SKLEP
Roger Żochowski Roger Żochowski 29.08.2018 10:30
Netflix popularniejszy od torrentów - tak tworzy się historia w Polsce
3353V

Netflix popularniejszy od torrentów - tak tworzy się historia w Polsce

Jeszcze kilka lat  temu przeprowadzane badania pokazywały, że jedną z najpopularniejszych metod ściągania gier, filmów i seriali przez Polaków były właśnie nielegalne kopie z torrentów. To już jednak przeszłość. 

Torrenty są w odwrocie już od kilku lat. To dłuższy proces, któremu towarzyszy nie tylko rozwój technologiczny w naszym kraju, ale również lepsza sytuacja finansowa rodzin oraz walka na świecie z największymi serwisami oferującymi pirackie kopie, które są regularnie zamykane. Już w 2015 roku nastąpiła zmiana, bo torrenty zaczął wypierać serwis CDA, na którym to użytkownicy dzielili się filmami a ich oglądanie bezpośrednio z  Sieci było wygodniejsze.

Rynek dalej jednak się zmienia. Firma IRCenter przeprowadziła badania wykorzystując jako metodologie frazy wyszukiwania w google, z których wynika, że torrenty to coraz mniej popularna metoda ściągania filmów, w dodatku nielegalna. W tym momencie najpopularniejszy wśród Polaków jest Netlfix, a więc serwis streamingowy, który znacznie przewyższa nawet CDA. A przecież nie wliczono w to sporego ruchu, jaki generują też HBO Go czy Showmax.

To jasno pokazuje, że skala piractwa w Polsce maleje i patrząc na niewielkie kwoty abonamentu, jakie trzeba zapłacić za miesięczny dostęp do ogromnej biblioteki filmów i seriali, kopanie z torrentami stało się dla wielu po prostu niewygodne a dodatkowo obarczone ryzykiem otrzymania wezwania do sądu. Nie łudźmy się - piractwo w Polsce w dalszym ciągu istnieje i pewnie minie wiele lat zanim będzie to marginalna sprawa, ale serwisy streamingowe zrobiły naprawdę dobrą robotę.

Tagi: netflix torrenty