 aktywnie rozwijany przez fanów. Najlepsze mody do hitu od CD Projekt RED

Trzeba przyznać, że choć od premiery najnowszego hitu od naszego rodzimego studia minął zaledwie miesiąc, utalentowani gracze zdążyli stworzyć już całe mnóstwo modyfikacji - przyjrzyjmy się najważniejszym z nich!

Wielkie gry z ogromnymi wolnymi światami są jednymi z najczęściej modowanych. Wynika to z ich gigantycznego potencjału, albowiem tak ogromna otwartość daje miejsce na masę kreatywności oraz twórczego popisu amatorskich autorów, którzy chcą dorzucić coś od siebie do projektów wykreowanych przez największe studia. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego – funkcjonuje to już bowiem w takim porządku od dobrych kilku dekad.

Nie inaczej jest w przypadku gry Cyberpunk 2077 od naszego rodzimego CD Projekt RED. Tu dodatkowo dochodzi fakt, iż w gruncie rzeczy, z perspektywy wielu graczy, wciąż jest dużo do naprawienia. Część z nich, zamiast czekać, decyduje się na własną rękę poprawiać tytuł i dodawać do niego elementy, które mogłyby się idealnie sprawdzić.

Sprawia to, że minął zaledwie miesiąc od premiery, a my już mamy pokaźną listę dostępnych modyfikacji.
Wśród nich jest naprawdę sporo ciekawych pozycji, nieco zabawnych oraz takie, które po prostu poprawiają jakość rozgrywki. Przygotowaliśmy dla Was dziś zestawienie najlepszych modów do Cyberpunka 2077, więc zdecydowanie warto rzucić na nie okiem. Jeśli sami korzystanie z jakiegoś, a nie znalazł się poniżej, koniecznie dajcie znać w sekcji komentarzy!

Cyber Engine Tweaks

To właściwie taka podstawa! Założenie tej modyfikacji jest wręcz banalne – rozwiązuje ona całą masę problemów związanych z wydajnością, naprawia sporo błędów i awarii (głównie związane z AVX, AMD SMT czy wewnętrznym wejściem). Co ważne, mod jest cały czas aktualizowany, więc można z niego korzystać na bieżąco i bez strachu o jakiekolwiek braki w kwestii kompatybilności. Jakby tego było mało, daje dostęp do konsoli wewnątrz gry, co umożliwia działanie wielu innych modów.

Better Minimap

Osobiście uważam, że mini-mapa w grze od CD Projekt RED to jedna z najgorszych rzeczy (mam ogromne szczęście do małej liczby bugów), z jakimi musiałem się mierzyć przez kilkadziesiąt godzin zabawy. Brak możliwości operowania przybliżeniem i oddaleniem oraz niemoc w wykonaniu jakiejkolwiek zmiany w jej obrębach były dobijające. Na PS5 pozostało się przyzwyczaić. Gracze PC mają alternatywę, którą jest doskonała modyfikacja, potrafiąca sporo zmienić!

Arasaka Apperance Updater

Swego czasu napisałem, że nie potrafię zrozumieć, dlaczego w grze nie mamy możliwości zmiany naszego wyglądu zewnętrznego. W ciągu kilku ostatnich lat powoli stawało się to standardem w tego typu projektach (zwłaszcza gdy sami tworzyliśmy postać), a tu podobnych opcji zwyczajnie zabrakło. Na szczęście gracze wzięli sprawy w swoje ręce i wypuścili modyfikację, która pozwala wiele zmienić w tym kontekście.

Simplified Inventory

Inwentarz w Cyberpunku 2077 to prawdziwy bajzel. Można się tam dosłownie zgubić – zwłaszcza zbierając dużo śmieci po drodze i czyszcząc wszystkie kąty w Night City. We wszystkich tego typu grach korzystałem z modyfikacji segregujących i gdybym grał na PC, zrobiłbym to samo w tym przypadku. Modyfikacja Simplified Inventory umożliwia automatyczne sprzątanie ekwipunku – część przedmiotów automatycznie sprzedaje, inne układa w jedno, a jeszcze pozostałe od razu wykorzystuje.

Simplified Inventory

Alternate Crowd Behavior and other tweaks

Cóż, główne działanie tego moda zdradza już jego nazwa. Masa osób narzekała na to, jak wygląda życie NPC w Night City, więc utalentowani twórcy postanowili się za to zabrać i zmienić. W taki właśnie sposób powstała ta modyfikacja – pchnięta przez zapotrzebowanie graczy. Na ten moment usprawnia ludzi podróżujących pieszo, ale autorzy cały czas dopieszczają zwiększenie ruchu ulicznego! Brzmi naprawdę nieźle.

Draw Distance Boost

Bardzo mała modyfikacja, ale jestem pewien, że dla wielu osób może okazać się jedną z najbardziej przydanych. Pozwala bowiem na zwiększenie zasięgu renderowania. Nie dojdzie już do sytuacji, gdzie widok przed nami będzie zamazany i znacznie pocięty graficznie – zresztą, najlepiej ocenić to zestawiając ze sobą zwyczajną wersję oraz tę dopieszczoną przez Draw Distance Boost.

Better Vehicle Handling

Działanie modyfikacji najlepiej opisał sam jej autor i zdecydowanie warto zacytować tu jego słowa: „Kuzanagi nie wślizguje się do innego wymiaru, gdy jedziesz 150 km na godzinę i używasz hamulca ręcznego, aby skręcić”. Muszę przyznać, że doskonale to rozumiem, choć same motocykle nie przeszkadzają mi tak bardzo, jak samochody. Z tych drugich przestałem całkowicie korzystać, albowiem okazały się zwyczajnie niewygodne. Mod byłby zbawienny.

JB – TPP MOD VIP Third Person

Nie ma co tu się rozwodzić – o tej modyfikacji zdążyliśmy już dla Was napisać (zdaje się, iż w tym miejscu). Oczywiście daleko jej do sprawnego działania i wciąż pozostaje kąskiem głównie dla osób, które tkwią w przeświadczeniu, że „albo TPP, albo nic”. Plusem jest natomiast fakt, iż wszystko jest cały czas aktualizowane przez twórcę i możemy mieć nadzieję, że z czasem będzie po prostu wyglądało lepiej dla szerszego grona odbiorców.

Better Controls Menu

Choć w menu Cyberpunka 2077 możemy przypisać klawisze do danych akcji w całkiem szerokim zakresie, to wciąż są braki. Dla przykładu – mod dodaje możliwość „bindowania” klawiszy na: unikanie, powolne spacerowanie, główną akcję, akcję zastępczą oraz masę opcji nawigacyjnych UI. Jeśli czujecie się lepiej, gdy każdy przycisk może za coś odpowiadać, zdecydowanie powinniście zwrócić uwagę na Better Controls Menu.

Doom Reshade

Ostatnia modyfikacja w zestawieniu jest typowo humorystyczna i skierowana głównie do osób, które zdążyły w Night City zrobić już wszystko i potrzebują nowych wrażeń – zwłaszcza takich w stylu retro! Dzięki Doom Reshade cała gra przyjmuje formę prawdziwej pikselozy i nawiązuje do kultowych odsłon serii DOOM. Spójrzcie zresztą na poniższy materiał, aby przekonać się na własne oczy, jak genialnie wypadł projekt. Winszuję i nie mogłem go tu pominąć!

Tagi: CD Projekt CD Projekt RED Cyberpunk 2077