SKLEP
Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 06.08.2018 17:49
Kler na zwiastunie. Film Wojciecha Smarzowskiego to „obraz kościoła katolickiego”
2064V

Kler na zwiastunie. Film Wojciecha Smarzowskiego to „obraz kościoła katolickiego”

Wojciech Smarzowski jeszcze w tym roku zaprezentuje szerokiej publiczności swój nowy film. Uznany reżyser tym razem postanowił spojrzeć w stronę kościoła katolickiego i najnowszy zwiastun opowieści zatytułowanej Kler może zainteresować wielu sympatyków polskiego kina.

W weekend przedstawiłem na portalu rozmowę z prezesem zarządu Jujubee, które teraz przygotowuje się na premierę KURSK-a, ale w kolejnym kroku deweloperzy poruszą temat rodziny Borgiów. Na Konklawe musimy jeszcze zaczekać, jednak sympatycy opowieści związanych z kościołem muszą zainteresować się filmem zatytułowanym Kler.

Jujubee przedstawia KURSK. Rozmawiamy o nauce przez gry i podejmowaniu trudnych tematów

Wojciech Smarzowski, twórca wielokrotnie nagradzanych produkcji takich jak „Wołyń”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Róża”, „Dom zły” i „Wesele”, powraca z nową przygodą. Teraz reżyser skupił się na kościele katolickim i chce pokazać jego prawdziwe oblicze:

„Kler to obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, często przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane zostało przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce.”

W rolach głównych zobaczymy między innymi: Arkadiusza Jakubika, Roberta Więckiewicza, Jacka Braciaka, a nawet Janusza Gajosa. W pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna.

Tak prezentuje się opis fabuły:

„Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce... Drugi z księży – Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.”

Twórcy nie ukrywają, że celem filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary, czy krytykowanie osób wierzących. W Kler zostanie poruszony temat ludzkich działań i postaw budzących nasz fundamentalny sprzeciw.

"Nie kryjemy swego zafascynowania osobą papieża Franciszka, tak skrajnie niepasującego do dzisiejszego, zatraconego w konsumpcji świata. Oto papież, który przestronne, luksusowe apartamenty w Pałacu Apostolskim dobrowolnie zamienił na skromne mieszkanko w Domu św. Marty. Reformy, jakich się podjął, mają na celu przede wszystkim budowę Kościoła całkowicie misyjnego, rozumianego jako wspólnota, która zwróci się z pomocą zagubionym i służyć będzie ludziom na całym świecie. Franciszek to papież stawiający na pierwszym miejscu nie prawo, ale czyste miłosierdzie. Kościół według niego powinien być ubogi, służyć ubogim, opłakiwać tych, których nikt nie opłakuje. Franciszek krytykuje materializm, jednak duchowni udają, że tego nie słyszą. To aż prosiło się o refleksję filmową. Jak w całej tej sytuacji odnajdują się zwykli, przeciętni księża? Jak patrzą na to wszystko wierni? Na te pytania, oraz kilka innych, staramy się dać odpowiedź w swoim obrazie" – twórcy filmu.


Źródło: YouTube.com

Tagi: film kler polski film trailer zwiastun