Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 16.05.2018 21:10
League of Legends z wielkim problemem. Riot blokuje konta ze względu na regulację Unii Europejskiej
7042V

League of Legends z wielkim problemem. Riot blokuje konta ze względu na RODO

Zaskakującą wiadomość przedstawił właśnie Riot. Twórcy League of Legends są zmuszeni do zablokowania kont niektórym graczom ze względu na ostatnie regulacje Unii Europejskiej. Gracze mogą odzyskać dostęp do gry dzięki rodzicom.  

Pewnie słyszeliście o pakiecie regulacji prawnych dotyczących danych osobowych wystosowany przez Unię Europejską. Właśnie z powodu tej decyzji wiele firm jest zmuszona do zmian w sposobie przetwarzania danych użytkowników, czy też nawet graczy.

CS GO z konkurencją od Riot Games? Twórcy League of Legends mają pracować nad shooterem

Riot musi podporządkować się decyzjom i osoby, które nie ukończyły 16 lat mogą stracić dostęp do League of Legends! Jeśli należycie do tego grona „szczęśliwców”, to musicie zalogować się na swoje konta i następnie postępować według instrukcji – w prostych słowach deweloperzy wyślą wiadomość e-mail do Waszych rodziców, w którym opiekunowie muszą wyrazić zgodę na rozgrywkę nastolatka w League of Legends.

Firma pomaga graczom przedstawiając mały FAQ:

Jaki jest wiek kwalifikowalności w moim kraju?

- Domyślny wiek kwalifikowalności w Unii Europejskiej wynosi 16 lat, a minimalny wymóg wiekowy dla wszystkich kont League to 13 lat. W niektórych krajach może obowiązywać inny wiek kwalifikowalności, zatem sprawdź dokładnie, ile wynosi ten wiek w twoim kraju.

Czy moi rodzice mogą zalogować się na moje konto?

- Nie, twoi rodzice nie mogą zalogować się na twoje konto, ale mogą je modyfikować lub przeglądać informacje na jego temat, jeśli nas o to poproszą. Przygotowaliśmy podobny do tego artykuł dla rodziców. Możesz go przeczytać tutaj.

 Co się stanie, jeśli moi rodzice nie odpowiedzą na e-maila?

- Jeśli twoi rodzice nie chcą odpowiedzieć na e-maila, twoje konto pozostanie zablokowane. Gdy osiągniesz wiek kwalifikowalności zgodnie z datą urodzenia podaną na twoim koncie, twoje konto zostanie odblokowane automatycznie.

 Ale słabo! Moi rodzice nie wyrazili zgody, a ja wydałem pieniądze w grze.

- Rzeczywiście, kiepska sprawa. Możesz spróbować pokazać rodzicom ten film i porozmawiać z nimi o League i wydanych przez ciebie pieniądzach, ale nie możemy udzielić dostępu do twojego konta, dopóki twoi rodzice nie odpowiedzą na wysłanego do nich e-maila albo dopóki nie osiągniesz wieku kwalifikowalności obowiązującego w twoim kraju.

Wysłałem(-am) prośbę o zgodę rodziców na niewłaściwy adres e-mail!

- Zaloguj się na swoje konto, aby wysłać nowego e-maila na inny adres.

Chcę zmienić adres e-mail rodziców, który jest połączony z moim kontem.

- Jeśli twój rodzic już odpowiedział na wstępnego e-maila i zdjął blokadę z twojego konta, musi sam wysłać wniosek o zmianę swojego adresu e-mail. Poproś rodziców o wysłanie zgłoszenia z wykorzystaniem oryginalnego adresu e-mail.

Riot to pierwszy deweloper, który ustosunkował się do RODO. Bardzo możliwe, że kolejne firmy również zostaną zmuszone do wdrażania pewnych zmian – oczywiście o wszystkich takich sytuacjach będziemy Was na bieżąco informować.

W przypadku League of Legends decyzja Unii Europejskiej może wpłynąć na rozgrywkę wielu młodych graczy – jak wiadomo nie wszyscy popierają „walenie w dżojstik”, a gdy pojawi się „prośba ze względu na Unię”, to niektórzy rodzice mogą nie wyrazić stosownej zgody.

Tagi: League of Legends riot unia europejska