SKLEP
Piotr Rozbicki Piotr Rozbicki 31.01.2018
Dragon Ball FighterZ. Poradnik dla początkujących
3433V

Dragon Ball FighterZ. Poradnik dla początkujących

Grając w Dragon Ball FighterZ może nam się wydawać, że jesteśmy prawdziwymi Super Sayanami - w końcu tak wiele dzieje się na ekranie i jednym przyciskiem można odpalać szalone ataki. Jednak, żeby grać skutecznie z innymi graczami i w trybie Arcade, trzeba się nauczyć, że to co na wierzchu to tylko efektowna otoczka. Skuteczność kryje się w złożonym systemie walki. Oto kilka jego tajemnic.

Dragon Ball FighterZ jest dziełem japońskiego studia Arc System Works. Ci goście wiedzą nie tylko, jak robić efektowne gry, ale przede wszystkim, jak robić dobre bijatyki ze skomplikowanym systemem walki. DBFZ na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo uproszczony w porównaniu do ich poprzednich produkcji, ale to tylko pozory.

Przeczytajcie naszą recenzję Dragon Ball FighterZ!

Przygotowałem dla Was garść porad, w tym technik, które w większości nie zostały odpowiednio (lub wcale) wyjaśnione w zawartym w grze samouczku. Znajdzie się też miejsce na kilka prostych porad, które pomogą Wam odpowiednio przyszykować się do online'owych potyczek.

Sterowanie

Komenda ANG / Komenda PL / Skrót PS4 XOne
Light Attack / Lekki Atak / L Kwadrat X
Medium Attack / Średni Atak / M Trójkąt Y
Heavy Attack / Mocny Atak / H Kółko B
Special Attack / Atak Specjalny / S X A
Assist 1 / Asysta pierwszej postaci / A1 L1 LB
Assist 2 / Asysta drugiej postaci / A2 L2 LT
Dragon Rush / Odpowiednik rzutu / Dragon Rush R1 / Kwadrat + Trójkąt RB / X + Y
Vanish / Teleport za plecy wroga / Vanish Kółko + Trójkąt B + Y
Ki Charge/ Ładowanie mocy Ki/ Ki Charge X + Kwadrat A + X
Super Dash / Lot do przeciwnika / Super Dash R2 / X + Kółko RT / A + B
Sparkling Blast  X + Kwadrat + Trójkąt + Kółko A + B + X + Y

 

Techniki i jak je stosować:

W Dragon Ball FighterZ mamy rozgrywkę w formacie 3vs3, co oznacza, że jednocześnie będziemy musieli opanować nie jedną, ale trzy postacie w stopniu przynajmniej podstawowym. Dodatkowo trzeba nauczyć się łączyć ataki tych postaci, wplatać w combo jednej, asystę, atak lub supera innej itd.

Zwykłe ataki (L,M,H) - standardowe uderzenia podzielone ze względu na siłę. Każda postać ma nieco inną specyfikę tych ciosów. H dodatkowo w większości wypadków wbija przeciwnika na ścianę i sprawia, że się od niej odbija (tzw. Wall Bounce). Dół+H najczęściej wybija przeciwnika w powietrze co można wykorzystać do combosa. Wystarczy, że po wybiciu wciśniemy jeszcze raz H, a doskoczymy dashem do przeciwnika i będziemy mogli go dalej okładać.

Atak Specjalny (S) - najczęściej jakaś forma ataku dystansowego (pocisku/promienia), ale jest tu większe zróżnicowanie niż w przypadku zwykłych ataków. Np. Hit w ogóle nie strzela a zamiast tego wykonuje specjalną technikę przechwytującą i kontrującą atak wroga.

Wciśnięcie tył + S to wykonanie tzw. Reflecta, czyli odbicia ataku przeciwnika.

Ciosy specjalne - unikalne, specjalne techniki charakterystyczne dla każdego bohatera. Wykonuje się je zazwyczaj w podobny sposób (są wyjątki, także trzeba się posiłkować listą ciosów) - ćwierć kółka na krzyżaku w przód lub tył + L/M/H. Wciśnięcie jednego z wybranych przycisków to wybór mocy uderzenia, przy czym atak przy użyciu H nie tylko jest najmocniejszy, ale ma drastycznie inne właściwości i zużywa 1 pasek Ki. Specjalne ciosy wykonuje się też poprzez wykonanie ćwierć kółka na krzyżaku w przód + S. Wówczas najczęściej atakująca postać wykona mocniejszą wersje ataku pociskiem/promieniem. Ale tu też wchodzą różnice między postaciami, dlatego warto poćwiczyć sobie z różnymi bohaterami oraz ich S-kami. 

Supery - epicki atak zadający duże obrażenia. Są 2 rodzaje Superów.  Lvl 1 zużywa 1 pasek Ki i wykonuje się go najczęściej wklepując na krzyżaku ćwierć kółka do przodu i R1/R2. Lvl 3 / Meteor Strike opatrzony jest dodatkową animacją i potrafi zabrać masę życia przeciwnikowi. Zużywa 3 paski K1 i najczęściej wykonuje się go poprzez ćwierć kółka do tyłu i R1/R2. Niektóre postaci mają jeszcze dodatkowe Supery Lvl1 - można to sprawdzić w liście dostępnych dla danego bohatera ciosów. Supery można łączyć z combosami i zmianami postaci.

Asysty (A1, A2) i tagowanie - asysty postaci spoza ekranu można wykorzystywać na różne sposoby. Zazwyczaj każda postać ma inny rodzaj asysty i przydaje się w innych sytuacjach. Najczęściej asysty stosuje się w combosach, ew. w defensywie. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli asystująca postać, która pojawiła się na ekranie, wpadnie na atak wroga, to otrzyma takie same obrażenia jak główna postać. Przytrzymując przyciski odpowiedzialne ze Asysty, doprowadzamy do zmiany zawodnika, co też można zrobić w trakcie combosa (zwłaszcza szybką zmianę poprzez przytrzymanie przód + A1 / A2).

Postać zmienimy też w trakcie wykonywania Supera Lvl 1. Przy rozpoczęciu animacji ataku wciskamy odpowiednio A1 lub A2 (albo i A1, i A2, jeśli mamy wystarczającą ilość Ki), a wówczas wskakuje wskazana postać i też wali swoim Superem. Tego typu akcja kosztuje 1 pasek Ki dla jednej postaci. Możemy też wejść w combo głównej postaci Superem z Lvl 3, a można to zrobić wykonując na krzyżaku całe półkole w tył i A1/A2. Taki manewr zużywa 3 paski Ki. 

Dragon Rush - ponieważ w Dragon Ball FightedZ nie ma standardowych rzutów przypisanych do każdej postaci (niektóre mają swoje własne w formie Ataku Specjalnego), dlatego Dragon Rush w pewnym sensie wypełnia tę lukę. To nieblokowalny atak polegający na tym, że nasz bohater łapie z bliska ofiarę, okłada ją serią ciosów po czym wybija w powietrze i dalej dobija do niej, kontynuując atak. Dragon Rush możemy zamienić w tzw. Snap Back, naciskając w tym czasie A1/A2 - wówczas wywalamy obecną postać przeciwnika za ekran i wymuszamy, by wskoczyła tak, która podporządkowana jest pod jeden lub drugi przycisk Asysty. Ma to istotne, taktyczne znaczenie w trakcie walki.

Vanish - teleport za plecy wroga i atak od tyłu. Kosztuje jeden pasek Ki. Vanish ma wszechstronne zastosowanie w trakcie combosów, ale i po to, by zwykle zmylić wroga. Na tą drugą opcję łapią się jednak tylko niedoświadczeni gracze i niemal zawsze lepszym sposobem wykorzystania Vanisha jest wplecenie go w combosa. Trzeba też uważać, by z tą techniką nie przesadzać ze względu na wspomniany koszt Ki.

Ki Charge - naładowanie paska Ki. Trzeba pamiętać o tym, że w trakcie animacji ładowania nasza postać jest całkowicie bezbronna. Ponadto niecałą sekundę trwa jeszcze sama animacja wyjścia z tego ładowania, dlatego używajmy Ki Charge jedynie wtedy, gdy będziemy absolutnie przekonani o tym, że nikt nas za to nie ukarze. 

Super Dash - bardzo przydatna technika, pozwalająca nie tylko kontynuować combo w powietrzu (po wybiciu przeciwnika), ale i omijanie pocisków wroga wykonanych ze standardowego ataku wykonywanego przez wciśnięcie przycisku S. Nie dotyczy to jednak specjalnych ataków S, typu Kamehame  (dziękuję nerobianco za zwrócenie na to uwagi). Super Dash po prostu przez nie przelatuje, co jest niejako remedium na bardzo agresywne ataki z dystansu, jakimi charakteryzuje się większość postaci z DBFZ. Co istotne, nie zużywa paska Ki, więc można jej swobodnie używać.

Sparkling Blast - to technika, której można użyć tylko raz w trakcie meczu. Gwałtowne wyładowanie energii wokół postaci, które ma różne efekty i zastosowania. Po jego uaktywnieniu postać pozostaje "naładowana", zadaje większe obrażenia i zwiększa niebieską część paska postaci, czyli tej, która regeneruje się, gdy postać jest poza ekranem. Ponadto Sparkling Blast odrzuca przeciwnika - można to wykorzystać w defensywie, by przerwać napór ciosów przeciwnika (ale tylko jeśli blokujemy - Sparkling Blsat nie jest combo breakerem!) i ofensywie, w trakcie combo, by je przedłużyć i połączyć z inną kombinacją. Siła i benefity płynące ze Sparkling Blast są tym większe, im mniej postaci z drużyny nam zostało, więc potencjalnie jest to mechanika mogąca odwrórcić przebieg starcia. 

Tagi: Arc System Works bandai namco Dragon Ball FighterZ

Przejdź do strony

Miesięcznik PSX Extreme