Andrzej Ostrowski Andrzej Ostrowski 18.02.2015 20:58
Analitycy przewidują, że PlayStation 4 osiągnie sukces PlayStation 2
1535V

Analitycy przewidują, że PlayStation 4 osiągnie sukces PlayStation 2

Wygląda na to, że Sony będzie niekwestionowanym liderem w wojnie konsol obecnej generacji. Strategy Analytics przewiduje, że PlayStation 4 jest na dobrej drodze, aby powtórzyć sukces PlayStation 2 i Nintendo Wii.

Firma zakłada, że do 2019 zostanie sprzedane 80 milionów egzemplarzy PlayStation 4. Daje to 40% przewagę nad Xbox One, któremu obecnie wywróżono 57 milionów. Dane oparto między innymi na danych historycznych. PS4 sprzedało się w ciągu pierwszego roku w 18,5 milionach sztuk. Jaki wynik miało PS2 w ciągu swojego debiutanckiego roku? 20,1 miliona egzemplarzy.

Xbox One również radzi sobie nie najgorzej. W pierwszym roku zeszło 12,4 miliona konsol, co pobiło start Xboksa 360, który odnotował 10,4 miliona sztuk. Aczkolwiek raport mówi, że niestety, ale Microsoft przechodzi właśnie szkołę, której Sony doświadczyło przy PlayStation 3. Początkowo wyższa cena niż konkurencyjna platforma niestety dla Microsoftu nie przełożyła się na ilość sprzedanych egzemplarzy.

Wii U obecnie jest pod kroplówką ze sprzedanymi 5,9 milionami sztuk. Warto jednak wspomnieć, że raport zakłada, iż prawdopodobnie w przyszłości zmieni się to za sprawą kolejnych odsłon najważniejszych dla Nintendo marek.

Wniosek jest jednak jeden: rynek konsol żyje i ma się dobrze. Rdzennych graczy przybywa o wiele szybciej niż miało to miejsce w wypadku poprzedniej generacji. Największą różnicą są każuale, którzy zakupili Wii. Mianowicie nie podążyli za Wii U, tylko zeszli do sektora gier free-to-play i generalnie produkcji mobilnych, które zresztą mają coraz to większy udział w rynku.

Źródło: http://www.gamesindustry.biz/articles/2015-02-18-ps4-to-outsell-xbox-one-by-40-percent-through-2018-report

Tagi: Microsoft Nintendo PlayStation 2 playstation 4 sony wii wii u xbox 360 xbox one