Piotr Rozbicki Piotr Rozbicki 05.09.2018 14:39
PES 2019 sprzedaje się grubo poniżej oczekiwań
4420V

PES 2019 sprzedaje się grubo poniżej oczekiwań

W idealnym świecie o sprzedaży wirtualnej kopaniny powinna świadczyć jakość gameplayu. W realnym liczy się jednak, kto ma licencję na Ligę Mistrzów oraz najważniejsze drużny na świecie, o czym boleśnie przekonało się Konami na rynku brytyjskim.

Jak wiadomo, tegoroczna edycja Pro Evolution Soccer musiała się zmierzyć z utratą swojej najważniejszej licencji (i nie tylko), na rzecz rywala spod dłuta Electronic Arts. Chodzi oczywiście o Ligę Mistrzów.

Konami walczyło o to, by dostarczyć swoim graczom możliwie najlepszy produkt pomimo tego wielkiego braku, jednak dane sprzedażowe z UK pokazują, że to nie wystarczy. Jak donosi firma Chat-Track, w Wielkiej Brytanii PES 2019 w wersji pudełkowej sprzedał się aż o 42 % gorzej w porównaniu do zeszłorocznej edycji w tym samym okresie od dnia premiery.

Już od lat FIFA od elektroników zwiększała swoją przewagę względem serii produkowanej przez Japończyków, ale tak dużego spadku sprzedaży PES jeszcze dotychczas nie zanotował. Jest to o tyle smutne, że krytycy raczej dość zgodnie chwalą grę, wystawiając jej bardzo wysokie noty. Również u nas Michał ocenił PES 2019 bardzo dobrze.

Niestety utrata tylu licencji w jednym roku musiała odcisnąć swoje piętno. Nie wiemy wprawdzie, jak gra sprzedała się na innych rynkach, ale można spodziewać się znaczących spadków na całym świecie. Jaka teraz czeka przyszłość Pro Evolution Soccer? Myślę, że w chwili obecnej włodarze Konami zadają sobie takie samo pytanie. Nie ma chyba na nie łatwej odpowiedzi...

Źródło: https://www.eurogamer.net/articles/2018-09-03-pes-physical-sales-down-42-percent-on-last-year

Tagi: Electronic Arts FIFA 19 konami pro evolution soccer 2019