Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 17.05.2018 21:30
Duża ryba i begonia w polskich kinach. Poznaj piękną historię
1741V

Duża ryba i begonia w polskich kinach. Poznaj piękną historię

Prawie 12 lat trwały prace nad animacją określaną jako „chińska odpowiedź na produkcje Studia Ghibli”. Polacy oficjalnie nie mogli jeszcze zapoznać się z tym projektem, ale „Duża ryba i begonia” już wkrótce trafi do kin. Poznajcie informacje o niesamowitej opowieści. 

„Duża ryba i begonia” to niezwykła opowieść o dorastaniu, poświęceniu, miłości, a także metafizyczna wizja natury życia i śmierci. Film szturmem zdobył lokalne kina i zarobił ponad 90 milionów dolarów, stając się drugą najbardziej kasową animacją w historii chińskiej kinematografii.

Bezlitosny w kinach. Koreański film gangsterski w Polsce

„Chun żyje w mistycznej krainie zamieszkałej przez magiczne istoty. Gdy kończy szesnaście lat zostaje przeniesiona do świata ludzi, gdzie pod postacią czerwonego delfina musi spędzić siedem dni. Nowa rzeczywistość okazuje sie pełna niebezpieczeństw. Od śmierci ratuje ją młody chłopak, który niestety sam traci życie. Chun za wszelka cenę postanawia przywrócić chłopca do świata żywych.”

Powyższe słowa zapowiadają historię, nad którą pracowano przez prawie 12 lat. W 2004 roku „Duża ryba i begonia” powstała jako 7 minutowa animacja przygotowana z myślą o jednym z konkursów. Twórcy oczywiście wygrali główną nagrodę i ten sukces skłonił autorów do założenia firmy i znalezienia środków na pełnometrażową wersję. W 2007 Xuan Liang i Chun Zhang pokazali krótkometrażowy film „Shallowtail”, który zwyciężył w trzech najważniejszych festiwalach animacji w Chinach i nagrody pozwoliły zebrać gotówkę na produkcję „Dużej ryby i begonii”. Przeważająca część budżetu została zgromadzona dzięki zbiórkom crowdfundingowym.

Animacja czerpie z chińskich legend i kultury. Największą inspiracją dla twórców były mity z taoistycznej księgi Zhuangzi, Księga Gór i Mórz - będąca jednym z najważniejszych zbiorów chińskiej mitologii - oraz wiele innych tekstów i przypowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

„Duża ryba i begonia” będzie dostępny w polskich kinach od 25 maja.  

Tagi: duża ryba i begonia film mayfly patronat zwiastun

Nie przegap