Marvel's Avengers - poradnik do gry. Jakiego bohatera wybrać?

Marvel's Avengers - poradnik do gry. Jakiego bohatera wybrać?

Kajetan Węsierski | 09.09.2020, 21:30

Marvel's Avengers to gra, która ma zapewnić największym fanom setki godzin rozgrywki, ze względu na bardzo mocny i widoczny nacisk na tryb wieloosobowy. Warto więc zapoznać się z umiejętnościami poszczególnych bohaterów. 

Marvel's Avengers to najgłośniejsza premiera bieżącego miesiąca i tytuł, który zainteresował prawdopodobnie większość fanów komiksowych uniwersów o super-herosach. Gra spotkała się z ogromnym rozgłosem, a w testach beta udział wzięły rekordowe liczby graczy. Cóż, ciężko się temu dziwić – Marvel jest obecnie na topie i rozpycha się w kuluarach popkultury, jak nigdy wcześniej.

Najnowszy projekt od twórców m.in. Tomb Raidera bardzo mocno stawia na różnorodność postaci. Już w momencie premiery do naszej dyspozycji oddano aż 6 różnych bohaterów, a nawet teraz wiemy, że są spore plany, aby w niedalekiej przyszłości pojawili się kolejni. Wśród nich znajdzie się choćby najbardziej popularny ze wszystkich Spider-Man. Jest więc na co czekać i zdecydowanie warto poznać zalety każdego z dostępnych.

Avengers to drużyna!

Biorąc pod uwagę to, jak ważnym elementem rozgrywki jest tryb wieloosobowy, warto wiedzieć, w jaki sposób i w jakich momentach najlepiej wykorzystywać zalety każdego z nich. Zupełnie inny styl walki oferuje Czarna Wdowa, a inny Hulk czy Iron Man. Należy mieć to na uwadze, aby nie stanowić zbędnego balastu dla reszty ekipy, a prawdziwe wzmocnienie, które pozwoli przechylić szalę zwycięstwa na odpowiednią stronę.

Z tego względu przygotowaliśmy dla Was poradnik traktujący o tym, jak grać każdym z dostępnych obecnie bohaterów. Nie wykluczam, że gdy tylko pojawią się kolejni, artykuł będzie odpowiednio aktualizowany, aby w każdym momencie stanowił dla Was swego rodzaju podręcznik i małą pomoc, gdy tylko poczujecie się zagubieni w ogromnym świecie bohaterstwa. Każdy czasem ma prawo poczuć się przytłoczony koniecznością ratowania planety. Ale do brzegu, zacznijmy od pierwszego z bohaterów...

Marvel’s Avengers – Kamala Khan / Ms. Marvel

Marvel's Avengers - Kamala Khan

Młoda dziewczyna to w pewnym sensie główna bohaterka całej gry. Od małego zafascynowana była superbohaterami oraz całą grupą Avengers. Gdy pod wpływem pewnych wydarzeń dostaje możliwość dołączenia do nich (albo tego, co z nich zostało...), spełnia się jej największe marzenie i już wie, że jest to właśnie ta rzecz, którą chciała robić w życiu.

Jest jedną z najbardziej uniwersalnych bohaterek, albowiem świetnie odnajdą się przy niej osoby, które preferują ofensywny styl walki, jak i wspieranie przyjaciół. Reasumując - jeżeli lubisz być w centrum wydarzeń i wszędzie Cię pełno, to koniecznie sięgnij właśnie po Ms. Marvel! Oto dlaczego:

Umiejętność Ofensywna - Harpoon

Dzięki odpowiedniemu wydłużeniu ręki, Kamala jest w stanie atakować niektórych przeciwników na dystans. Co więcej po ulepszeniu, można łapać zwykłych wrogów, by przyciągnąć ich do siebie i walczyć w zwarciu. Z czasem pojawiają się kolejne ataki z użyciem powiększania, jak ściskanie przeciwników (Crushing Grasp), wbijanie ich w ścianę (Nutcracker), albo nakładanie konkretnych efektów na miażdżonych wrogów (Panic Button).

Umiejętność Wsparcia – Healing Spirit

Użycie tej zdolności pozwala Kamali leczyć nie tylko siebie, ale także sojuszników, którzy znajdują się w polu działania świetnej mocy. Jest to istny „gamechanger”, ponieważ może nie tylko naładować pasek zdrowia, ale także podnieść powalonych przeciwników, a nawet przywrócić Kamalę do życia! I właśnie to stanowi o jej uniwersalności w świecie gry.

Umiejętność Specjalna - Polymorph

Główną mocną bohaterki jest powiększanie konkretnych części swojego ciała na zawołanie. Nie mylcie proszę tego z umiejętnością Reeda Richardsa – ten potrafił rozciągać się niczym guma, a w tym przypadku jest to rozrost konkretnych części ciała – od całości, aż po same palce. Gigantyzacja zwiększa zadawane obrażenia oraz wytrzymałość. Dzięki temu można rzucić się w wir walki i nie przejmować się przyjmowanymi ciosami.

Umiejętność tę można odpowiednio ulepszać, aby odblokować mocniejsze ataki, a także szanse na wydłużenie trwania powiększenia (zdolność bardzo mocno wyczerpuje wytrzymałość). Innym ciekawym ulepszeniem jest to, które pozwala Kamali na samoleczenie w momencie powiększenia. Sprawia to, że jeszcze sprawniej można poruszać się między grupami wrogów i bez ogłady okładać ich pięściami.

Marvel’s Avengers – Steve Rogers / Kapitan Ameryka

Marvel's Avengers - Kapitan Ameryka

Jeden z wyjątkowo ikonicznych bohaterów Marvela oraz postać, która jest prawdopodobnie najbardziej kojarzona (obok Iron Mana) z całą instytucją Avengers. Popularny żołnierz odgrywa niemałą rolę także w samej grze i bez wątpienia będzie stanowił jeden z pierwszych wyborów sporego grona graczy, albowiem oferuje niezwykle ciekawe opcje walki.

Postać Kapitana Ameryki polecałbym szczególnie osobom, które lubią intensywną walkę w zwarciu z możliwością ewentualnego wycofania się i wspierania z dystansu. Druga czynność nie będzie jednak bynajmniej tak dobra, jak batalia w pierwszej linii ognia - tam Steve czuje się najlepiej i sprawdza się idealnie, ponieważ posiada:

Umiejętność Ofensywna - Shield Throw

Jedna z podstawowych umiejętności Capa i, jak można się domyślać, zaliczana jest do ataków dystansowych. Rzut popularną bronią pozwala ze stosunkowo bezpiecznej odległości zadać obrażenia wrogowi, a po odpowiedniej aktualizacji nawet pięciu za jednym razem! W pewnym momencie gry można odblokować Steamroller, który jest jeszcze potężniejszą wersją i pozwala bardzo szybko eliminować uciążliwych przeciwników.

Umiejętność Wsparcia - Rally Cry

Kapitan Ameryka, jako prawdziwy lider, może aktywować rzeczoną umiejętność, aby naznaczyć wrogów, którzy przez cały okres działania będą otrzymywać dodatkowe obrażenia ze wszystkich źródeł. Rozwijanie zdolności pozwoli na wydłużenie czasu trwania „Rally Cry” oraz wzrost szansy na zadanie Ataku Krytycznego. Na kolejnych poziomach dostajemy możliwość "zamrażania" przeciwników, którzy nie będą w stanie atakować – nasi kompani natomiast będą mogli robić to bez problemu, aplikując kolejne uderzenia!

Umiejętność Specjalna – Brooklyn Brawler

Jak dobrze wiemy, Steve Rogers zawsze bardzo mocno obnosi się ze swoim pochodzeniem. Swoisty hołd oddano temu elementowi, wplatając nazwę jego „dzielnicy” do specjalnego skilla. Ten, po załadowaniu, zwiększa zadawane obrażenia, obronę i pozwala na komponowanie nowej serii ciosów.

Jak wszystkie inne, tak i tę zdolność możemy odpowiednio rozwijać. Z czasem obrażenia są jeszcze większe, a poprzez eliminowanie kolejnych przeciwników, czas trwania zostaje wydłużony. Co więcej, po zestawieniu ze sobą tej konkretnej umiejętności oraz Rally Cry, można zwiększyć możliwości tego drugiego!

Marvel’s Avengers – Iron Man / Tony Stark

Marvel's Avengers - Iron Man

Ekscentryczny, charakterny i niezwykle inteligentny miliarder to jeden z głównych członków Avengers i bez wątpienia osoba, bez której cała inicjatywa mogłaby nie powstać. Bohater w zbroi zadebiutował na łamach komiksu w 1963 roku, a dziś jest twarzą Marvela – w dużej mierze za sprawą filmów, które ukazywały się przez ostatnie 10 lat. Tony Stark to ikona, którą bez wątpienia wielu zagra z ogromną przyjemnością.

Iron Man idealnie przypasuje graczom, którzy świetnie czują się w powietrzu. Wielką zaletą Anthony'ego jest zdolność jego zbroi do lotu i strzelania salwami promieni. To postać stworzona do grania na odległość i ostrzeliwania wrogów z daleka, aby nie zdążyli się nawet zorientować, skąd nadchodzi eliminacja. Doskonale dodają mu sił:

Umiejętność Wsparcia – Arc Overload

Iron Man jest pierwszą postacią w tym zestawieniu, która nie posiada Umiejętności Ofensywnej (jedynie bazowe ataki mogą odbierać punkty życiowe przeciwników). Nie ma jednak tego złego – heros jest bardzo mocno nastawiony na wspieranie innych i tak choćby jego pierwsza umiejętność pozwala na „zamrożenie” pobliskich wrogów oraz przełamanie ich gardy. Odpowiednie ulepszenia sprawiają, że fala wpływa pozytywnie na naszych bohaterów.

Umiejętność Defensywna – Energy Shield

Zdolność ta pozwala na zabezpieczenie się przed całkowitym przegrzaniem. Odpowiednie używanie tarczy może sprawiać, że będziemy ściągać na siebie ataki wrogów, ale te nie będą nam wyrządzały przesadnej krzywdy. Co więcej, po odblokowaniu kolejnych ulepszeń, będziemy w stanie nawet parować i odbijać ataki antagonistycznych jednostek!

Umiejętność Specjalna – Hulkbuster

Potężny skill Tony’ego, który przyzywa Hulkbustera – osoby niezaznajomione z komiksami i filmami mogą nie kojarzyć tej zbroi, więc określę ją po prostu, jako „Iron Man dla pokonania Hulka”. Po transformacji możemy zadawać ogromne obrażenia przy użyciu broni dalekiego zasięgu w postaci pocisków i rakiet! Co więcej, zbroję można przekazać dosłownie każdej postaci na polu bitwy – genialne!

Marvel’s Avengers – Black Widow / Natasha Romanov

Marvel's Avengers - Black Widow

Druga kobieta, którą dane nam będzie sterować i jednocześnie jedyna członkini podstawowej wersji Avengers. Tajna rosyjska agentka zachwyca swoimi zdolnościami walki wręcz oraz bardzo zgrabnym przemieszczaniem. Jej gimnastyczne talenty pozwalają na bardzo sprawne unikanie ciosów wrogów, a szeroki wachlarz wymyślnych broni może często przechylić szalę zwycięstwa na jej korzyść. Gadżetów ma więcej, niż sam Tony Stark!

Agentkę Romanov polecałbym przede wszystkim tym, którzy swoją grę opierają w dużej mierze na ruchu. Jeśli podczas batalii nie potraficie ustać w miejscu i lubicie skakać wokół przeciwników tak, aby ci nie mogli za Wami nadążyć, to Czarna Wdowa będzie idealna. Dzięki możliwości błyskawicznej redukcji dystansu może całkowicie odmienić oblicze rozgrywki:

Umiejętność Ofensywna – Widow’s Line

Wykorzystywanie linki z arsenału Wdowy pozwala na chwytanie wrogów oraz przyciąganie się do różnego rodzaju elementów otoczenia, aby zmniejszać dystans i błyskawicznie przechodzić do walki wręcz, gdzie nie ma sobie równych! Odpowiednie wyczucie czasu pozwoli na zadanie obrażeń bezpośrednio po zbliżeniu się do przeciwników, a nawet nokautowanie ich, gdy tylko wszystko ułoży się perfekcyjnie.

Umiejętności Ofensywne Dystansowe

Jak sama nazwa wskazuje, mamy tu do czynienia ze zdolnościami ofensywnymi. Do dyspozycji mamy broń full-auto oraz nieco cięższy kaliber. Obie mają swoje plusy i obie możemy odpowiednio rozwijać, aby zadawać większe obrażenia, strzelać znacznie szybciej i celniej, a także ranić jednocześnie kilka celów, które znajdą się w zasięgu wzroku.

Umiejętność Specjalna – Veil of Shadows

Prawdziwy „gamechanger”! Zdolność ta pozwala Natashy (oraz najbliższym członkom ekipy) stać się niewidzialną i w takim stanie zadawać obrażenia przeciwnikom. Po odpowiednim ulepszeniu faza ta może trwać jeszcze dłużej powalając wrogów – w dalszych momentach gry będziemy w stanie wykonywać liczne ciche eliminacje na osłabionych przeciwnikach, co może okazać się niezwykle przydatne, gdy będziemy chcieli niezauważenie przedzierać się do różnego rodzaju baz.

Marvel’s Avengers – Thor Odinson

Marvel's Avengers - Thor

Syna Odyna zna chyba każdy! Nordycki bóg przez wielu uważany jest za jednego z najpotężniejszych członków Avengers i w rozgrywce rzeczywiście można odczuć jego moc! Jeśli chodzi o czysto destrukcyjną siłę, prawdopodobnie nie ma drugiej tak mocnej postaci w grze – nawet Hulk odstaje pod tym względem – a nasz mitologiczny bohater może przecież dodatkowo latać!

Postać Thora poleciłbym wybrać każdemu, kto doskonale odnajduje się w wirze walki i świetnie czuje się w dużych skupiskach wrogów. Porównałbym jego charakterystykę nieco do Kapitana Ameryki - obaj dobrze sprawdzą się walcząc w pierwszej linii (niczym w walce z Thanosem) i bez wątpienia odpowiednio wspierani mogą roznieść każdą defensywę w drobny mak!

Umiejętność Ofensywna – Mjolnir

Thor rzuca swoim mitycznym młotem w przeciwników, powalając ich lub przybijając do ścian. Zaraz po tym można (ale nie trzeba – wtedy walczymy wręcz) przyzwać go ponownie i kontynuować okładanie wrogów przy pomocy potężnej broni. Tu, jak w wielu poprzednich przykładach, także dostajemy kilka ciekawych opcji rozwoju – jest nawet opcja, aby za rzuconym młotem ciągnęły się strumienie piorunów, zadające obrażenia pobliskim przeciwnikom.

Umiejętność Wsparcia – Warrior’s Fury

Furia Wojownika jest właściwie częścią Odinforce, które działa nieco instynktownie i może być aktywowana przy pełnym naładowaniu wskaźnika. Ataki Thora zostają nasycone błyskawicami, a wyładowania elektryczne trafiają w pobliskich wrogów. Co jednak najważniejsze, aktywacja Warrior’s Fury zapewnia tymczasową nietykalność wszystkim Avengerom w pobliżu, a po ulepszeniu może podnosić powalonych wrogów, by dalej ich atakować.

Umiejętność Specjalna – Bifrost

Niezwykle efektowna i efektywna umiejętność Boga Piorunów pozwala mu na przyzwanie legendarnego Bifrosta i przeniesienie siebie do innego wymiaru. Po chwili możemy wybrać miejsce, w którym powróci z hukiem – zadając niezliczone obrażenia wrogim jednostkom. Co więcej, na bohatera nałożone zostaną bonusy, które świetnie sprawdzą się w dalszej walce.

Marvel’s Avengers – Hulk / Bruce Banner

Marvel's Avengers - Hulk

Zadaniem Hulka w komiksach, animacjach, filmach (z małym wyjątkiem) oraz grach jest jedno – trzeba miażdżyć! Bruce Banner, wybitny naukowiec, pod wpływem promieniowania gamma zamienił się w prawie bezmózgą, zieloną bestię, której wściekłość się z niej wręcz wylewa. Z czasem udaje mu się jednak „opanować” monstrum i staje się ono źródłem niewyobrażalnej siły.

Hulk jest podręcznikowym przykładem Tanka, który ma dużo życia, wysoki poziom obrony oraz całkiem spore obrażenia. Co więcej, dzięki jego umiejętności specjalnej może odzyskiwać życie, atakując przeciwników! Genialnie sprawdzi się, gdy wokół pojawi się masa wrogów i będzie trzeba wziąć na siebie ich uwagę. Może dać czas reszcie paczki na naładowanie baterii, albo... W pojedynkę uporać się ze wszystkimi innymi!

Umiejętność Ofensywna #1 – Bludgeon

Charakterystyczna umiejętność Hulka, która pozwala mu chwytać nawet do dwóch przeciwników i używać ich jako broni. Jak określają to sami twórcy „naparzać jednego gościa innym gościem”! Po ulepszeniu rzeczonej zdolności, Hulk może nakładać odpowiednie statusy na obijanych wrogów, w zależności od typu, którym właśnie posługuje się, jak broń. Zdaję sobie sprawę, że na papierze brzmi to zagmatwanie, ale gwarantuję, że w istocie jest to niezwykle prosta zabawa.

Umiejętność Ofensywna #2 – Rage

Zdolność ta pozwala Hulkowi zwiększyć siłę podstawowych ataków oraz ogólną obronę. Co ważne, „Wściekłość” rośnie nie tylko przy okazji zadawanych obrażeń, ale także tych, które otrzymujemy. Pozwala to na odzyskiwanie życia i idealne funkcjonowanie w roli typowego Tanka. Jest to jedyna postać, które może leczyć się poprzez akcje ofensywne!

Umiejętności Ładowane

Hulk posiada bardzo ciekawą możliwość ładowania swoich zwykłych ataków, aby miały jeszcze lepszą skuteczność. Łącząc to z konkretnymi bazowymi umiejętnościami, można bardzo sprawnie działać jako Tank, zbierać obrażenia i jednocześnie oddawać je z nawiązką przeciwnikom, którzy stoją nam na drodze do zwycięstwa. Nie ma lepszego "czołgu" w grze, niż właśnie Niesamowity Hulk!

Źródło: własne

Komentarze (30)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper