Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 09.01.2021
Gry, które niszczą przyjaźnie – Overcooked i wiele więcej
1236V

Gry, które niszczą przyjaźnie – Overcooked i wiele więcej

Hitowe produkcje o gotowaniu wydane przez Team17 doskonale pokazały, jak bardzo emocjonujące mogą być tytuły kooperacyjne. Choć od zawsze granie z osobą siedzącą obok na kanapie nas ekscytowało, to w tym przypadku poprzeczkę podniesiono jeszcze wyżej.

Czasem nawet najtrwalsze przyjaźnie i znajomości mogą zostać wystawione na próbę. W życiu pojawia się mnóstwo sytuacji, gdzie jedno działanie może sprawić, że związek dwóch ludzi posypie się, a potem już nigdy nie będzie taki sam, jak wcześniej. I nie potrzeba tu bynajmniej czegoś wielkiego – zwykłe, małe gesty, elementy i decyzje. Czasem może chodzić o pobyt w złym miejscu, innym razem działanie pod wpływem chwili, a jeszcze kiedy indziej o gry!

I oczywiście sam pierwszy akapit był pewną opcją hiperbolizacji – w mocnym związku rozrywka w formie wspólnej zabawy przy konsoli nie powinna kończyć się rozstaniem. Cóż, jeśli jednak byłaby taka możliwość to właśnie przy grach, które chciałbym Wam dziś przedstawić! Sytuacja wydaje się w nich zero jedynkowa – albo zabiją Wasze znajomości, albo wzmocnią je do poziomu, którego sobie nawet nie wyobrażaliście!

Oczywiście we wszystkie z poniższych możecie zagrać w formie lokalnej kooperacji. A jeśli znacie inne tytuły, które mogą wywoływać podobnie skrajne emocje, koniecznie wspomnijcie o nich w komentarzach! Mam nadzieję, że najważniejszych przedstawicieli udało mi się w zestawieniu zmieścić! Przejdźmy więc do sedna!

Overcooked

Nie można rozpocząć tego zestawienia inaczej, niż od prawdziwego klasyka i tytułu, który podyktował warunki wszystkim innym, chcącym dołożyć nieco od siebie do gatunku. Głośna gra o gotowaniu od Team17 okazała się ogromnym hitem i bardzo szybko zdobyła serca graczy, którzy potrafili bawić się świetnie pod presją czasu. Cudowna formuła i coś, co zdecydowanie warto sprawdzić na własną rękę.

Tools Up!

Ów tytuł jest stosunkowo nowy – debiutował bowiem niewiele ponad rok temu. Produkcja ekipy z polskiego studia The Knights of Unity skupia się na remontowaniu mieszkań naszych klientów, których musimy zaspokoić, za co następnie dostajemy konkretną liczbę punktów. Wszystko oparte zostało oczywiście o nasze umiejętności kooperacji, bo bez nich ani rusz!

Catastronauts

Jasne, na Ziemi jest super, ale… Warto dać szansę chaotycznej kooperacji w kosmosie od małego Inertia Game Studios? Gra debiutowała w 2018 roku i w dużej mierze bazuje na umiejętności radzenia sobie w trudnych, stresujących sytuacjach. Takich w kosmosie może być co niemiara! Przyjdzie nam bowiem przenosić różne ciężkie obiekty, naprawiać systemy, radzić sobie z pożarami na pokładzie i wiele więcej.

Overcooked 2

Po sukcesie pierwszej odsłony Team17 zdecydowało się na wydanie kolejnej dynamicznej gry kooperacyjnej. Projekt ukazał się na PC, PS4, Xboksa One oraz Nintendo Switch i z miejsca skradł serca fanów poprzedniczki, a także zupełnie nowych graczy. Nic w tym dziwnego – zabawa jest bowiem wybitna. Wraz z partnerką udało nam się wbić platynę i polecam postawić sobie taki cel dosłownie każdemu! Emocje są ogromne.

Shakes on a Plane

Zdecydowanie najnowsza pozycja w zestawieniu, albowiem nie ma nawet miesiąca! Huu Games wypuściło grę, która całymi garściami czerpie z założeń doskonale znanych z Overcooked. W tym przypadku nie wcielamy się jednak w obsługę restauracji, a tę samolotową! Naszym zadaniem jest więc jak najlepiej zaspokajać potrzeby wymagających pasażerów, aby ich lot przebiegł jak najprzyjemniej. Warto pamiętać, że podczas podniebnych podróży może mieć miejsce wiele nieoczekiwanych sytuacji!

Storage Inc. II

Jeśli w grach kooperacyjnych uwielbiacie formę wyzwania, jaką stawia przed Wami konieczność współpracy oraz ciągłego kontaktu z osobą obok, to bez dwóch zdań sięgnijcie po małą grę od Stolpskott Studios. Każdy z graczy wciela się w tu w operatora wózka widłowego. Na planszy, która imituje magazyn, musimy komunikować się tak, aby jak najefektywniej przewozić skrzynie oraz różnego rodzaju paczki.

Death Squared

Pozycja, która zadebiutowała w 2017 roku, to prawdziwa gratka dla fanów kooperacji i gier logicznych w jednym. Świetny projekt będzie wyzwaniem nie tylko dla naszych zdolności komunikowania się z innymi, ale również zwinności w obsłudze pada i myśleniu logicznym. Zdecydowanie warto dać szansę, albowiem wysokie noty nie wzięły się znikąd. Ostrzegam jednak – łatwo się pokłócić.

Space Food Truck

Był już samolot, statek kosmiczny i restauracja. One Man Left Studios wydało w 2017 roku projekt, który zdaje się łączyć wszystkie te elementy, albowiem w grze kooperacyjnej Space Food Truck, prowadzimy nasz własny kosmiczny Food Truck! Mechanik jest tu cała masa i chyba jedyną większą wadą, jaka nasuwa mi się na myśl, jest ich mnogość – czasem można odnieść wrażenie, że twórcy chcieli napchać za dużo. Niemniej – sprawdźcie sami.

Conduct Together

Jedyna gra na wyłączność z listy, albowiem w Conduct Together zagramy tylko na Nintendo Switch. Jeśli jednak posiadacie małą konsolę od japońskich gigantów branży, bez dwóch zdań musicie zainteresować się tym tytułem. To typowa pozycja imprezowa, w której kooperacja ma kluczową rolę. Dowodzimy tu pociągami tak, aby unikać kolizji. Przetestujcie się jako operatorzy mechanizmów na torach!

Moving Out

Listę zamyka świetna pozycja z kwietnia 2020 roku, która w moim przekonaniu nada się idealnie dla wszystkich fanów Overcooked. Z racji sylwestrowych ograniczeń, postanowiliśmy z moją lepszą połówką sprawdzić swoje siły przy zarządzaniu przeprowadzkami i kilka godzin przeminęło niczym minuty! Choć zdarzają się pojedyncze bugi (co może nieco irytować w grach, gdzie sekundy decydują o wyniku), to nie są na tyle irytujące, aby powodować niechęć. Jedna z mocniejszych pozycji tego typu, koniecznie spróbujcie!

Tagi: Ghost Town Games Overcooked! 2: Rozgotowani Team17