Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 15.12.2019
PlayStation 4 vs PlayStation 4 Pro - Czym różnią się konsole i którą warto dziś kupić?
7524V

PlayStation 4 vs PlayStation 4 Pro - Czym różnią się konsole i którą warto dziś kupić?

Choć bieżąca generacja zmierza do końca, to nie oznacza to bynajmniej, że nie warto nabyć sprzętów, które do niej zaliczamy. Sprawdźcie, na co warto wydać swoje pieniążki.

Bieżąca generacja konsol znalazła się właściwie na ostatniej prostej. Czy oznacza to, że nie warto zainteresować się zakupem urządzeń z owej? Bynajmniej, albowiem w związku z powolnym osuwaniem się jej w cień, ceny są wyjątkowo przystępne. Podczas trwającego niedawno Black Week (bo ciężko mówić już o zwykłym Black Friday :)) podstawowe wersje urządzeń mogliśmy nabyć za około 1/4 ceny startowej! A to przecież nie są przestarzałe sprzęty. 

Tak więc dla wielu osób to idealna opcja, aby nadrobić masę tytułów, których przez ostatnie kilka lat na konsolę Sony pojawił się ogrom. Dość powiedzieć, że gry na wyłączność to takie hity jak God of War (2018), Uncharted 4: Kres Złodzieja, czy Marvel's Spider-Man – Edycja Gry Roku. Gdy już zdecydujecie się na zakup, to pojawić się może kolejna zagwozdka: Nabyć wersję podstawową, czy jednak Pro? Oczywiście, we wszystkie projekty zagramy na obu, ale przyjemność z niej może być wyższa przy ulepszonym modelu konsoli.

W związku z tym przychodzimy ze swoistym porównaniem obu wersji urządzenia oraz kilkoma radami z kategorii „co i dla kogo”. Mam nadzieję, że ten mały poradnik przyda się choć kilku osobom i pozwoli podjąć odpowiednią decyzję odnośnie do tego, jaki produkt nabyć. Zbliżają się przecież święta, a konsola pod choinką to spełnienie marzeń dzieci- zarówno tych mniejszych, jak i dorosłych. W końcu, gdy idzie o temat gier, to wszyscy nimi jesteśmy

PlayStation 4 vs PlayStation 4 Pro - Różnice

Cena

Porównania nie można zacząć od innego aspektu, niż właśnie od kosztów, jakie trzeba ponieść w zależności od dokonanego wyboru. Oczywiste jest, że za wersję Pro przyjdzie zapłacić PROporcjonalnie więcej. W dniu publikacji rzeczonego tekstu ceny wciąż pozostają obniżone po Black Friday (choć to już pewnie promocja przedświąteczna). 

Jak wygląda to w trzech najpopularniejszych w Polsce marketach AGD? W każdym tak samo. Jeśli chodzi o konsolę PlayStation 4 Pro, najkorzystniej wypada ona aktualnie w wersji z dyskiem 1 TB, grą Fortnite oraz jednym padem. W Media Markt, Media Expert i RTV Euro AGD nabędziemy ją za 1349 złotych

W przypadku konsoli PlayStation 4 Slim z dyskiem tej samej wielkości (1 TB) oraz trzema dodatkowymi, dużymi tytułami, będziemy musieli zapłacić 1099 złotych. Jak można łatwo policzyć, różnica wynosi 250 złotych (pomijając zawartość gier) i względnie podobnie wygląda stosunek cen, bez znaczenia na to, czy spadają, czy rosną- przeważnie razem. 

Jakość obrazu

Kolejny, zaraz po cenie, bardzo istotny aspekt dla wszystkich rozważających, którą konsolę wybrać. Jest to jednakowoż ten element, który jest prawdopodobnie najpopularniejszym, najczęściej dyskutowanym i najłatwiejszym do zauważenia gołym okiem. Nic więc dziwnego, że ma dla nas tak duże (często pierwszorzędne) znaczenie. 

PlayStation 4 Pro zostało znacznie rozwinięte względem wersji „podstawowej”. Sony zaimplementowało możliwość odtwarzania obrazu w niezwykle popularnej ostatnimi czasy technologii 4K. Oczywiście, aby w pełni cieszyć się rzeczonym udogodnieniem, potrzebujemy odpowiedniego telewizora. Muszę jednak wspomnieć, że Pro ma także wpływ na obraz w jakości 1080p. Nawet w takim przypadku różnica jakości wyświetlanej grafiki jest widoczna.

Wydajność konsol 

Na tym polu Sony również dopieściło swój sprzęt. Konsola Pro zostało odpowiednio wzmocniona, co po części wymuszała chęć wspierania tytułów wykorzystujących wspomnianą wyżej technologię 4K. Nie jest to jednak jedyny obszar, na który rzeczone usprawnienie wpłynęło, albowiem pociągnęło za sobą także sprawniejsze renderowanie terenu i krótsze czasy ładowania. 

Najnowsza konsola ze stajni PlayStation wyposażona została w GPU o wydajności 4,2 teraflopa oraz 8 GB pamięci RAM. Podstawowa wersja może pochwalić się dokładnie taką samą liczbą gigabajtów RAM, ale znacznie gorszym wynikiem wydajności, który plasuje się na poziomie 1,8 teraflopa

Wymiary sprzętów

Jestem pewien, że będzie to jedna z najmniej znaczących rzeczy przy wyborze konsoli, jednak w kilku przypadkach może okazać się ważna. PlayStation 4 Pro, jak można się domyślać, jest większa- wymagały tego stosunkowo duże podzespoły, względem tych, które zamieszczono na przykład w konsoli Slim.

Aby lepiej to zobrazować, posłużę się konkretnymi liczbami. „Smukła” wersja urządzenia ma wymiary: 275.1 x 305.1 x 53.1 mm, ulepszona natomiast 295 x 327 x 55 mm. Jak widać, różnica to kwestia zaledwie kilku centymetrów (około dwóch w każdym kierunku). Jeśli chodzi o wagę, tu również Pro góruje. Jej waga to 3.3 kilograma, a więc o 1.2 więcej niż konsoli Slim i 500 gramów więcej niż pierwsza wersja PlayStation 4.

PS4 vs PS4 PRO

Dodatkowe porty

Pod tym względem najnowszą konsolę ze stajni Sony także ulepszono. Dostała ona, względem wersji Slim, jedno USB 3.0 więcej oraz dodatkowy port optyczny audio. Poprawione zostało również wejście HDMI. Wcześniejsza edycja miała rzeczone w wersji 1.4, najnowsza- 2.0a.

Choć wielu osobom mogą wydawać się to rzeczy wyjątkowo niepotrzebne, to są niekiedy zbawienne! Szczególnie w momentach, gdy zamierzamy podłączyć zestaw VR, a oba sloty w Slim zajęte są przez kontrolery. Zdaję sobie sprawę z niskiego prawdopodobieństwa takiego zdarzenia, ale przezorny zawsze ubezpieczony! A jeśli już przy technologii wirtualnej rzeczywistości…

PS4 vs PS4 PRO porty

Jakość VR

Dzięki znacznej poprawie wielu podzespołów, działanie PlayStation VR również uległo widocznemu ulepszeniu. Do tego stopnia, że w Internecie pojawiło się mnóstwo komentarzy odnośnie do tego, aby odpuścić sobie zakup zestawu, jeśli nie posiada się najmocniejszej konsoli. Nie jestem fanem tego stwierdzenia, ale muszę przyznać, że różnica, choć nie w każdym przypadku, jest odczuwalna.

Najbardziej rzuca się w oczy w przypadku tytułów, których twórcy postawili na wysoką jakość graficzną. Tu zauważymy odmienność pod kątem liczby widocznych detali i wygładzenia tekstur, które w przypadku podstawowych wersji konsoli będą nieco… kanciaste. Wymagań sprzętowych i mocy konsoli nie przeskoczymy. Może to wpłynąć na immersję, ale nie zabierze przyjemności z gry.

Ostateczny werdykt - PS4 vs PS4 PRO

Którą więc warto kupić? Cóż, jak to zazwyczaj w życiu bywa, nie ma jednej, poprawnej odpowiedzi. To, po które z urządzeń sięgniesz, zależy od wielu zmiennych. Jeśli jednak miałbym streścić tekst w formie krótkiego podsumowania, napisałbym, że powinieneś rozważyć każdy z wymienionych punktów od ostatniego, aby na samym końcu dojść do akapitów dotyczących ceny. Wtedy zadecyduj, czy jesteś w stanie pokryć różnicę w kwocie, aby dopłacić do PlayStation 4 Pro.

Jeśli zamierzasz kupić konsolę na lata, a nadchodząca generacja to nie coś, na co będziesz polował już przy premierze- sięgnij po mocniejszą edycję. Jeżeli natomiast planujesz ograć kilka zaległych tytułów ekskluzywnych dla Sony, aby ostatecznie zadecydować, którą konsolę postawisz przy ekranie za rok- udaj się po PlayStation 4 Slim.

Ta druga w zupełności wystarczy, abyś mógł cieszyć się graniem przez najbliższe kilkanaście miesięcy, a potem przesiąść się na nową generację i odczuć zwielokrotniony przeskok jakości. Co więcej, jest tańsza (nawet w zestawie z kilkoma grami), więc pozwoli Ci to zaoszczędzić na jeszcze inne tytuły, tudzież dorzucić do puszki z pieniążkami na zakup przyszłorocznych urządzeń. Jakiejkolwiek konsoli nie wybierzesz, dzięki ogromnej jakości gier z wyłącznością dla PlayStation, będziesz zadowolony!
 

Tagi: PlayStation 4 playstation 4 pro PlayStation 4 Slim