Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 28.06.2018 09:54
SD Express. 128 TB na karcie SD z prędkością wyższą od dysków SSD!
3964V

SD Express. 128 TB na karcie SD z prędkością wyższą od dysków SSD!

Dopiero co trąbiliśmy o wchodzeniu na rynek kart MicroSD o pojemności 512 GB a na horyzoncie majaczą już karty ze znacznie większymi pojemnościami (idącymi w terabajty) i transferami danych. Szaleństwo!

Na odbywających się właśnie targach Mobile World Congress Shanghai SD Association ujawniło siódmą generację kart SD. Nowym standard otrzymał nazwę "SD Express" (SD EX). Oprócz bardzo szybkiej prędkości, główną zaletą SD Express będą ogromne pojemności - nawet do 128 TB. Obecnie największe karty SD XC dostępne na rynku dysponują pojemnością do 512 GB (kosztując przy tym ponad 1500 zł). Teoretycznie w standardzie SD XC można tworzyć nośniki danych do 2 TB.

Karty 512 GB szykują się do wejścia na rynek

SD Association twierdzi, że standard SD Express pozwoli na niezwykle wysoką szybkość transferu danych, nawet do 985 MB/s. Wprowadzenie na rynek takich kart mogłoby zatem zagrozić nawet dyskom SSD obecnej generacji, które zazwyczaj oferują transfer danych na poziomie ok. 550 MB/s. Obecnie najszybszy standard kart SD dostępny na rynku, czyli UHS-II, zapewnia tranfery na poziomie ok. 300 MB/s.

Taki doskonały wynik w przypadku kart SD Express możliwy jest dzięki wykorzystaniu interfejsu NVMe v1.3 oraz PCI Express 3.0. SD Association podało, że wymiary nowych kart nie ulegną zmianie, zachowując kompatybilność ze starszym hardwarem. Sprzęt, który nie rozpozna standardu SD Express nie będzie mógł tylko korzystać z błyskawicznego transferu danych.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy pierwsze karty SD Express wejdą na rynek i ile będą kosztować. Na starcie tanio na pewno nie będzie.

Źródło: SD Association

Tagi: karta sd karty sd sd ex sd express technologia