IBM nie chce już pracować nad Cellem

Technologie
629V
IBM nie chce już pracować nad Cellem
rogerio | 22.11.2009, 14:54

Produkowany obecnie PowerXCell 8i jest ostatnim procesorem, jaki w tej technologii stworzył IBM – oświadczył jeden z przedstawicieli firmy. Jaki będzie to miało wpływ na Sony i ewentualnego następcę PlayStation 3?

Dalsza część tekstu pod wideoProdukowany obecnie PowerXCell 8i jest ostatnim procesorem, jaki w tej technologii stworzył IBM – oświadczył jeden z przedstawicieli firmy. Jaki będzie to miało wpływ na Sony i ewentualnego następcę PlayStation 3?

Zacznijmy od tego, że za stworzenie Cella odpowiedzialne były Sony, IBM i Toshiba, przy czym nieoceniony był tu wkład ojca PlayStation, Kena Kutaragiego. Cell znalazł zastosowanie nie tylko w konsolach, ale również w telewizorach czy superkomputerach (m.in. też w Roadrunnerze uznawanym za drugi pod względem mocy obliczeniowej superkomputer na świecie). Jak stwierdził David Turek, wiceprezes IMB, mimo wcześniejszych zapowiedzi następcy PowerXCell 8i nie będzie. Zaznaczył jednocześnie, że doświadczenie, jakie firma zdobyła przy jego produkcji zostanie wykorzystane w kolejnych projektach. Gdyby Sony chciało dalej używać tej technologii w konsolach następnej generacji, trochę to komplikuje sprawę. Trzeba jednak zadać sobie pytanie, czy firma oprze architekturę swojej kolejnej konsoli na Cellu, czy może poszuka jakiegoś innego rozwiązania. Po drugie Sony zawsze może zlecić produkcję nowej wersji Cella jakiejś innej firmie bądź samemu IBMowi. Na debiut konsol następnej generacji jeszcze trochę poczekamy, więc póki co możemy tylko gdybać.

Źródło: własne

Komentarze (18)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper