Daniel Stroński Daniel Stroński 12.12.2013 16:55
Pięć podstawowych założeń horroru SOMA
1460V

Pięć podstawowych założeń horroru SOMA

Twórcy straszących z ekranów serii gier Amnesia i Penumbra postarają się wydobyć krzyki przerażenia z gardeł posiadaczy PS4. Na swej stronie przedstawili swoje główne cele, kilka zrzutów i filmik przedstawiający klimatyczne lokacje.

Ekipa z Frictional Games postawiła przed sobą zadanie stworzenia wyjątkowego doświadczenia, gdzie gracze doznają możliwie najmocniejszej immersji. Chcą do tego dojść opierając się na pięciu założeniach:

1) Wszystko składa się na fabułę.
Po pierwsze chcemy, by gracz nieustannie czuł, że jest częścią płynnej historii. Gry zwykle dzielone są na momenty fabularne i akcję/zagadki logiczne. Chcemy zatrzeć tę granicę. Potwory nie zaatakują gracza bez powodu. Każdy z nich dostanie własną SI i będzie opierał się na indywidualnych pobudkach.
 
2) Traktowanie świata na poważnie
Każdy element otoczenia jest na swój sposób powiązany z fabułą. Nic nie zostanie dodane na siłę, żeby gameplay dawał więcej frajdy czy miejscówki wyglądały ciekawiej.
 
3) Gracz u władzy
Bohater prowadzony przez gracza musi mieć możliwość podejmowania decyzji i wpływania na otoczenie. To gracz popycha fabułę do przodu, gra nie podpowie co trzeba zrobić w danym momencie. Będą podpowiedzi, ale nic nachalnego. Jeśli gra podświetla kluczowe przedmioty i prowadzi za rączkę to nie jest w stanie być wiarygodnym i wciągającym przeżyciem.
 
4) Wierzymy graczowi
Wierzymy, że grająca osoba zachowa się zgodnie z klimatem naszej gry. Nie pokazujemy istotnych rzeczy przez cutscenki czy tym podobne zagrania. Zakładamy, że gracz dokładnie sprawdzi wszystkie zakątki i ostrożnie będzie pokonywał kolejne lokacje. Dajemy wolność, ale pominięcie ważnej rozmowy, bo nie chce się jej słuchać, utrudni dalsze poczynania. Traktujemy poważnie naszą produkcję i tego samego oczekujemy od graczy.
 
5) Tematyka wzbogacająca rozgrywkę
SOMA porusza nietypowe dla gier tematy, jak świadomość czy natura egzystencji. Gracz jednak musi wyrazić zainteresowanie i chęć do własnych przemyśleń nad tymi zagadnieniami. Nie każdy podejdzie w ten sposób do naszej gry, lecz osoby, które się do tego przekonają, czeka niepowtarzalne doświadczenie.
 
Jest to jedynie przedstawienie założeń w skrócie. Pełny tekst można przeczytać tutaj.
 

Źródło: Blog Frictional Games

Tagi: