SKLEP
Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 13.08.2018 13:30
Bethesda blokuje sprzedaż zafoliowanej gry jako „nowa”
1670V

Bethesda blokuje sprzedaż zafoliowanej gry jako „nowej"

Pewnie wielu naszych czytelników kupiło kiedyś grę z aukcji internetowej, gdzie łatwo można natrafić na zafoliowane produkcje od innych graczy. Jak się okazuje, zdaniem Bethesdy w tej sytuacji zainteresowani nie mogą określać swoich tytułów jako „nowe”.

W weekend wybuchła spora burza, ponieważ Ryan Hupp postanowił sprzedać The Evil Within 2 w oryginalnie zapakowanej folii na Amazon Marketplace. Mężczyzna określił grę jako „nowa” i w rezultacie skontaktowała się z nim firma prawnicza reprezentująca Bethesdę.

Wolfenstein: Youngblood nie zaoferuje nowego doświadczenia. Twórcy celują w znane atrakcje

Zdezorientowany klient podkreślił, że kupił produkcję, której nie miał okazji włączyć (posiada oryginalne folie), jednak nawet w takiej sytuacji Hupp nie może – zdaniem prawników – użyć słowa „nowa”. Vorys (wspomniana firma) skontaktowała się z Amerykaninem i zażądała, by ten usunął aukcję, ponieważ ta nie jest wykonana przez autoryzowanego sprzedawcę i w rezultacie jest niezgodna z prawem.

Nie musieliśmy długo czekać na oskarżenia, według których Bethesda blokuje sprzedaż gier, jednak firma zdecydowała się wydać oświadczenie – w tym wypadku nie jest problemem samo pojawienie się The Evil Within 2 na Amazon Marketplace, a określenie tytułu jako „nowa”, ponieważ korporacja nie pozwala nieautoryzowanym sprzedawcom opisywać gier w taki sposób. Prawnicy wyjaśnili, że w tej sytuacji Bethesda nie ma pewności, czy produkcja nie została otwarta i przepakowana.

W rezultacie firma podobno broni się przed oszustwami i chce mieć pewność, że klienci zawsze otrzymają autentyczny i zarazem nowy produkt. Cała burza nie miałaby miejsca, gdyby klient zaznaczył podczas wystawiania tytułu na aukcji „używana”.

Hupp uważa, że w tym wypadku działa „doktryna pierwszej sprzedaży”, ponieważ produkt nie różni się od nowej (oryginalnej) gry, jednak zdaniem Bethesdy mężczyzna nie daje gwarancji na The Evil Within 2, więc w tej sytuacji wspomniany przepis nie obowiązuje.

Źródło: https://www.gamesindustry.biz/articles/2018-08-13-bethesda-defends-legal-action-against-man-selling-pre-owned-copy-of-evil-within-2

Tagi: